Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/cechy/loucna.aspx
Home ČR - Čechy Loučná Mapa

Řeka Loučná

58% Oblíbenost řeky


 • Pramen : Svitavská pahorkatina, u obce Ostrý
 • Délka toku (sjízdné) v km : 60
 • Obtížnost :
    Úsek Říční km Obtížnost
  celýLitomyšl- ústí do Labe60 - 0ZW

 • Podmínky: řeka je úzká a často zarostlá s množstvím nesjízdných jezů, jejichž přenášení zdržuje plavbu. Pod Litomyšlem v Nedošíně jsou asi 4 stavidla s velmi obtížným přenášením. Nad Nedošínským Hájem se řeka dělí na 2 ramena. Levé teče přímo přes Háj, ale končí v turbíně na soukromém pozemku mlýna, který je téměř nemožno přenést. Pravé obtéká rybník ale je zapadané s minimem vody. Vyplatí se tedy začínat až od Tržku.
 • Sjízdná na čem, kdy, pro koho:
  Limity sjízdnosti jsou definovány pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou, která si dokáže i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody. Pro majitele kajaků, zkušené vodáky nebo pro vodáky, kterým nevadí občasné přetahování, může být limit nižší. Naopak pro rafty, laminátky nebo začínající vodáky je obvykle nutné vody více.
  ÚsekkdyVodočetAktuálně CHMU Aktuální sjízdnost
  hornína jaře nebo po deštíchminimum: 100 cm
  úsek: z Litomyšle
  vodočet: Dašice
  měřeno: 09.08. 8:00
  118 cm (5,89 m3/s)
  dolníceloročně od Zámrsku minimum: 80 cm
  úsek: ze Zámrsku
  vodočet: Dašice
  měřeno: 09.08. 7:00
  118 cm (5,89 m3/s)
  Mapa sjízdnosti
  Statistika sjízdných dnů v měsíci - úsek z Litomyšle
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Měsíc123456789101112
  Rok 2020010242023289
  Rok 2019035130020100
  Rok 201813514210000000
  Rok 2017051311230762
  Rok 20161103129121400000
  Rok 2015222892130020075
  Průměr610141034630231

  Ještě podrobnější informace o sjízdnosti o tomto úseku?

  Statistika sjízdných dnů v měsíci - úsek ze Zámrsku
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Ještě podrobnější informace o sjízdnosti o tomto úseku?

 • Charakter řeky:
  Úsekšířka, typ korytaokolítyp lodědoporučeno prorychlost plavby
  horní4 - 7mlouky, poleotevřenézačátečníky3 km/h (3 dny)

 • Nejhezčí úsek: Týništko (nastupujeme do náhonu pod hlavní silnicí Hr. Králové - Vysoké Mýto) do Čeradic
 • Nebezpečný úsek: obtížné přenášení jezů a stavidel až do Tršku
 • Obvyklý začátek a konec: Tršek, Cerekvice, Vysoké Mýto 41, Zámrsk 33, Sezemice 2
 • Plavbu spojit s řekou: Labe, Halda, Lodrantka
 • Přístup k řece: silnice velmi dobře, ČD občas
 • Tábořiště: (Přidání nového odkazu )


Řeku už jeli: (24)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Libor
13 Cerekvice nad Loučnou-Vysoké Mýto ZW, WW I 28.6.20 nafukovací kajak Hodnoceni
Vodočet: vodočet Dašice, stav: 138 cm, 8.7 m3/s, úsek: z Litomyšle Popis: Úsek z Cerekvic byl parádní, rychlý proud, čisté koryto, dokonce i menší peřejky se objevily. Asi 1 km za Hrušovou bohužel začaly padlé stromy. Přenášení v hlubokém zarostlém korytě byla velmi náročná. V Sárovci jsme zažili další zklamání. Legendární hospoda na mlýně je zřejmě trvale uzavřena. Za Sárovcem bylo řečiště vyčištěné. Vylepšenou náladu velmi rychle opět srazilo dolů náročné přenášení jezu v Soukenické Valše. Místní statkář tu řeku zahradil česly, množstvím plotů a ohradníků na obou stranách řeky. Také tu byly cedule se zákazem vstupu na pozemek, kde se chovají nebezpeční plemenní býci. Přenášení kolem ohrazeného pozemku by bylo dlouhé několik km. Nakonec jsme se tam nějak prosáli. Z Jangelce jsme jeli po Mlýnském náhonu, kam tekla většina vody. Plavba tu byla příjemná, kazilo ji však částečně náročné přenášení dvou mlýnů.

Jura
17 Zámrsk, most silnice 35 - Platěnice, žel. most ZW 6.5.20 nafukovací kajak Hodnoceni
Vodočet: vodočet Dašice, stav: 92 cm, 1.8 m3/s, úsek: ze Zámrsku Popis: Vzhledem k očekávaným zátarasům sólo akce na kajaku Safari. Lépe je začít v Janovičkách pod jezem, člověk se vyhne pasoucím se býkům na louce u mlýna a několika padlým stromům. Taky bych řekl, že úsek pod Uherskem je míň zapadaný a trochu rychlejší. Plavba i přes neustálé kličkování, podjíždění, přejíždění a přenášení docela pěkná. Doporučitelná je přilba.

mamadas
20 Janovičky - Dašice ZW, WW I 19.4.20 plastová kánoe Hodnoceni
Vodočet: Popis:

Ivis
12 1.usek přítok Desná 55,0 - Hrušová,most 50,3 , 2.usek Lány u Dašic,most 5,6 - jez,odbočení Mlýnského potoka a 3.usek Uhersko,most 17,5 - Čeradice,most 14,9 ZW 16.4.20 nafukovací kajak Hodnoceni
Vodočet: 93 cm, 1,96 m3/s Popis: sjeto na 3x .. díky i cíli splutí různých přítoků. 1. usek přítok Desná (cca 1km za Tržek) - Hrušová / 6 km/ byl nakonec asi nejlepší. Žádné překážky, jen to chtělo začít, pokud by člověk jel jen Loučnou až v Lukách ( na rozdíl od infa zde na raftu že už od Tržku dobrý usek, protože před mlýnem v Lukách (který není v kilometráži) chyběla voda. A to by chyběla i kdyby bylo o 7 cm víc (protože horní usek jsem jel of. 7 cm podstav), ale nebyl jinak problem, i když už to bylo na pár místech na hranici limitu. Na nejhezčím useku, kde byly často peřejky bych si to užil mnohem víc. Těch 100 cm by bylo lepších. Tento usek byl cca 1 km, pak opět jez a za ním stojatá voda, pak přišel ještě jeden hezký usek (ale jen necelých 500 m) od siln. mostu hl. silnice na Vysoké Mýto. Pak 2 jezy před Hrušovou a opět stojatá voda a přenášení. 2.usek jsem jel Lány u Dašic- jez, odbočení Mlýnského potoka (3km) a zde sice krásný čistý usek bez překážek, ale zase jen kromě prvních 200 m stojatá voda a postupné rozšíření toku, který je zde navíc uplně rovný. A 3. usek Uhersko- Čeradice (3 km) jsem si chtěl dát jen tak pro radost a domníval jsem se, že to bude nejhezčí usek Loučné. Četl jsem si komentáře lidí co to jeli a bohužel moc lidi to podrobněji nekomentuje a tak nakonec jsem si musel vybrat jen ze dvou co to popisují, jak který usek vypadá. Roberta a Windy. S ohledem na opačné komentáře jsem si nakonec chybně vybral Windy díky tomu, že jsem cíl useku v Čeradicích viděl a vypadal moc hezky i když už byl narovnanější. Ale pěkně tekl a byl naprosto bez překážek. Jenže nakonec jsem zjistil, že to byl jen krátký usek pod jezem k mému cíli u mostu. Jinak celé to bylo dost zapadané, překážka snad každých 200 m, takže absolutně nechápu komentář Windy, že tenhle usek z Uherska byl fajn a nejlepší od Zámrsku. Spíš bych řekl, že to byl nejhorší usek co jsem na Loučné jel... Takže celkový závěr z Loučné je, že snad už víckrát ne... Hezké meandry většinou, ale bohužel často zapadané skoro všude (včetně toho co jsem jel jindy). A od Čeradic sice bez překážek, ale už zase uměle narovnané koryto a ještě stojící voda...

Windy
20 Zámrsk ř. km 32 - Platěnsko ř. km 12,5 ZW 23.11.19- 24.11.19 packraft Hodnoceni
Vodočet: vodočet Dašice, stav: 82 cm, 0.9 m3/s, úsek: ze Zámrsku Popis: Spluto s Evou na packraftech. První část ze Zámrsku hodně zapadaná, spousta zátarasů, které se obtížně a namáhavě překonávaly. Pod jezem na ř. km 30,2 sucho. Další dva jezy (Janovičky, Radhošť) moc vody nevzaly, od jezu nad Uherskem jsme jely náhonem vpravo. Vzhledem k množství překážek jsme ujely za šest hodin jen 14 km a za houstnoucího šera jsme se značně unavené utábořily pod Uherskem. Druhý den moc hezký úsek s daleko menším počtem překážek až do Čeradic. Hezká příroda, meandry. Nutrie nebo co. Stavba mostu pro dálnici D35 pod Uherskem. Z Čeradic se charakter řeky změnil, regulováno. Dojely jsme k jezu Platěnsko a pak se vrátily 300 m proti proudu, u železničního mostu je vlevo pěkné místo na výstup. Na vlak do Moravan je to kousek. Více na webu.

