Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Vodacka-cerna-kronika.aspx?ID_clanku=451

Vodácká černá kronika

uveřejněno dne: 11.08.2004 | popisované řeky: Vltava

Dle možností se mi podařilo dohledat poměrně ucelenou historii smutných vodáckých nehod na českých i zahraničních řekách od roku 1999. Vím, že se spousta nehod stala ještě před tímto rokem, ale nemám k nim žádné důvěryhodné podklady.

Reklama

Tento výčet je spíše informativní, jelikož se mi nepodařilo dohledat osudy lidí, kteří skončili ve vážném stavu v nemocnicích. Nechci zde také rozebírat, proč se nehoda stala a kdo za ni může. Jedná se jen o přehled, aby si každý uvědomil, že vodáctví je sice pěkný sport, ale může být životu nebezpečný. Zvláště o jezech to platí dvojnásob. Za malého stavu je sjíždí nebo se pod nimi koupou, za mírně zvětšeného, třeba již druhý den po dešti, se v něm topí.

Rok 2024 - 4 oběti

17.6.2024 řeka Guil, Francie
Během splouvání se převrátily dva rafty za zvýšeného průtoku, kdy většina osob se zachránila, ale dva vodáci utonuli. Více na tn.cz.
9.5.2024 řeka Gimbach, Rakousko
Během splouvání velmi obtížného potoka došlo při skoku stupně patrně k úderu do hlavy, kdy singlíř zůstal ve válci pod stupněm v bezvědomí. Více na raft.cz.
27.4.2024 řeka Lammer, Rakousko
Při splouvání obtížné soutěsky došlo ke vklínění kajakáře mezi kámen a skálu s následným vtažením proudem pod vodu. Více na raft.cz.

Rok 2023 - 2 oběti

19.8.2023 řeka Salza, Rakousko
Při nájezdu do peřeje v dolní části Salzy došlo k převržení sjezdového kajaku se 16letým vodákem. Proud ho strhl a natlačil pod kámen. Více na raft.cz.
19.2.2023 řeka Kamienna, Polsko
Během splouvání velmi obtížného potoka došlo k najetí kajakáře na strom a jeho vtažení pod něho. I přes pomoc ostatních se ho nepodařilo zachránit. Více na raft.cz.

Rok 2022 - 5 obětí

16.8.2022 řeka Nisutlin, Kanada
V Kanadě se na řece Nisutlin v teritoriu Yukon ztratil jeden český vodák. Jeho loď se převrátila již 16.8. a od té doby je nezvěstný. Více na novinky.cz.
1.8.2022 řeka Sjoa, Norsko
Převržení dvou raftů na obtížném úseku Ridderspranget řeky Sjoa. Jeden z 8 lidí se nedostal ke břehu a již v bezvědomí plaval řekou 7 km, než byl vytažen záchranáři. Více na Podrobnosti k nehodě na Sjoe.
5.7.2022 řeka Vltava, jez Mrázkův mlýn
Okolo 19 hodiny splouvalo 5 vodáků na raftu Vltavu přes Krumlov. Řekou teklo okolo 40 kubíků, zvýšený vodní stav. Raft bohužel nenajel do označené propusti a jel přes korunu jezu. Navíc nebyl dobře nafouknutý, což bylo příčinou jeho "sklapnutí" nárazu do hladiny a válce pod jezem. Válec nebyl nijak extrémně nebezpečný, ale raft na chvíli podržel a vodáci z něho vypadali. 4 se zachránili sami, pátého našli až po 4 dnech. Alkohol nebyl příčinou, chyběla ale záchranná vesta.
14.5.2022 řeka Belá, Slovensko
Na řece Belá došlo k převržení nafukovací kánoe. Kormidelník se rozhodl zachránit loď a nevyužil hozené házečky, která by ho dostala ke břehu. Plaval za lodí a následně skončil pod stromem. Více na Stromy na Belé si vyžádaly další oběť.
30.4.2022 řeka Labe, pod Labskou soutěskou
Během pouštění vody na závody došlo k vypadnutí jednoho člena posádky z raftu Colorado. Posádka nebyla závodní, jednalo se vodáky, kteří chtěli využívat nadlepšeného průtoku. Vodák plaval přes 700 m ve studené vodě, než byl v bezvědomí vytažen. Jeho podchlazení bylo neslučitelné se životem. Více na Tragická nehoda na Labské.

Rok 2021 - 4 oběti

25.7.2021 řeka Isel, Rakousko
NA řece Isel v dolní části pod Huben došlo k převržení raftu na jednom ze stupňů a následnému plavání celé posádky. Čtyři lidé se dostali ke břehu, pátého se podařilo nalézt až níže a na břehu byl recuscitován. Bohužel neúspěšně. Více na idnes.cz.
13.7.2021 řeka Sázava, jez Český Šternberk
Za zvýšeného vodního stavu se skupina 2 raftů a jednoho kajaku snažila splout propust, která je uprostřed jezu. Vstup do ní byl částečně blokován kládou. Jeden raft projel, ale druhý spadl přes korunu do vývaru. 2 lidé utonuli. Více na Tragické nehody na jezu Štěkeň a Český Šternberk.
3.7.2021 řeka Otava, jez Štěkeň
Za zvýšeného vodního stavu se na jezu převrátila kánoe, které se nepovedl nájezd do propustě uprostřed jezu. 1 dívka později v nemocnici zemřela. Více na Tragické nehody na jezu Štěkeň a Český Šternberk.

