Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Jak-jsme-nejeli-Krounku.aspx?ID_clanku=1510

Jak jsme (ne)jeli Krounku

uveřejněno dne: 07.10.2013 | popisované řeky: Loučná, Krounka

Známe to všichni - víkend se nezadržitelně blíží, servery všech povodí pod náporem pádluchtivých kajakářů a podobné havěti padají. Ještě rychleji bohužel padají i vodočty. Zatímco ve středu teče kdeco, v pátek už na sjízdnou řeku skoro nenarazíte. My ale měli štěstí. „Krounka má vodu (!), na vodočtu je to černé (modré) na bílém,“ zjistil jsem a začal telefonovat. Když vyšlo najevo, že je to moc příjemná WW III, nálada ve vinohradském Válci, tedy v hlavním stanu Jezdců apokalypsy, začala stoupat.

Reklama

S tím vodočtem asi nebude vše v pořádku

Původně jsme měli jet v sobotu. Bohužel nám v tom zabránil Kmocháček, který nás dobrácky přesvědčoval, že vodočet v Otradově plácá blbiny. Akce odvolána. Mezitím se ale začaly dít věci. Večer nám s Kenym z ničeho nic naskakují nepřijaté hovory, Hanz posílá na Krounku místního zvěda, který ji jel na jaře a tvrdí, že vodočet nejspíš nekecá a doslova "vody to má jak na jaře". No jo, jenže pořád je tady vodočet na Novohradce, kam se Krounka vlévá a který ukazuje dokonce míň, než vodočet výše na Krounce. Hanz ale naštěstí přispěchá s teorií, že tam jsou podle mapy kanály a rybníky, které to musejí dole odvádět pryč a když dokonce i Kmocháček najednou připouští, že to vypadá na výlov rybníka, je rozhodnuto. V neděli jedeme. WW III s kaskádou WW IV- si nemůžeme nechat ujít , za trochu risku to stojí.

Plavajz přijel kvůli suchému potoku až z Ostravy

Polykáme kilometry. Kolín, Čáslav, Seč, Krounka už je nadosah. Cestou sledujeme vodočty. Naštěstí to neklesá, a tak v duchu proklínáme Kmochyho, který nám to včera rozmluvil. Poledne, přijíždíme na nasedačku v Kutříně. U řeky už čekají auta s kajaky, super. Úsměv od ucha k uchu, asi jak jsou natěšení na to pádlování. Omyl. Je úplně sucho, totální sucho. V potoce se jen plazí čůrek vody, který se navíc schovává pod kameny.

Krounka nemá vodu
Krounka nemá vodu

To snad není možné. Okamžitě voláme prověřenému a důvěryhodnému místnímu zvědovi. Nebere telefon. Jedinou náplastí na naši zjizvenou vodáckou duši je fakt, že jsme sem dotáhli i Plavajze (nikdo mu tak sice neříká, ale ať je po jeho) z Ostravy, který to má domů ještě o pěkný kus dál než my ...

To nevypadá na 5 kubíků
To nevypadá na 5 kubíků

Náhradním programem je Loučná

Co teď? Po původní beznaději naštěstí u zdravého jádra Jezdců apokalypsy (dvě auta z původních čtyř) přetrvává chuť si dát alespoň něco. Vítězí Loučná. Není daleko a vodu (nějakou, snad) má. Nakonec se rozhodujeme pro úsek Týnišťko - Sedlíšťka, cca 5 kilometrů, i když v meandrech se to špatně odhaduje. Přependlujeme auta a ve třech kajacích a jedné pálavě jdeme na to.

Nástup na Loučnou
Nástup na Loučnou

Řeka je to pěkná, kupodivu i docela teče a párkrát se rozdivočí i na ZWB. Potkáváme dva jezy, první sjízdný stupeň kus pod Týnišťkem, další před Sedlíšťkou je zapadaný a je třeba ho přenést. Kromě jednoho místa, které musíme přenášet, se nám daří všechny naplavené stromy a podobné legrace v řece překonat buď podplutím, přeskočením anebo (doslova) rozebráním. Vrbičkový kvocient odhadujeme, využívajíc Chobotničákovu stupnici, na VR 3.

Vrbičky na Loučné
Vrbičky na Loučné

Výstupní místo s autem jsme přejeli

Plavba pěkně ubíhá a když navíc zjišťujeme, že výstupní místo jsme nechali daleko za sebou, nadšení party nezná hranic. I když úpěnlivě prosí, že chtějí jet dál a že přeci bude tma až za půl hodiny, rozhoduji se přesto k průzkumu okolí. Když zjistím, že v domku, na jehož zahradu jsem se z vody vkradl, nikdo není, přelézám v hydru dvoumetrový plot.

Plavajz přelézá plot v Opočně
Plavajz přelézá plot v Opočně

Po chvíli objevím dopravní značku a oznamuji ostatním radostnou zprávu, že jsme místo Sedlíšťky skutečně dopluli až do Opočna. Plavajz s Hanzem tedy dostávají šanci vykonat něco pro svoje zdraví a projít se malebnou východočeskou krajinou podél rychlíkové trati Praha - Ostrava zpět pro auta. My zatím balíme.

Tak přesně sem jsem nechtěli
Tak přesně sem jsem nechtěli

Krounka je jistě královnou řek, klenotem východních Čech, kráskou Železných hor. Mezi zúčastněnými Jezdci Apokalypsy je nyní nesmírně populární. Z raftu načas raději úplně odstranili vodočet, nejspíš, aby ji tak uchránili od vodáckých davů. Takže - naviděnou na Krounce. Očekávejte telefon. Jakmile (znovu) poteče, volám ...

Libor "Líba" Procházka
Diskuse nad článkem
co ten informátor, žralok, 07.10.2013 9:13
| Re: co ten informátor, Hanz, 07.10.2013 13:59
| Re: co ten informátor, Jarek, 07.10.2013 20:18
| Re: co ten informátor, Hanz, 07.10.2013 21:45
telefon, Jana E., 07.10.2013 9:39
| Re: telefon, Jana E., 07.10.2013 12:09
bezva článek, Hanz, 07.10.2013 10:06
| Re: bezva článek, zenhas, 07.10.2013 10:45
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour