Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Unorove-kvakereni-na-Loucne.aspx?ID_clanku=1676

Únorové kvakeření na Loučné

uveřejněno dne: 20.04.2015 | popisované řeky: Loučná

Předjarní období je plné očekávání – vodák turista očekává začátek sezóny, divokovodní vodák očekává oblevu, alergik nástup pylové sezóny … Jak se toto období prodlužuje, vnitřní pnutí pádlera nabírá na síle. V tomto má pravověrný potokář, moderně kvaker, výhodu. A to proto, že jeho typické toky (možná lépe psát stoky) jsou sjízdné i v tomto období.

Reklama

Protože naše vzducholodní potoční komando sdružuje samé závisláky, vnitřní pnutí musíme uvolňovat často, nejlépe každý víkend. Tentokráte se s Vámi, milí nepostižení čtenáři, podělíme o zážitek ze splutí, prodírání a přenášení Loučné. Místní patriot by se zcela jistě ohradil proti tomu označovat Loučnou za kvak. Nicméně v naší definici to znamená „hodnotný vodní terén plný křovíček, meandrů, bláta a přenášení“. Ve vegetační sezóně se jako zásadní složka přidávají kopřivy.

Nasedáme pod mostem v Zámrsku a Loučná nás nenechává dlouho čekat a dává najevo, jakým směrem se bude dnešní výlet ubírat.

Loučná
Loučná

Meandry se klikatí jako nakopnutá zahradní hadice, ve vodním toku se objevují ve většině projetelné či podjetelné překážky z padlých stromů a větví. Tyto překážky ale nejsou časté nadmíru – jen udržují ve střehu a jsou prokládány kochacími pasážemi přírodního toku.

Loučná
Loučná

Loučná protéká polabskou nížinou, přesto i zde se najde kopeček, na kterém je postaven kostelík s dřevěnou zvonicí, což je příjemné přerušení neustálých vrbiček.

Kaple v Radhošti
Kaple v Radhošti

Po projetí vesnice se v Loučné opět probouzí její přírodní charakter a vrací se zpět průjezdy padlými stromy, což pro vzducholoďáře je akt plný napětí – propíchnu či nepropíchnu? Loučná je však laskavá a žádný takovýto incident se nekoná.

Loučná
Loučná

Drobné nepříjemnosti, jako je třeba větví shozená čepice, Loučná kompenzuje dalšími kochacími pasážemi.

Loučná
Loučná

Bohužel tento nádherný úsek pod Čeradicemi končí a Loučná se mění v plně regulovanou odvodňovací stoku typu olej-jez-olej-jez. Přírodní koryto pod jezy je navíc naprosto nesjízdné kvůli nedostatku vody, a tak je nutno jet náhony. Poslední náhon ale rozhodně stojí za sjetí, a to proto, že je zde krásný vodní akvadukt.

Akvadukt na Loučné
Akvadukt na Loučné

Tento akvadukt je jetelný jak vrchem, tak spodem.

Akvadukt na Loučné
Akvadukt na Loučné

Přemosťuje potok Lodrantku, po které se vracíme zpátky do Loučné. Dále se již o nic zajímavého nejedná, pouze dojíždíme do Labe

Loučka ústí do Labe
Loučka ústí do Labe

a po něm již potmě do Pardubic na vlak. Když vás tedy budou v zimě svrbět ruce a nic nepoteče, vzpomeňte si na Loučnou!

Tibor Sedláček
Diskuse nad článkem
Jakej potok?!, Pedro, pedro.j~post.cz, 23.04.2015 7:32
| Re: Jakej potok?!, Chobotnice, 23.04.2015 17:21
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.