Rok 2020 - 9 obětí

8.8.2020 řeka Lužnice, jez Dráchov
Za zvýšeného vodního stavu v Lužnici se skupina vodáků rozhodla přenášet jez Dráchov. První loď si chtěla zkrátit dlouho dobu a tak najela odspodu do jezu se vyfotit. Vývar jim ale neumožnil se z jezu dostat, loď převrátil a muži bojovali ve vodě. Jednoho se podařilo zachránit, druhý ještě nebyl nalezen. Více na Utonutí na Dráchově a Kaňově.
22.7.2020 řeka Vltava
Skupina splouvala úsek Vltavy do kempu na Dívčí kámen. V poslední lodi jel muž v singlu a v průběhu trasy se převrátil. Nikdo ze skupiny si toho nevšiml a začali ho hledat až po dojezdu do kempu. Byl však nalezen až druhý den utonulý. Více na denik.cz.
1.7.2020 řeka Opava, Kravaře
Vodák splouval rozvodněnou Opavu s rodinou na hobby člunu. Před jezem zastavil, vysadil rodinu a šel jez splout. Válec pod jezem ho ale nepustil a on přes 40 minut bojoval v jezu. Více na Tragická nehoda na Opavě - muž s hobby člunem v jezu.
28.6.2020 řeka Morava, Moravičany
Dvě posádky nafukovacích kánoí splouvali Moravu. Nedaleko tábořiště v Moravičanech jeden z nich vypadl z lodě a už se ho nepodařilo najít. Svůj podíl na tom měl alkohol, který posádka popíjela. Více na idnes.cz.
22.6.2020 řeka Vsetínská Bečva, Hovězí
Dva muži na Barace spolu s další kánoí sjížděli Vsetínskou Bečvu, v které po vydatných deštích teklo mnohem více vody než obvykle (cca 32 m3/s). K neštěstí došlo u nebezpečného jezu v Hovězí. Vodáci kvůli obavám o bezpečnost přenesli kánoe a nastoupili do nich až pod jezem, ale první kánoi stáhl válec zpět pod jez. Jednoho se podařilo vytáhnout z válce až po dlouhé době, kdy druhá posádka běhala po okolních domech a sháněla lano. Neměli s sebou házečky. Druhý byl unášen přes 2,5 km, než byl hasiči vytažen. Oba v nemocnici zemřeli. Více na idnes.cz.
21.6.2020 řeka Morávka
Během povodňových stavů na Morávce došlo k převržení samostatně plující kánoe Pálava, na které byl otec a dvě dcery (8,15let). Otec i starší dívka se dostali ke břehu, ale mladší dívka byla proudem unášena až do Ostravice, kde ji přivolaní hasiči vylovili. Později v nemocnici zemřela. Více na patriotmagazin.cz.
19.6.2020 řeka Velička, Velká nad Veličkou
Muž se ženou splouvali Veličku na kajacích, která se během odpoledne dostala po prudkých deštích velmi rychle na 1. SPA (10 m3/s). Dostali se až do nebezpečného jezu u obce Velká. Ženě se podařilo dostat ke břehu, ale muž byl ve vodě delší dobu a v nemocnici později zemřel. Více na denik.cz.
19.6.2020 řeka Vltava, Boršov
V pátek 19.6. našli hasiči tělo seniora pod převrácenou kánoí. Více na novinky.cz.

Rok 2019 - 1 oběť

17.3.2018 řeka Otava, Radešov
V neděli 17.3. došlo k převržení Pálavy na jezu pod Radešovem na Otavě. Řeka měla zvýšený průtok okolo 42 kubíků, žádný povodňový stupeň nebyl. Vodák loď singloval, po převržení mu proud svlékl vestu, udeřil se do hlavy (neměl helmu) a byl vytažen až po 3 km za Anínem. Ani přes rychlý transport do nemocnice mu už nebylo pomoci. Více na krimi-plzen.cz nebo klatovsky.denik.cz.
Přehled zásahů HZS v roce 2019

Rok 2018 - 1 oběť

16.6.2018 řeka Vltava, jez Větřní
Nehoda se stala na jezu ve Větřní, kdy kánoe projížděla propustí. V ní se převrátila a kormidelník zůstal pod lodí. Pravděpodobná příčina je zaklínění nohy pod sedačkou. Vodáci pak kormidelníka vytáhli na břeh a přivolali ZZS. Bohužel v nemocnici zemřel. Více na budejckadrbna.cz.
Přehled zásahů HZS v roce 2018

Rok 2017 - 0 obětí

Přehled zásahů HZS v roce 2017

Rok 2016 - 5 obětí

24.4.2016 řeka Kamenice, Tobogán
Během pouštění vody pro pořádání závodů došlo v neděli odpoledne k převržení raftu na Tobogánu. Všichni členové posádky se zachránili, kromě jedné ženy, která byla převezena do nemocnice, kde zemřela. Více na denik.cz.
27.5.2016 řeka Lanquart, Švýcarsko
Na švýcarské řece Lanquart došlo v pátek k nehodě jednoho ze dvou raftů, na kterém jelo 5 českých vodáků. Dva se zachránili sami, dva byli nalezeni později a již se je nepodařilo oživit. Jeden se stále hledá. Řekou teklo v době nehody přes 40 m3/s. Více na www.nzz.ch.
27.6.2016 řeka Berounka, jez Čilá
Při sjíždění jezu u Čilé na Berounce, která vystoupala ve Zbečnu již na 1. SPA s průtokem 100 m3/s, se převrátila plastová kánoe. Vodáka se bohužel zatím nepodařilo najít. Více na idnes.cz.
Přehled zásahů HZS v roce 2016

Rok 2015 - 2 oběti

19.4.2015 řeka Ohře, jez u Jakubova
Na rozvodněné Ohři se poblíž Jakubova na jezu převrátil v sobotu 10.1. dopoledne raft s pěti vodáky. Čtyřem z nich se podařilo dostat na břeh, posledního se nepodařilo najít. Více idnes.cz.
26.9.2015 řeka Saalach, úsek Loferschlucht (Teufelsschlucht)
Za průtoku cca 13 m3/s sjížděla 10členná skupina obtížný úsek pod Lofer. Jeden z nich se dostal pod převislou skálu a proud ho vtáhl pod vodu. Kamarádům se ho podařilo z řeky vytáhnout, ale ani za jejich pomoci a následné pomoci záchranného vrtulníku se ho nepodařilo oživit.
Přehled zásahů HZS v roce 2015

Rok 2014 - 6 obětí

19.4.2014 řeka Saalach, Teufelsschlucht
Téměř na konci obtížného úseku Teufelsschlucht došlo ke vtažení velmi zkušeného kajakáře pod skálu. Nedokázal se sám vyprostit a ani jeho kamarádi mu nedokázali rychle pomoci. Nakonec zasahovalo na 80 záchranářů, kterým se podařilo tělo vytáhnout až po hodině. Více Tragická nehoda na Teufelsschluchtu.
17.5.2014 řeka Lubina, jez u Orinoka
Za zvýšeného průtoku sjížděli 4 vodáci na nafukovacích kánoích rozvodněnou řeku Lubinu. Na jednom z mnoha stupňů došlo k převržení kánoe a k plavání v silném proudu. Jednoho vodáka se podařilo zachránit a dopravit do nemocnice, kde ale zemřel. Tělo druhého bylo nalezeno až po několika dnech.
12.7.2014 řeka Ohře, jez Radošov
Za zvýšeného průtoku přijela skupina lodí k jezu. Jedné lodi se ale nepodařilo včas zastavit a vjela pozadu do nebezpečného jezu. V něm došlo k překlopení a a jeden z vodáků zůstal delší dobu pod vodou. Záchranářům se podařilo ho oživit, ale po 5 dnech v nemocnici umírá. Více aktualne.cz.
19.7.2014 řeka Wairoa, Nový Zéland
Na Novém Zélandu utonul český kajakář, když sjížděl rozvodněnou řeku Wairoa. Po skoku vodopádu se mu nepodařilo vyjet a zůstal namáčknutý v sifonu pod skálou. Ostatní se ho pokoušeli zachránit, ale přístup byl obtížný, museli používat horolezeckou techniku. Vytáhli ho v bezvědomí a již se jim ho nepodařilo oživit. Více idnes.cz.
2.8.2014 řeka Noce, Itálie
Na Noce došlo k převržení kajakáře, který následně plaval ve zvýšené hladině řeky. Ostatním kajakářům se ho podařilo zachránit níže po proudu, ale ani přes zahájenou resuscitaci se ho nepodařilo oživit. Více gelocal.it.
Přehled zásahů HZS v roce 2014

