Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/cechy/krounka.aspx
Home ČR - Čechy Krounka Mapa

Potok Krounka

88% Oblíbenost řeky


 • Pramen: Ždárské vrchy
 • Délka toku (sjízdné) v km: 15
 • Obtížnost:
    Úsek Říční km Obtížnost
  celýOtradov - ústí do Novohradky15.3 - 0WW II-III (III+)

 • Podmínky: rychlý potok v kamenitém korytě s velkým spádem a mnoha peřejnatými úseky. Pokud jsou sjízdné potoky v okolí, bude voda i zde. Vodu z nich má většinou nejdéle ze všech.
 • Sjízdná na čem, kdy, pro koho:
  Limity sjízdnosti jsou definovány pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou, která si dokáže i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody. Pro majitele kajaků, zkušené vodáky nebo pro vodáky, kterým nevadí občasné přetahování, může být limit nižší. Naopak pro rafty, laminátky nebo začínající vodáky je obvykle nutné vody více.
  ÚsekkdyVodočetAktuálně PLA Aktuální sjízdnost
  celýpouze krátce z jara nebo po vydatných deštích minimum: 20 cm
  úsek: z Kutřína
  vodočet: Otradov
  měřeno: 07.03. 10:30
  změna vodočtu nebo limitu: 17.06.2020
  2 cm (0,31 m3/s)
  Mapa sjízdnosti
  Statistika sjízdných dnů v měsíci - úsek z Kutřína
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Měsíc123456789101112
  Rok 2021230
  Rok 20200210011043730
  Rok 2019000021000000
  Rok 2016010010000000
  Průměr020014011210

  Ještě podrobnější informace o sjízdnosti v tomto úseku?

 • Charakter řeky:
  Úsekšířka, typ korytaokolítyp lodědoporučeno prorychlost plavby
  celý4 - 10mlesy, hluboké údolíkajak, Orinocozkušené2 hodiny

 • Nejhezčí úsek: celý
 • Nebezpečný úsek: padlé stromy, kaskáda na ř.km 5 a následných 200m pod ní.
 • Obvyklý začátek a konec:
 • Plavbu spojit s řekou: Žejbro, Ležák, Novohradka, Chrudimka
 • Přístup k řece: silnice z mostů, vlak pou ze ve vesnicích Krouna, Předhradí, Luže
 • Tábořiště: (Přidání nového odkazu )


Řeku už jeli: (16)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Hanz
10 Kutřín - Luže WW II, WW III 31.10.20 kajak Hodnoceni
Vodočet: Otradov 32 cm, 5,5m3 Popis: Pěkně to jelo, jedn přenášení, jinak šlo vše podjet.

Fík
12 Kutrin - usti do Novohradky WW I, WW II, WW III 31.10.20 kajak Hodnoceni
Vodočet: ? Popis:

Herčus
16 Otradov (stupeň u předposledního mostu) - ústí do Novohradky WW I, WW II, WW III 16.10.20 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: vodočet Otradov, stav: 26 cm, 4.4 m3/s Popis: Velmi příjemný nižší vodní stav na říčce, která mi přirostla k srdci. Čouhají kameny, ale pro nafukovačky v pohodě dostačující nízká až nižší střední voda. V úseku z Otradova do Kutřína jsou teď trochu jinak stromy, než v červnu, ale přenášíme jen 2x, obtížnostně je to taková trochu techničtější dvojčička a jen na pár místech WW2+, není těžký najít vhodnou stopu a proud nemá takový tah a rychlost plavby je obvykle 5-12km/h. Tentokrát už mám trochu času kochat se hezkým okolím. Pod Kutřínem přidá vodu Martinický potok a vodní stav se téměř přiblíží k optimálnímu stavu vody. Začnou se postupně objevovat těžší místa, který bych za týhle vody hodnotil jako WW3, akorát ta hlavní kaskáda je podle mě WW3+ - tentokrát jsem si jí konečně sjel a to dvakrát v deblovce a jednou v singlovce, samozřejmě s předchozím prohlídnutím. Od Kutřína jsme museli přenášet taky jen 2 stromy, jinak se to dalo s opatrností překonat. Jeden těžko průjezdný strom je nad mostem v Dolech, co chce taky prohlídnout, zda přenést, nebo opatrně projet. Pod Doly je ještě jedna peřej WW2+, jinak pohodová jednička až na ústí s Novohradkou, kde končíme a jedeme prohlížet Žejbro, zatímco druhá část party co dojíždí na odpolední jízdu jde zkusit, jestli není voda v Pekelskym údolí na Chrudimce (a byla). No už se zas těšim Krounko, až se na tebe podívám. Co se týče vodočtu, tak jsem vypozoroval, že 1 cm na vodočtu v Otradově se reálně na řece projeví jako 2-2,5cm v přírodním korytě. Pak jsme potkali ještě dva vodočty, co nejsou sledovaný na internetu.. jeden byl na pravym břehu asi 30 metrů nad mostem u Přehradí a ukazoval myslím 52cm a druhý vodočet byl na levém břehu těsně nad mostem silnice z Luže a ten ukazoval 5cm pod začátkem lati, takže jakoby -5cm, ale je divný, že nemají nulu toho vodočtu na dně koryta. Optimální vodní stav pro mě v nafukovačce bude mezi 5-6 kubíky v Otradově, ale pokud by se mi znovu podařilo chytit těchto 25cm, určitě bych se sem opět vypravil. Předchozí jízda v červnu za 42cm v Otradově už na mě prostě byla moc rychlá, teď jsem si to užíval beze strachu i když tu nebyly tak mocný vlny, jako předtím.

Koks
14 Otradov-ustí do Novohradky WW II, WW III 16.10.20 nafukovací singl Hodnoceni
Vodočet: 24cm/4 cbm Popis: Kráása. První pokus na vypujčeným nafukovacím singlu. Z Otradova do Kutřína překvapivě hezký úsek WWII. Za tohoto stavu sjízdné s malou rezervou. K Šilinkovu mlýnu zklidnění, pak obtížnost vyšší na WW III. Lehce technická jízda, mít to o kubík víc, je to na 6 hvězd.

Mamba
13 Otradov-Doly WW II, WW III 15.10.20 kajak Hodnoceni
Vodočet: Otradov, stav: 5.7 m3/s, 32 cm Popis: Krounka letos podruhé, tentokrát má o 2,5 m3/s méně vody a je mnohem snadnější proti divočině v září, kdy byly obrovské vlny a válce a řeka byla o stupeň těžší (a pro mě to byla jedna z nejtěžších sjetých řek). Zejména část do Kutřína je tentokrát dost zapadaná, celkem na Krounce přenášíme asi 7x a kvůli stromům končíme už v Dolech u ranče. Na kaskádu se jdu podívat,škoda, protože po shlédnutí obnáším. Minule jsem za velké vody sjela vše, jelikož kluci prohlíželi jenom z vody a kdybych ty válce viděla ze břehu, už bych asi nenastoupila :) Za tohoto stavu lépe začít až v Kutříně, z Otradova vše sjízdné, ale lehké a dlouhé. Po Krounce vyrážíme na Peklo na Chrudimce.

Hany
13 Otradov-Doly WW II, WW III 15.10.20 kajak Hodnoceni
Vodočet: Otradov, stav: 5.7 m3/s, 32 cm Popis:

Petr P.
13 Otradov - Doly WW III, WW IV 15.10.20 kajak Hodnoceni
Vodočet: vodočet Otradov, stav: 29 cm, 5.01 m3/s Popis:

Hany
14 Otradov-most před Luže Košumberk WW III 1.9.20 kajak Hodnoceni
Vodočet: Popis: Nádherný potok s velkým spádem, kamenitými kaskádami, válci a obrovskými vlnami.Do Šilinkova dolu v pohodě, II občas III) voda. Pod Š. dolem (až k vysedačce) mnohem těžší, výživná souvislá III (pár peřejí i těžších,IV, velký spád, takřka kontinuální peřeje.Kamenité kaskády se žumpami,válci a velkými vlnami.Některé peřeje končí pořádným válcem.okolí je krásné, ale není šance si ho prohlidnout, řeka valí pekelně rychle dolů a vyžaduje plnou pozornost.naštěstí je čerstvě od místních prořezaný, takže jen 3stromy a pár nízkých lavek.Jinak kdyby byl zapadaný, velké riziko, velmi málo vracaků a stále peřeje.i tak je člověk nervózní zda nebude strom za zatáčkou. Vodočet most Luže 50 cm (není online).

Zobrazit další podrobnosti o této řece ze zápisníku
Průvodce kilometráží:

Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

09.03.09 Krounka: 6.3.2009: Na moste je na pravem brehu ruzovym sprejem znacka (čára) - pohodova WII+-III (kaskada asi ... více

Přidat Hotline
Reklama
Spolujízda (pendl aut)

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Metuje