Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Veletovsky-nahon.aspx?ID_clanku=2053

Veletovský náhon

uveřejněno dne: 03.12.2018 | popisované řeky: Labe

Vzhledem k tomu, že zde byl několikrát připomínán Veletovský náhon naproti Starému Kolínu, rozhodl jsem se spáchat jakýsi ilustrovaný popis. Náhon z pravé strany obchází vodní dílo (jez se zdymadlem) Veletov nad obcí stejného jména.

Reklama
Odbočka do náhonu
Odbočka do náhonu


Odbočka do náhonu
Odbočka do náhonu

Do náhonu se dostaneme odbočením vpravo do ramene Labe před ostrovem a vjezdem do zdymadla. Rameno působí dojmem, že je téměř kolmé na tok řeky. Asi po 100 metrech se v porostech levého břehu jinak slepého ramene ukrývá nenápadný vjezd do náhonu. Na vjezd upozorní mírný proud.

Náhon v horní části
Náhon v horní části

Voda zde teče relativně svižně mezi strmými břehy s hustými porosty kopřiv, vrbiček, olší, občas střídanými mohutnými listnáči. Koryto náhonu kličkuje asi ¾ kilometru až ke mlýnu s MVE, na který nejprve upozorní zahrádka na levém břehu a na ní navazující trámový mostek. Za mostkem je přepad vlevo, plynule navazující na budovu mlýna s česly, ve kterých mizí všechna voda. Přepad bývá za normálního stavu vody suchý, nebo lehce oslizlý.

Přepad u mlýna
Přepad u mlýna

Loď přes něj přetáhneme do mělké kamenité (?) tůňky pod ním a opatrně vykličkujeme do náhonu pod mlýnem.

Náhon pod mlýnem
Náhon pod mlýnem

Pokračování toku je zpočátku poněkud více džungloidní (přítoku do MVE je evidentně věnována poněkud větší péče než odtoku) a občas se zde vyskytují padlé stromy a chaoticky zakotvené pramice. Mezi pobřežní vegetací se dá chvílemi zahlédnout nějaká stavba. A s blížícím se Veletovem jich přibývá.

Veletov
Veletov

Zde už je třeba začít dávat pozor na různé trubky od čerpadel a civilizační odpad. Podjedeme silniční most a po pár stech metrech vycení zuby jízek z larsenů. Křoviska směřují loď na střed, ale ideální stopa je asi tři čtvrtě metru od pravého břehu. Těsně u pravého břehu je u hrany jízku zaražená trubka, u levého břehu je do třetiny šířky toku balvanitá mělčina, na které bývají naplavené kusy dřeva a různý odpad. Voda za nižšího stavu dělá pod jízkem malý váleček (pak to na hraně ošklivě dře), za vyššího stavu je tam relativně vysoká vlna.

Jízek
Jízek

Za jízkem následuje posledních 100 metrů do Labe. U levého břehu náhonu jsou ve vodě pařezy, vpravo občas větve, takže je dobré se držet uprostřed. Ústí náhonu je částečně zakryté vrbičkami, při výjezdu je třeba navíc dávat pozor na případný provoz na Labi a na rybáře na břehu. Vzdálenost od elektrárny k ústí odhaduji asi na kilometr a půl.

Střelec
Další kapitoly:


Diskuse nad článkem
To se bude hodit..., Lasička, 03.12.2018 14:33
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.