Rok 2013 - 12 obětí

20.4.2013 řeka Kamenice, Navarov
Pod Navarovskou soutěskou došlo k převržení raftu a jeden ze členů posádky začal tonout. Po vytažení se ho podařilo oživit a transportovat do nemocnice, ale tam druhý den zemřel. Více nasejablonecko.cz.
28.4.2013 řeka Úpa, jez Viktorka
Za zvýšeného průtoku došlo při splutí jezu k převrácení nafukovací kánoe Trekking Ultimate. Háček vyplaval, ale kormidelník zůstal v jezu. Více Vážné nehody na jezu v Ratibořicích na Viktorce.
31.5.2013 řeka Úslava, jez Starý Plzenec
Za 1. SPA jížděl řeku kajakář. Pod jezem se ale převrátil a lidé našli jen jeho kajak. Více Černý víkend na řekách.
1.6.2013 řeka Berounka, jez Třebáň
3 lidé na nafukovacím člunu absolutně nevhodném na tekoucí řeku sjížděli za 2. SPA rozvodněnou Berounku. Pod jezem se převrátili a jen jednomu z nich se podařilo dostat na břeh. Dva utonuli, ani jeden z nich neměl vestu, helmu či neopren. Více Černý víkend na řekách.
2.6.2013 řeka Metuje, úsek Peklo
Na 2 plastových kánoích sjížděli 4 lidé Peklo. Zhruba 2 km od mostu se jedna loď převrátila a jeden z nich se již nenašel. Neměl vestu, helmu, neopren a na sobě měl jen černou šusťákovku, tedy barvu, kterou v řece každý lehko přehlédne. Více Černý víkend na řekách.
7.6.2013 řeka Vltava, jez Herbertov
Za 2.SPA vyrazilo 5 mladíků na půjčeném raftu na Vltavu posilněni i alkoholem. Jez v Herbertově se pokoušeli sjet, ale nepřekovali silný válec a pod jezem postupně z raftu vypadávali. Dva to bohužel nepřežili. Více Proč tu řeku jeli?.
27.6.2013 řeka Salza
Za stavu 200 cm na vodočtu ve Wildalpenu sjížděla skupina 36 lidí a 5 instruktorů řeku Salzu. V peřeji došlo k převržení nafukovačky a jedna z dívek naplavala pod strom. Tam zůstala zaklíněna pod vodou, i když se ji pokoušelo několik lidí ihned vyprostit. Bohužel se jim to nepodařilo.
27.7.2013 řeka Agajakan, Rusko
Na sibiřské řece Agajakan se převrátila loď se dvěma českými vodáky v rámci 6členné skupiny. Háček se dostal ke břehu, ale kormidelník i přes kvalitní vybavení utonul. Byl nalezen až druhý den. Více na idnes.cz.
29.8.2013 řeka Sázava, jez Brejlov
Na polorozbořeném jezu na Brejlově došlo k převržení plastové otevřené kánoe. Háček odplaval, ale zadák zůstal pod lodí, která se opřela o zbytek levé kozy propusti. Tam zůstal zaklíněn mezi vzpěrnou tyčí lodě a zbytků jezu zhrubu v oblasti plic. Následné vyproštění trvalo až půl hodiny, kdy se ještě vodáka podařilo oživit, ale po 5 dnech v nemocnici zemřel.
9.11.2013 řeka Berounka u Plzně
Vodák jel údajně z Berouna proti proudu. Nedaleko Kaceřova se převrátil, ale vytáhli ho náhodní kolemdoucí. Vodák se na břehu rozhodl doplavat si pro loď, ale po skoku do vody již nevyplaval. Našli ho až po hodině. Více na novinky.cz.
Přehled zásahů HZS v roce 2013

Rok 2012 - 5 obětí

24.3.2012 řeka Jizera, Riegrovka
Na Riegrovce se v sobotu 24.3. převrátil raft a jeden z vodáků plavání v řece nepřežil. Bohužel není známo, jak byli vodáci vybaveni, jestli měli vesty, neopreny a helmy. Tou dobou teklo řekou cca 25 m3/s.
31.3.2012 řeka Kamenice, u Navarova
U Navarovské soutěsky se převrátil raft. Jeden z mužů byl nalezen vrtulníkem o 2 km níže již utonulý. Více na tn.cz. Tou dobou teklo řekou 15 m3/s.
16.6.2012 řeka Morava, Vnorovy
Na nebezpečném jezu v dolní části řeky Moravy u obce Vnorovy došlo ke smrti jednoho vodáka. Jel sám na nafukovacím člunu a asi se mu stal osudný nebezpečný vývar pod jezem. Více na idnes.cz.
16.8.2012 řeka Enns, Rakousko, poblíž Gstatterboden
Skupina 10 vodáků, kteří vydatně pojíjeli večer alkohol, na nafukovacích kánoích sjížděla úsek pod Gessause a u města Gstatterboden došlo k převržení jedné posádky a vtažení pod strom. Jeden z vodáků (náměstek MŽP) zůstal pod stromem zachycen zhruba 20cm pod vodou, ale nebyl schopen se díky silnému proudu uvolnit. Trvalo několik desítek minut, než přivolaná pomoc ho vyprostila, ale to už byl utonulý. Více na novinky.cz.
1.9.2012 řeka Berounka, jez Liblín
Při sjíždění jezu v Liblíně za zvýšeného průtoku cca 40 kubíků (vodočet Liblín) došlo k převržení kánoe. Jeden vodák se zachránil, ale druhý utonul. Více na novinky.cz.
Přehled zásahů HZS v roce 2012

Rok 2011 - 5 obětí

15.1.2011 řeka Bystřice Olomoucká, Bystrovany
Při sjíždění jezu v Bystrovanech došlo k převržení posádek dvou nafukovacích kánoí. Dva lidi vyplavali hned ven a začali zachraňovat ostatní. Jednoho se jim podařilo vytáhnout, ale druhého až po 15 minutách. Ani přes 50 minutové oživování se ho nepodařil zachránit. Více Další utonutí na Bystřičce.
7.6.2011 řeka Lieser, Rakousko
Na řece Lieser pod slalomkou došlo k najetí kajakářky na kmen stromu, ve kterém se i zaklínila. Než se ji podařilo vytáhnout, byla již pod vodou dlouho dobu. Sice se ji podařilo oživit, ale v nemocnici nakonec umřela. Více www.kleinezeitung.at.
9.6.2011 řeka Mlýnský náhon, Řepčín Olomouc
Při raftovém výletu základní školy zastavili všichni u jezu v Řepčíně, který má silný válec. Žák si chtěl skočit do vody a instruktor mu to dovolil. Poprvé se nic nestalo, ale po druhém skoku ho zachytil válec a začal ho topit. Instruktor za ním skočil a nakonec i učitelka. Učitelka i žák utonul, instruktor byl po 20 minutách pod vodou resuscitován a ve vážném stavu odvezen do nemocnice, kde nakonec též umřel. Více idnes.cz.
Přehled zásahů HZS v roce 2011

Rok 2010 - 8 obětí

27.2.2010 řeka Bystřice Olomoucká, Hrubá Voda
Při sjíždění jezu v Hrubé Vodě došlo k převržení posádky kánoe a k následného plavání ve studené vodě. Muže se podařilo zachránit a převést se silným podchlazením do nemocnice, ženu našli až po 2 km mrtvou. Více Tragédie na Bystřici.
15.5.2010 řeka Sázava, Žampach
Na Žampachu na Sázavě se utopil starší muž. Zatím není jasné, kde přesně se nehoda stala a jak probíhala záchrana.
6.6.2010 řeka Ohře, Loket
Na jezu v Lokti došlo k převrželí lodě. Tělo vodáka se zatím nepodařilo najít. O tomto víkendu došlo k množství dalších nehod na jezech a to z důvodu zvýšeného průtoku. Na Sázavě v Ledči vyprošťovali raft s posádkou, na Jihlavě kajakáře.
25.7.2010 řeka Sázava, jez Sázava
Na jezu v Sázavě se utopil jeden ze čtyř mladíků, kteří v pozdních nočních hodinách sjížděli řeku. Přepadli přes korunu jezu, kde tři se dostali z válce pryč ke břehu v silně podchlazeném stavu, ale čtvrtý utonul. Údajně před vyplutím popíjeli v blízkém kiosku alkohol.
8.8.2010 řeka Ohře, jez Radošov
I přes několik cedulí s informací o zákazu splutí jezu a za zvýšeného vodního stavu najela 5 členná posádka raftu do nebezpečného jezu Radošov. V jezu se převrátili, 4 se podařilo zachránit, dívka však utonula. Všichni jeli bez vest a většina z nich měla v krvi alkohol - až 1,9 promile!
8.8.2010 řeka Chrudimka, jez Tuněchody
Na Chrudimce zřejmě utonul jeden kanoista, který sjížděl na kánoi Rio spolu s druhým mužem jez v Tuněchodech. Hasiči ho dosud nenašli. V řece byl zvýšený průtok okolo 13 kubíků, což vytvořilo pod jezem nebezpečný válec.
12.8.2010 řeka Sázava, jez Horka
Na Sázavě utonula vodačka, která sjížděla spolu s kormidelníkem na kánoi jez v Horce. Podařilo se ji sice vytáhnout brzo na břeh, ale již se ji nepodařilo oživit.
15.8.2010 řeka Cidlina, jez Chlumec nad Cidlinou
Na Cidlině během večerního splutí se jeden vodák převrátil na jezu. Byl zrovna zvýšený vodní stav okolo 1. SPA. Vodáka se zatím nepodařilo nalézt.
Přehled zásahů HZS v roce 2010

Rok 2009 - 4 oběti

11.4.2009 řeka Opava, Vrbno pod Pradědem
Skupina vodáků na Pálavách sjíždí řeku Opavu, která má nadstav, ale ještě nemá vyhlášen žádný povodňový stupeň. Na Opavě bylo vybudováno několik stupňů a první loď zastavuje v regulovaném rokytu nad jedním z nich. Jedna posádka ale splouvá níže a chce zastavit až pod první lodí, což se jí nepodaří. Je vtažena proudem pod stupeň, kde byl silný válec. Ostatní jdou na pomoc a jednoho vodáka vytáhnou, ale druhá vodačka už není schopna reagovat a brzo utone. Více Opava a Viktorka.
25.6.2009 řeka Vltava, jez Větřní
Během zvýšeného průtoku cca 60 kubíků se vydávají 3 vodáci na raftu sjíždět Vltavu. Na jezu ve Větřní se netrefí do šlajsny a jedou přes korunu jezu. Raft se zde převrhne a dva se sami zachrání. Třetí se ke břehu nedostal a jeho tělo bylo nalezeno po 2 dnech. Více Kam o víkendu a další utonulý.
25.6.2009 řeka Otava, jez U pivovaru ve Strakonicích
Po přenesení jezu, kdy v řece byl nadstav, se vodáci na raftu rozhodli vjet do válce pro fotbalový míč. Raft se v 8 metrovém vývařišti převrátil a 6 lidí se dostalo do nebezpečného válce. Pět se jich podařilo zachránit, šestý nebyl nalezen. Do jezu vjel i motorový člun hasičů, který se tam převrátil, a jeden z hasičů spolu s vodáky byl transportován do nemocnice. Více Na Otavě se převrátil raft s šesti vodáky.
24.7.2009 řeka Labe, jez Verdek
Dva mladí vodáci na laminátových kajacích sjížděli Labe pod přehradou Les Království. Řekou teklo 12 kubíků a na jezu ve Verdeku došlo k převržení obou z nich. Jednomu se podařilo dostat na břeh, ale druhý ve válci utonul. Více Utonutí na jezu ve Verdeku.
Přehled zásahů HZS v roce 2009