10 Zámrsk - Sedlíšťka ZW 28.10.19 nafukovací kajak Hodnoceni
Vodočet: vodočet Dašice, stav: 89 cm, 1.5 m3/s Popis: Meandr a meandr :) Vody tak akorat, ale na nafukovacke to trva - vsetko treba prenasat a obchadzat opatrne. Plast by sa dal efektivnejsie vyuzit na prerazenie obcasneho zaseku. Kazdych 500m strom, vacsina sa dala po vycisteni podplavat. Voda krasna, jesenna pohoda - zelena trava a farebne stromy. Podobna ploucnici, ale uplne bez ludi. Splavna celorocne, takze pekna akcia aj ked inde nic netecie (preto sme ju sli :) ).

Eki
11 Platěnice most - odbočení kanálu Halda ZW 15.4.18 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: vodočet Dašice, stav: 92 cm, 2.4 m3/s Popis: Voda na splutí stačila, dlouho jsem měl tuhle skorovždy sjízdnou říčku v hledáčku. Z mého pohledu podobná Cidlině. Klid, polojasno, asi 18°C a mírný vítr do zad. Kvetoucí třešně, vrby a javory. Žluté blatouchy, orseje i pampelišky. Roztomilé nutrie. Kachny, volavka, konipásci, skřivani a další pěvci. Semtam sjízdný stupeň, žádný totální padlý strom. Dva první jezy zásadně odváděly většinu vody do náhonů, takže jsem jel vždy náhonem (s dírou ve stavidle pro loď) a při objevení neprojetelného mlýna přetáhl loď do hlavního koryta. Na druhém z náhonů (Mlýnský potok) opravený akvadukt přes Zadní Lodrantku, ta ale měla vody málo. Doprava vlakem. Nepotkal jsem žádnou loď, spluto v singlu na pálavě. Alespoň na chvilku druhý v celkovém počtu zapsaných splutých řek, než mě předhoní raketový Miloš H.

Ivis
7 28,7 Janovičky - 21,6 Opočno ,most ZW 9.11.17 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 87 cm , průtok 1,85 m3/s Popis: hezké meandry i mírně tekoucí řeka , i peřejky , řekl bych spíš ww1 než zw v tomto useku ,ale bohužel hodně popadaných stromů v řece a "lokální VB" ..-)) po celé této trase ,škoda ,to celý dojem z řeky dost pokazilo...jinak bych dal víc hvězdiček, navíc by to měl být nejhezčí usek na této řece podle popisu řeky zde na raftu , i když od Litomyšle mi to přišlo podobné jak jsem jel před pár lety ,což se shoduje i s knihou Vodácký průvodce ,průměrná rychlost díky mnoha přenášení (cca 20-30 krát..) 2,7 km /h

Zobrazit další podrobnosti o této řece ze zápisníku
Průvodce kilometráží:

Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

06.07.16 Loučná: Dnes sjeto ze Zámrsku - nástupní místo, již zažilo lepší časy, sjízdnost po Týnišťko O.K. voda cca. ... více
11.06.13 Loučná: Loučná se dá už projet ze řeky do náhonu na elektrárnu. Po 350 metrech je vlevo molo. Přenáší se c ... více
29.04.11 Loučná: Letos jsem poprvé vyrazila s kamarádkou na Loučnou. Jeli jsme jen jednodenní úsek, protoze nebylo mo ... více
07.08.10 Loučná: Loučnou jsme sjížděli z urostřed léta za stavu 112 na vodočtu v Dašicích a řeka nás velmi příjemně p ... více
13.06.08 Loučná: Loučná je sjízdná již za stavu 55 cm ze Zámrsku, tzn. celoročně. Jednodení úsek do Čeradic ZWC+ cca ... více
04.06.06 Loučná: červen 2006: Jeli jsme od Vysokého Mýta k Moravanům (Platěnice). Je to zapadané, samé meandry, docel ... více
28.06.02 Loučná: Jeli jsme v roce 2000 na "cyrila, metoděje a mistra jana", kdy dle vodočtu to byl jeden z mála "sjíz ... více

Přidat Hotline
Reklama
Spolujízda (pendl aut)

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama