Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Rozparovace-na-Labi-a-Upe.aspx?ID_clanku=1103

Rozparovače na Labi a Úpě

uveřejněno dne: 30.03.2010 | popisované řeky: Labe, Úpa

I když zatím není zcela jisté, jestli se povede zajistit pouštění vody z přehrady Labská tak, aby se mohly konat závody na jednom z nejobtížnějších českých terénů, přesto je lépe vědět o nebezpečném jezu v Herlíkovicích. V současné době se z přehrady pouští a sněhu na Krkonoších ještě pár centimetrů je, takže je reálné, že nějaká voda poteče.

Reklama
jez Podžalý v  Herlíkovicích
jez Podžalý v Herlíkovicích

V Herlíkovicích před Vrchlabím za obvyklým vysedacím místem u mostu, kde je i parkoviště, je jeden starší jez (Podžalý). Částečně mu již voda rozrušila spádovou desku a v obnažených místech se objevují nebezpečná železa. Vloni zde mělo mnoho posádek hlavně nafukovacích lodí nepříjemnou zkušenost, kdy došlo k rozpárání válců po najetí na některý z kolíků.

jez Podžalý v  Herlíkovicích
jez Podžalý v Herlíkovicích


jez Podžalý v  Herlíkovicích
jez Podžalý v Herlíkovicích


jez Podžalý v  Herlíkovicích
jez Podžalý v Herlíkovicích

Pokud bude někdo ukolébán tím, že se to stalo vloni a že se letos situace zlepšila, je na omylu. Buďte stále opatrní, když budete pokračovat z Labské na Vrchlabskou soutěsku. Tento jez je lépe přenést cca 200 m po hlavní silnici vlevo. Jestli někdo bude ochoten riskovat, zdá se, že zcela vlevo podél navigace je spádová deska v šířce 3 m zatím neporušená, ale pod ní jsou kameny. Jestli je to opravdu čisté a bezpečné lze jen stěží odhadnout.

jez Podžalý v  Herlíkovicích
jez Podžalý v Herlíkovicích

Fotky jsou pořízeny za stavu 4,5 kubíků.

Další rozparovač, který je zároveň i velmi nebezpečný, pokud není zcela sklopený, je na Úpě ve Zliči. U něho se obvykle končí, pokud jedete úsek Babiččiným údolím. Na jaře bývá zcela sklopen a za ním se vytváří jen několik vln bez válce. Zdá se být takto lehko sjízdný, ale železné výstupky po cca 2 metrech nejsou úplně ideálně oblé a i zde můžete lehce rozpárat loď.

jez ve Zlici
jez ve Zlici


Rozparany raft
Rozparany raft

Pokud je však zahraněn, je za ním velmi silný a dlouhý válec, který přestavuje značné nebezpečí – viz. foto. Je tedy lépe ho v obou případech přenést vpravo.

Petr
Diskuse nad článkem
Udělejme něco, ivánek, dr.ivanek~seznam.cz, 30.03.2010 21:24
| Re: Udělejme něco, Klasik, klasik~machr.cz, 01.04.2010 11:15
Klapky jsou rychlé, Klasik, 01.04.2010 11:26
| Re: Klapky jsou rychlé, wolejoffka, 02.04.2010 10:39
| Re: Klapky jsou rychlé, Klasik, klasik~machr.cz, 02.04.2010 11:15
| Re: Klapky jsou rychlé, Coolda, Cooldos~seznam.cz, 11.04.2010 17:55
| Re: Klapky jsou rychlé, Klasik, 12.04.2010 8:20
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.