Rok 2008 - 2 oběti

19.1.2008 řeka Ohře, jez Radošov
4 vodáci sjíždí za mírně zvýšeného stavu řeku Ohři na raftu. Vjedou do jezu Radošov, kde je nebezpečný a silný válec. Dva z nich vypadnou z raftu ještě před příjezdem jednotek ZS a již se je nepodaří najít živé. Více Opět radošovský jez na Ohři.
Přehled zásahů HZS v roce 2008

Rok 2007 - 2 oběti

7.7.2007 řeka Salzach pod Taxembachem, Rakousko
Při sjíždění řeky vjel jeden z vodáků i přes výstražné cedule do velmi nebezpečného jezu, ve kterém následně utonul. Více Dvě nehody u Salzburku.
9.7.2007 řeka Ostri, Norsko
Utonutí jednoho vodáka během sjíždění řeky Ostri.

Rok 2006 - 4 oběti

25.3.2006 řeka Olšava
Jízda na raftu po rozvodněné Olšavě se mohla stát kritickou, když vodáci najeli do nebezpečného stupně. Naštěstí nedošlo k obětem na životech. Více Rafťáci na Olšavě málem přišli o život.
29.3.2006 řeka Sázava, Krhanice
Vodák jedoucí zcela sám na rozvodněné Sázavě se převrhl na peřejích nedaleko Krhanic. Více 1. oběť v roce 2006.
30.4., řeka Vltava, jez Rožmberk
Kánoe vjela za 1. povodňového stupně do jezu v Rožmberku. V něm se převrhla. Jednoho opilého vodáka se podařilo zachránit, ale druhý s největší pravděpodobností utonul. Jeho tělo se ani po více jak 2 mesících nenašlo. Více Na Vltavě pravděpodobně utonul vodák.
9.6., řeka Vltava, jez Rožmberk
Ve večerních hodinách sjížděla dvojice vodáků na kánoi Vltavu, když před tím popíjeli v hospodě. Po 21 hodině vjeli do jezu, když řekou teklo přes 40 kubíků. V něm oba dva utonuli. Více Smrtící Rožmberk.

Rok 2005 - 9 obětí

19.3.2005 řeka Sázava, Stvořidla
Na většině řek je vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity, jelikož sníh začal prudce tát. 5 členná posádka Pulsaru najíždí v rozvodněných Stvořidlech do zatopených vrbiček, kde se překlápí. Jeden ze členů posádky se ocitá pod vodou ve spleti větví a kořenů, odkud není možnost se dostat. Zbytek posádky zachraňují 3 vrtulníky. Více Utonutí na Stvořidlech.
řeka Sázava
Na řece Sázava utonul jeden člen posádky raftu Armády ČR.
23.3.2005 řeka Svitava, jez v Brně
Při sjíždění Svitavy došlo na stupni v Brně k převržení samostatně jednoucí Pálavy a k utonutí dvou vodáků. Pod stupněm byl velmi silný válec, který se jim stal osudným. Více Utonutí na Svitavě.
27.3.2005 řeka Chrudimka, jez Velryba
Při sjíždění Chrudimky zastavil mladý pár samostatně jedoucí před jezem. Manželka na háčku však sklouzla do vody a nestačila se již dostat ke břehu. Manžel za ní jel s lodí, ale došlo v převržení. Manželku válec pustil nedaleko od břehu a byla vytažena přihlížejícími lidmi. Manžela však již našli až po 2 hodinách mrtvého. Více Utonutí na Chrudimce.
24.3.2005 řeka Morava u Hanušovic
Během reprezentačního soustředění zahynul reprezentant České republiky ve sjezdu na divoké vodě. Jeho smrt nebyla způsobena utonutím, ale náhlým selháním organismu. Při tréninku na vodě upustil pádlo a pak začal postupně kolabovat. Více na kanoe.cz.
27.3.2005 řeka Divoká Orlice, úsek Zemská brána
Během zvýšeného průtoku na Divoké Orlici v horní části sjížděl raft s 5 člennou posádkou úsek Zemské brány. Došlo k převržení a utonutí 2 vodáků. Více Utonutí na Zemské bráně.
16.4.2005 řeka Jizera, pod Ostrovem hrůzy
Při sjíždění vypadl vodák z Orinoca. Podařilo se ho dostat na břeh, chvíli ještě komunikoval, ale pak došlo asi k selhání srdce. Toto opět nebyla smrt způsobená tonutím, ale byla v rámci vodáckého sportu, kdy studená voda a šok způsobil své. Více Hrůza na Ostrově hrůzy.

Rok 2004 - 5 obětí

3.4.2004 řeka Ostravice, jez v Pržně.
Během vodácké akce na Ostravici, kdy se pouštěla voda z přehrady Šance, sjížděla šestičlenná posádka raftu jez v Pržně na ř.km 32,8. Válec pod jezem je však podržel, a tak jim na pomoc přijela druhá posádka raftu. Dva lidé z prvního raftu vypadli do vody. Jeden z nich utonul, druhého se podařilo vytáhnout, dát umělé dýchání a převést do nemocnice. Tam se ho podařilo zachránit. Z druhého raftu však vypadl i jeden ze zachránců, který také utonul.
12.4.2004 řeka Moravice, jez v Kylešovicích.
Osamocený vodák na kánoi sjížděl sám Moravici. Když dorazil k jezu v Kylešovicích (asi ř.km 3,3), šel si ho prohlédnout. Pak nasedl a sjel ho. Došlo k převržení a jeho tělo vyplavalo až po několika minutách asi 20m pod jezem.
12.6.2004 řeka Sázava, jez pod Šternberkem
Jedno utonutí na jezu pod Šternberkem na Sázavě ř.km 75,5 během vodáckého zájezdu ck. Při sjíždění jezu se loď netrefila do šlajsny a spadla přes korunu jezu do velkého vývařiště. Sázava měla v tento den vyšší vodní stav. V Nespekách teklo 26 kubíků, den předem pouze 10 kubíků.
14.7.2004 řeka Soča, Slovinsko, u Trnova
Při sjíždění řeky v úseku před výstupním místem u slalomky došlo k převržení raftu. Proud jednoho vodáka strhl a stáhl pod hladinu do sifonu. Více ...

Rok 2003 - 4 oběti

30.3.2003 řeka Ohře, jez Tuhnice.
Při sjíždění jezu vypadla čtyrčlenná posádka raftu. Tři se podařilo zachránit, čtvrtého našli asi 300m pod jezem již mrtvého.
26.4.2003 řeka Opava, jez Děhylov.
Během otevírání řeky sjížděla šestičlenná posádka raftu i tento jez. Sjeli ho v pořádku, ale silné vývařiště nepřekonali. Když byli zhruba 7 metrů od jezu, nestačila rychlost jejich raftu překovat rozhranní a válec je vtáhl zpět pod jez. Jeden utonul na místě, druhý byl ve vážném stavu převezen do nemocnice. Ostatní se podařilo zachránit.
18.6.2003 řeka Morava, Napajedla.
Kajakářka trénovala na klidné hladině řeky Morava. Byla dobrá plavkyně. Jednou se převrhla, ale doplavala ke břehu. Nasedla a vyjela opět na řeku. Pak se opět převrhla. To již však nevyplavala a její tělo našli až po 32 hodinách asi 3 km od místa převržení.
21.6.2003 řeka Morava, Mohelnice.
Při zastavení nad jezem došlo k převržení kánoe nad jezem a ke vtažení vodáka do jezu. Po pěti minutách došlo k vyplavení těla z jezu, ale bohužel následné oživovací pokusy byly již marné. Více novinky.cz.

Rok 2002 - 5 obětí

30.3.2002 Ohře, Tuhnický jez.
První kánoe sjíždí jez a zůstává ve válci. Druhá posádka jde jí na pomoc a také v něm končí. Naštěstí jsou na místě až neuvěřitelně rychle hasiči, kterým se podaří z vody dostat tři vodáky. Čtvrtého se jim nepodařilo zachránit. Zatím nevím, zda utonul ten ze dvou vodáků, který šel první kánoi na pomoc. Bohužel tomu tak většinou u válců bývá, že zachraňovaný se z toho dostane, zachránce tam však zůstane. Více ..
duben 2002 Otava, Čeňkárna.
Během závodů ČPV jede i množství mimozávodních posádek, které jsou většinou ve skupinách. Jede i jedna osamocená Pálava, kde háček je docela dobře vybaven, zadák je však bez vesty a neoprenu. Po převrhnutí se háček dostává ke břehu, zadák se však drží lodě a ve studené vodě se ji snaží dostat ke břehu. Než se háček dostane k lodi a zjistí, že zadák tam není, již je pozdě. Byl nalezen až odpoledne v Radešově.
20.4.2002 řeka Kamenice, Navarovská soutěska.
Během vodáckých závodů došlo při převržení kajaku a následném vykrysení pravděpodobně k zaklínění vodáka nohou o překážku ve dně. V silném proudu se nemohl sám vyprostit. Více ..
29.6.2002 řeka Berounka, u Olešné.
Parta vodáků na voru přijíždí již za tmy k Čivickému jezu. Toho s hlaholem a velmi posilnění alkoholem překonávají a táboří asi 500m pod ním. Jdou do místní hospody, a když se ve dvě ráno vrací, odchází jeden z nich spát na vor. Z voru spadl a utonul.
rok 2002 Ohře, Radošov jez na ř.km 158.5.
Parta vodáků sjíždí Ohři za mírně zvýšeného vodního stavu. Zastavují na tábořišti a jdou se do jezu vykoupat. Jeden z nich však mizí pod vodou a ostatní si toho ani nevšímají. Když se po chvíli vynoří, již nemá sílu bojovat s válcem a ostatní nevědí, jak pomoci. Bezvládné tělo pak jez vyvrhne a nepomáhají ani oživovací pokusy.

