Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Zachranne-podkovy-zachranovaly-na-2-jezech.aspx?ID_clanku=1903

Záchranné podkovy zachraňovaly na 2 jezech

uveřejněno dne: 11.05.2017

Projekt nebezpečných jezů běží již několik let. Za tu dobu se podařilo radikálně snížit počet nehod na jezech i zásahů HZS na nich a s tím i související počet úmrtí. Díky vstřícnosti jednotlivých podniků povodí a soukromých majitelů nebezpečných jezů se postupně provádí zabezpečování pro laickou i profesionální záchranu. A právě laická záchrana je v tomto směru velmi důležitá, pokud je na jezu nainstalována záchranná podkova. Může se provést z bezpečí břehu a velmi rychle, dokud tonoucí ještě spolupracuje. Asi jste je již na jezech viděli. Jenže se stávají terčem vandalů, kteří často kradou jak samotné podkovy, tak i plovoucí lana. Jak jsou důležité si můžete přečíst z následujících příběhů.

Ukradené lano u záchranné podkovy
Ukradené lano u záchranné podkovy

Raft ve Svatém Poli

První příběh je od Michala Vopelky. Na jezu Svaté Pole na řece Otavě na ř.km 70,8 se v neděli 30.4.2017 přihodila neveselá nehoda se šťastným koncem. Okolo páté hodiny jsme přijeli na dvou raftech za průtoku 20 m3/s k jezu. První byl Denali pro 9 lidí s posádkou 6 lidí a bagáží a druhý Colorado 360 s posádkou 4 členů a dvěma loďáky. Jel jsem na prvním raftu. Před jezem vlevo jsme zastavili, abychom si jez prohlédli. Bohužel to samé neudělala druhá posádka a do jezu bez prohlédnutí vplula. Nechápali jsme, co se děje a proč tam vjíždí. Později se odvolávali na to, že si mysleli, že je jez v pořádku, když jsme nic neříkali.

Svaté Pole v době nehody
Svaté Pole v době nehody

Hned po sjetí jezu a vjetí na vracák, který se pod jezem tvořil, vypadl pravý zadák do válce. Následoval ho levý zadák a takto odlehčený raft potom voda ve válci otočila a ve válci se octli všichni čtyři. Tři z nich se naštěstí dostali k levé straně, kde se na jezu Svaté pole netvoří válec. Vyplivlo je to ven, avšak čtvrtá se ve válci chytla převráceného raftu, takže se držela nad hladinou. Zůstala v něm a nemohla se dostat ven. Naštěstí jsou u jezu na obou stranách instalované záchranné kruhy, které jsme použili a kamarádku z jezu vytáhli. Samozřejmě jsme s sebou měli pro podobné případy i házečku, avšak tonoucí se tak sveřepě držela raftu, který ji udržoval nad vodou, že bylo nemožné ji za pomoci házečky vytáhnout. Postupovali jsme tedy tak, že jsme kruh museli hodit pod raft, a zaklínit jej v raftu. Ten pak spolu s kamarádkou vytáhnout z válce. S házečkou by to nebylo možné. Děkuji a věřím, že i celá naše výprava, za prozřetelnost a nápad u jezu tyto záchranné pomůcky instalovat.

Svaté Pole v době nehody
Svaté Pole v době nehody

Záchrana psa skončila záchranou lidského života

O druhé nehodě informuje Chrudimský deník. Uvádí poměrně častou nehodu na jezech, kdy do jezu skočí pes a páníček ho jde zachraňovat. Neuvědomí si, že co je nebezpečné pro psa, může být nebezpečné i pro něho. Stejně se to stalo i v sobotu 6.5.2017 odpoledne, kdy se muž rozhodl zachránit psa skokem do jezu a začal se topit. Naštěstí na břehu stál jeho známý a hodil mu záchrannou podkovu. Téměř v bezvědomí se ho podařilo zachránit, ale ještě na břehu musel být oživován.

Pokus o splutí a vytažení plastovky z jezu Černý mlýn

Poslední starší příhodou je záchrana osob z jezu Černý mlýn, kdy je použití záchranné podkovy zachyceno přímo na videu. Teď je již na jezu vybudována sportovní propust.

Petr
Diskuse nad článkem
malá filosofická, kavol, 11.05.2017 10:23
Raft a začátečníci, Honza, 12.05.2017 1:04
..., Zdeněk, 12.05.2017 8:18
| Re: ..., Petr, 12.05.2017 9:05
Video, mira, 14.05.2017 12:15
| Re: Video, Petr C., m.c.hammer~seznam.cz, 16.05.2017 13:07
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama