Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Drawa.aspx?ID_clanku=1831

Drawa

uveřejněno dne: 31.08.2016 | popisované řeky: Drawa

Polská Drawa je nejen krásná ale i populární a díky tomu nabízí pro vodáky i zázemí v podobě řady půjčoven a tábořišť. Na horním toku protéká několika jezery a vojenským prostorem. Nejoblíbenější částí je průjezd přes Dravieňski Park Narodowy, který začíná Adamovým jezerem cca na říčním km 69 a nabízí plavbu pralesem s (téměř) neudržovaným korytem. Pro úsek přes NP doporučuji v sezóně plavbu mimo víkendové dny, nebo aspoň nezačínat v sobotu. Pro průjezd NP je potřeba získat v Drawně permit 6ZL/den (max 700 lidí na den) a zaplatit nocleh na některém z tábořišť v NP. Jednodenní sjezdy poláci většinou končí na tábořišti Bogdanka (tábořiště km 50, začátek NP výtokem z Adamova jezera cca km 68,5) a tam je tím pádem o víkendech hodně rušno. Doporučuji vyjet z Drawna cca do 10.00 a dojet na tábořiště Sitnica (km 43,5).

Reklama

My jsme v sobotu ráno v úřadovně NP u mostu v Drawně pořídili vstupenky na neděli a pondělí a v půjčovně vyzvedli zamluvené kanoe. (www.kajaki.com.pl – Albert má několik velkých laminátek a dá se s ním domluvit pro menší skupinu i přespání na trávníku u mola půjčovny, s pergolou, ohništěm a grilem). Běžně nabízené plastové deblkajaky se mi nezdály příliš vhodné na vícedenní plavbu na těžko, s ohledem na nedostatek prostoru pro zavazadla.

Mezi lesem a bažinou: úsek Prostynia – Drawno
Mezi lesem a bažinou: úsek Prostynia – Drawno

V sobotu jsme jeli úsek Prostynia – Drawno (km 83,8 – 69,7). Pohodový úsek s tokem meandrujícím rákosinovými bažinami a lesem, s občasným prodíráním hustými porosty vodních rostlin a na konec přes jezero do Drawna.

Lesní úsek v části Prostynia – Drawno
Lesní úsek v části Prostynia – Drawno

V neděli pokračujeme z Drawna do národního parku. V úseku od výtoku z jezera až po tábořiště Bogdanka je velké množství napadaných kmenů. Většinou je možno prokličkovat a přejet nebo přetáhnout kmeny na hladině. Někdy jsou u břehu prořezané úzké průjezdy.

Čekání na uvolněný průjezd Drawienski NP
Čekání na uvolněný průjezd Drawienski NP


Jeden z užších průjezdů - Drawienski NP
Jeden z užších průjezdů - Drawienski NP

Po Bogdanku byly dvě "povinné" přenášky s ohledem na zablokované koryto, z nichž první s upraveným skluzem na levém břehu. Vzhledem k množství překážek je potřeba počítat s delším časem. Navíc byl na řece velký provoz často zcela neřízených a neřiditelných "kajakářů" z místních půjčoven. S ohledem na počet napadaných stromů v korytě a komplikovaných průjezdů to může být problém. Ačkoliv je řeka kategorizována jako ZW, tak s ohledem na počet překážek v pralese NP se velmi hodí umět přiměřeně ovládat loď a znát zásady typu „náklon na překážku“.

Pod Bogdankou se řeka rozšiřuje a ubývá překážek - Drawienski NP
Pod Bogdankou se řeka rozšiřuje a ubývá překážek - Drawienski NP

Několikrát jsme viděli, jak Poláci klesají ke dnu nebo vytahují zatopený plastový kajak zpod stromu. My jsme jeli z Drawna na Sitnicu cca 7 hodin čistého času. Od Bogdanky po Sitnicu překážek výrazně ubývá a není potřeba přetahovat.

Tábořiště Sitnica km 43,5 - Drawienski NP
Tábořiště Sitnica km 43,5 - Drawienski NP

Další den z tábořiště Sitnica romantická krajina a překážky už spíš pro zpestření plavby. Řeka pořád teče (až na krátký olej nad elektrárnou) a krajina se příliš nemění ani po výjezdu z NP. Za jeden den jsme dojeli až na vysedačku km 2,4 (cca 41 km od Sitnice, několik hezkých tábořišť ale umožňuje rozdělit úsek na dvě etapy celkem podle libosti). Na tomto úseku jsme v pondělí už nepotkali na vodě nikoho až k půjčovně nad vysedačkou. Jediná přenáška je přes jez elektrárny s upraveným skluzem na přetažení na pravém břehu. O kousek dál se Drawa vlévá do Noteče, který dál pokračuje (při pohledu z auta) celkem nezajímavě, narovnaným korytem otevřenou a obydlenou krajinou.

Skluz na přetažení elektrárny
Skluz na přetažení elektrárny

Petr „Peetrs“ Novotný
Diskuse nad článkem
Šoupačka na lodě, Kimbo, 01.09.2016 14:37
Logistika, Twarůžek, 01.09.2016 15:59
Pěkná řeka, Papouš, f.krivinka~gmail.com, 02.09.2016 2:04
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.