Rok 2001 - 6 obětí

???? řeka Mumlava, místo zvané Podkova
Při vyproštění uplavaného kajaku se vodák navázal napevno na lano k tělu a šel k místu, kde byla loď. Silný proud ho však strhl, povalil a začal se přes něho valit. Protože byl připoután napevno, nemohl se z lana vyprostit. Více ..
21.04.2001 řeka Vsetínská Bečva, jez u Karolinky.
Parta 15 vodáků, mezi nimi dva muži ze Slovenska a jedna žena z Moravy sjížděli rozvodněnou Bečvu bez helem a jen s nekvalitními vestami na Pálavách. Na nebezpečném jezu došlo k převržení jejich lodi, jelikož pod jezem bylo zhruba 6m dlouhé vývařiště. Žena utonula, a dva muži ze Slovenska skončili ve velmi kritickém stavu v nemocnici. Oba nakonec nepřežili.
jaro 2001 řeka Morava, jez pod soutokem s Krupou na ř.km. 329.8
Během jarního tání sjížděla skupina vodáků na raftu (???) řeku a pod soutokem s Moravy s Krupou najeli i do 3.5m vysokého jezu s vývařištěm. V něm pak jeden vodák utonul.
červen 2001 řeka Noce, Itálie, úsek pod Male.
Při zájezdu ck za poměrně velké vody došlo k převržení přetíženého raftu Colorado. Jedna žena byla po 10km nalezena mrtvá. Více ..
15.7. 2001 řeka Gröva, Norsko.
Při sjíždění řeky došlo k převržení kajakáře, který se nedokázal dostat z kajaku a navíc se zaklínil mezi skalní žebra.
28.7.2001 řeka Morávka.
Při sjíždění jezu s válcem došlo k převržení a utonutí ve válci. Více ..

Rok 2000 - 3 oběti

11.3.2000 řeka Ploučnice, jezy pod Františkovem.
Během rozvodněné řeky splouvaly 2 Pálavy úsek s jezy. Na jednom došlo k převržení a silný válec jednoho z nich pustil již mrtvého. Více ..
červenec 2000, řeka Noce Bianko, Itálie.
Na rozvodněné řece se v proudu převrhl kajakář a vyplaval z lodě. Nebyl schopen se zachytnout házečky házené ze břehu a v následných peřejích utonul. Více ..
26.12.2000 řeka Vltava, jez u Rybů.
Pravidelné vánoční sjíždění Vltavy skončilo tragicky na jezu u Rybů, když před ním zastavovaly posádky lodí. Jez byl zatarasen ledem, a tak lodě zamířily ke břehu. Jedna kánoe se však převrhla. Jednomu z mužů se podařilo vylézt na led a dostat se na břeh, jeho společníka ale vtáhl proud pod led.

Rok 1999 - 2 oběti

10. červen 1999 - řeka Isarco, Itálie.
Během zájezdu ck došlo při zvýšené vodní hladině k převržení čtyř z pěti raftových člunů na stupni. Následkem toho utonul muž a matka jeho snoubenky.

nedatovaná úmrtí v zahraničí

  • na začátku 90. let Norsko Sjoa - plavba za velké vody, kdy místní již nejezdili, jeli čeští vodáci na plavidlech neodpovídající terénu (tj. Colorada a upravené matyldy), - 2 utonulí
  • Rienza - 1 utonulý při vystupování z raftu
  • Isére v Burgu - 1 utonuláDiskuse nad článkem
???, vojta jancar, jancar~hgsport.cz, 11.08.2004 13:47
| Re: ???, Kuba Turek, jakub.turek~horydoly.cz, 13.08.2004 23:27
| Re: ???, nolja, 14.08.2004 16:37
| Re: ???, Kuba Turek, jakub.turek~horydoly.cz, 15.08.2004 22:23
malá statistická chyba, Standoch, misav~volny.cz, 02.09.2004 10:21
Sjeli sme Štenberk, Jenda vodák, 16.09.2004 9:17
Chyba v názvu, Kája Vicherek, Q59~Atlas.cz, 14.01.2005 22:55
Chyba v názvu, Kája Vicherek, Q59~Atlas.cz, 14.01.2005 22:57
Chyba v názvu, Kaja Vicherek, Q59~Atlas.cz, 14.01.2005 22:58
| Re: Chyba v názvu, pivas, pivas~chello.cz, 27.03.2006 13:26
Jizera, Jam, Flatron1~centrum.cz, 09.06.2012 14:13
Bohužel, Anonym, 13.06.2012 22:39
Cestovky, Ku, nechci~napsat.xy, 28.08.2012 14:05
| Re: Cestovky, Karel, 28.08.2012 14:15
Vodácká černá kronika, Barbora, 17.09.2012 0:51
kamenice, rkoudy, 25.04.2016 14:20
Brejlov, Zdenny7, 10.07.2016 7:49
| Re: Brejlov, Petr, 10.07.2016 9:48
Neaktualni odkazy Černá kronik, Marek, 15.07.2016 14:38
2018- Obět byla, DS, 19.03.2019 9:04
Zásahy, D, DominikS95~seznam.cz, 25.04.2019 11:07
| Re: Zásahy, Petr, 25.04.2019 11:33
Nejčastější, Pedro, 01.09.2020 20:25
Zásahy 2020, DS, nasedovolenka~seznam.cz, 03.02.2021 12:04
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour