Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Zachranne-podkovy-zachranovaly-na-2-jezech.aspx?ID_clanku=1903 edit=3

Záchranné podkovy zachraňovaly na 2 jezech

Diskuse nad článkem
malá filosofická, kavol, 11.05.2017 10:23
"Později se odvolávali na to, že si mysleli, že je jez v pořádku, když jsme nic neříkali."

hm, shodou okolností jsem teď četl v časopise Psychologie nějaký povzdech na téma, jak společnost zblblá zákazy a příkazy ztrácí soudnost - když na něco není regulace, tak normální rozum už nezafunguje ... když se jim to nezakázalo, tak si sami nedokážou najít důvod to neudělat ... tohle fakt už ani není klasické hledání viníka všude jinde než u sebe, oni to bohužel asi mysleli vážně, že očekávají neustálé vedení za ručičku

ale bohužel ani takovéto případy nepřimějí věčné zakazovače a přikazovače přehodnotit svoje teze, naopak jsou to pro ně důvody k dalším regulacím

no nic, pád této civilizace nebude ani prvním a snad ani posledním (případnou jadernou válku asi nějací lidé přežijou, zejména mimo oblasti zájmu západních mocností, ale co víme, jak s náma naloží umělá inteligence, na jejímž vývoji usilovně pracujeme?)

jen bych si přál, abychom to já i mí blízcí ustáli nějak v pohodě (pokud budu mrtvej, bude mi to jedno, tak aby to případně bylo rychlý), a čas, co nám tu zbývá, jsme prožili co nejpříjemněji, což mimo jiné znamená co nejvíce mimo oblast zájmu zakazovačů, a naopak ve společnosti lidí, kteří se dokážou chovat jako lidi a členové společenství co platní ku jeho prospěchu, a nikoli jako ovce, či jako psychopati (Koukolík říká krásně "deprivanti") zneužívající jiné jen ku svému vlastnímu uspokojení

ostatně přeji totéž nejen svým blízkým ale všem obdobně smýšlejícím lidem, zatímco těm ostatním naopak přeju, ať co nejvíce sami pocítí to, co si (resp. bohužel většinou ne sobě ale právě jiným) navařili ... třeba to není u všech ztraceno a sem tam se někomu rozsvítí, pocítí-li na vlastní kůži svou medicínu

a samozřejmě děkuju Petrovi, Ešusovi, chrudimským Kačerům a všem ostatním zúčastněným, jakkoli zúčastněným, byť třeba jen příspěvkem na nebezpecnejezy.cz, za zlepšení informovanosti a zpřístupnění záchranných pomůcek - že jde o věc obecně positivní se snad shodneme i přes různé světonázory

Odpovědět

Raft a začátečníci, Honza, 12.05.2017 1:04
Mohl to být prostě jen klasický problém nepoučených začátečníků v raftu. Na raftu člověk získá velmi snadno mylný pocit nesmrtelnosti a nepřevrátitelnosti. Rovněž tak nebezpečí válců nebývá začátečníkům úplně zřejmé, spíš se budou bát jezů vysokých nebo těch s velkými vlnami.

Odpovědět

..., Zdeněk, 12.05.2017 8:18
Na tom videu není jez v Radošově, na 99 % je tam jez sice také na Ohři, ale u elektrárny Tisová (teď se mu říká Černý mlýn), stavebním provedením a projevy - tichý provzdušněný vracák atd. - velmi podobný jezu v Radošově. Radošovský jez je - podle mého názoru - o chlup nebezpečnější. Hoši předvedli trestuhodný nedostatek zdravého rozumu (při téhle vodě by to v sólu klidně dali, jen by trochu nabrali, ve dvou samozřejmě ne) - a byli tedy po právu potrestáni.

A k tomu Kavolova "úvaha" ... jeho komentáře a úvahy se mi většinou velmi líbí, mají obvykle hlavu a patu a něco sdělují ... divím se, proč je tu tak nepopulární ... tahle "úvaha" je navíc hluboce pravdivá. Procento "blbců" na vodě stoupá - a to na vodu v létě nejezdím, takže s tím nejhorším se nepotkávám - možná je řešením půjčovat už jen "samořiditelné" a "posádky samozachraňující" lodě (viz současné snahy a trendy o auta, která už sama sledují značky, zabrzdí, když tam někdo skočí, sledují jízdní pruh ...).

Odpovědět

|_Re: ..., Petr, 12.05.2017 9:05
Ano, máš pravdu. Jedná se o Černý mlýn a už jsem to v článku opravil.

Odpovědět

Video, mira, 14.05.2017 12:15
Z připojeného videa mám pocit, že se ani tak nejednalo o záchranu osob, ale "jenom" o pomoc při vytažení loďky. Zdá se mi, že při tomto stavu vody mohli oba kluci kdykoliv sami vyplavat (ten bez přilby to bez problémů zvládá i s pádlem v ruce), ale snažili ještě zachránit kánohéhu. Že to byli vodáčtí neumětelové, je zřejmé už z toho, jak do splavu najeli (co, sakra čekali, že se stane jiného, než že se zapíchnou?) i z toho, jak nakonec tahají hektolitr vody na břeh. Ale celou dobu se nepustili pádel, po akci se radostně tlemili, tedy myslím, že subjektivně žádné ohrožení nepociťovali.

Čímž samozřejmě vůbec nezpochybňuji, jak je bezvadné, když je u takového místa po ruce něco pro záchranu. A děkuji všem, kteří na tom mají zásluhu.

Odpovědět

|_Re: Video, Petr C., m.c.hammer~seznam.cz, 16.05.2017 13:07
Taky jsem měl pocit, že naštěstí o zas takové drama nešlo.
Zřejmě tam neteklo moc vody, tak to jenom občas borcům podrazilo nohy, za vyššího průtoku by to asi mělo dramatičtější průběh.
K vlastní akci: Do podobného jezu bych se asi já sám nepustil, vím houby, co to dole přesně udělá, jestli v té pěně nejsou šutry, pod mnoha jezy je kamenný zához.
Oni se asi ani nezapíchli, to by s nima hodilo dopředu, spíš si prostě zahráli na ponorku. V deblu to jinak dopadnout nemohlo, v singlu by zas možná nedokázal vypádlovat ven a plácal by se tam tak dlouho až by se udělal.

Kdybych se, čistě teoreticky, v nějakém přechodném pominutí smyslů rozhodl ten jez v singlu sjet, tak bych určitě nejezdil prostředkem, ale tak 3-5 metrů od kraje, abych to neměl na břeh tak daleko a kamarádi ke mě.

Odpovědět

 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

Nová reakce na článek

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:  
Jméno:  
Email:  
Vaše reakce:  
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.