Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/cechy/ploucnice.aspx?kilo=komentar
Home Česká republika Ploučnice Mapa

Řeka Ploučnice - komentář k řece

75% Oblíbenost řeky


Napiš svůj komentář

Jméno: Jiří Vedra, Datum: 03.08.2021
Spluto 29.7.-31.7. od Průrvy do Žízníkova Tábořiště: - pod Průrvou je občerstvení (obcerstveni-a-pujcovna-lodi-pr... kde je i minikemp, kde se dá po domluvě spát (se zázemím) - před ním je nouzové tábořiště (bez zázemí - nejste-li domluveni a přijedete pozdě a už je zavřeno) - "Ralf - Srní Potok" již asi dva roky neexistuje - Boreček je velké tábořiště s kompletním zázemím a postačujícím kioskem - je v kilometráži, ale ne na mapě - nouzové tábořiště u Brennského mlýna je spravováno meandry.cz (TOIka, ohniště) - je v kilometráži, ale ne na mapě - alternativa k Brenné může být farma v Heřmaničkách - K.M.Smart - ale třeba domluvit předem (plácek s TOI + kiosek)
Jméno: CAN, Datum: 10.08.2020
Jak píše předchozí upozornění. Tak letos 2020 potvrzuji, že před Brenským mlýnem, tam kde jsou hned u sebe dva spadené kmeny, trčí uprostřed vody jeden silnější pahýl stromu nahoru a je ztrouchnivělý. V pahýlu je vosí hnízdo, nějaké to žihadlo jsme obdrželi. Alergici pozor!
Jméno: Pepa, Datum: 24.07.2017
Odhadem 20 minut před Brennským mlýnem je v jednom z nejužších a nejzarostlejších míst v pahýlu těsně nad vodou sršní hnízdo. Pahýl je v proudu a snadno se do něj narazí. Tak dejte bacha.
Jméno: Tom, Datum: 19.04.2016
16.4.2016 úsek Boreček - Brenná za stavu 23 cm v České Lípě. Slušně prořezáno, přetahovat jsme museli jen asi 5x. 2 km nad Brennou zarostlé, ale s obtížemi průjezdné.
Jméno: Mončík, Datum: 14.07.2013
Ahoooj! Jeli jsme Ploučnici v termínu 10. - 14. 8. Nasedali jsme už ve Stráži pod Ralskem. Stav byl asi 22 cm. Ale dalo se to, lodě s menším ponorem vystupovali asi jednou, lodě s vyšším ponorem asi čtyřikrát. Ale dřelo to až po průrvu, pak už docela dobré... Od Mimoně (tady na dost dlouho poslední možnost nakoupit vodu, potraviny, pivo) dál, kde už jsou meandry, tak jsme naopak byli rádi, že vody není víc. První den jsme spali na Borečku, ale dalo by se spát asi ještě na dvou místech v meandrech, najednou je to docela slušná porce a s občasnou přeháňkou jsme byli pěkně vyřízení. Druhý den jsme spali v Brenné (taky slušná porce km, zde je potřeba počítat tak 1,5 násobně víc času na jeden říční km)na louce, kde jsme se dovolili místních. Třetí den přes Českou Lípu do Stružnice (opět docela dost km) a rozloučení se s meandry. Tady byl se spaním asi největší problém. Koupaliště v rekonstrukci nedoporučujeme. Nejen že se špatně hledá, špatně se vylézá (lodě jsme ani vytahovat nezkoušeli) a navíc se zdálo, že tam někdo "přebývá". Raději jsme dojeli jsme až ke mlýnu ve Stružnici u branek. Tady přestavují jez, takže se šlajsna nedá jet. Kmenů popadaných po cestě je opravdu dost, ale všechno jsme podpluli, nic jsme nepřetahovali (možná jednou), jen se muselo z lodě a přelézt. Kdyby někdo potřeboval ještě nějaké informace, ráda odepíšu na e-mail (monika.weissova~klikni.cz), včetně hospod atd. Ahoj M.
Jméno: Aleš N., Datum: 27.05.2013
25.-26.5.2013 Stráž - Brenná, 3,3m3, 22cm Ze Stráže k Průrvě dost šutrovačka, poměrně nezajímavé rovné umělé koryto. Od Průrvy už je to zajímavější, na cestě k Mimoni jeden malý jez sjizdný v pohodě v jeho pravé půlce v singlu, dál pak stupeň s válečkem - radši přenášíme (pozor překvapivě trochu táhne), pořád by to ale chtělo o něco víc vody. Od soutoku s Panenským potokem na kraji Mimoně už vody dostatek. V Mimoni u třetího mostu vlevo 200m restauračka Dřevěnka - potvrzuju a doporučuju! Cca 30 min pod Mimoní začátek zarostlých meandrů - pak cca 1,5 hod až na Boreček úžasnej prales - větve, stromy, vrbičky, pařezy, spousta podjezdů, přejezdů, průjezdů, prorážení a klestění si cesty, na rozdvojce jet pravo ! Boreček krásný kempík se stánkem. Druhý den z Borečku cca 1 hod to samé jako k němu, pak 3 hod krásné meandry loukou (vč. svačiny), poslední 1 hod od western. městečka u Veselí k mostu do Brenné opět hustej prales jako kolem Borečku. Končíme u Brenné a i přes chladno a déšť to byl skvělý zážitek !
Jméno: Josefine, Datum: 27.08.2012
Řeku jsme sjeli 23.-26.8. ze Stráže do Horní Police. A byla to paráda! Málo vody bylo na úseku Stráž-Průrva Ploučnice a ještě kousek pod průrvou to byla šutrovačka, jinak byl stav vody ideální. V "Zeleném pekle", jak jsme překřtili meandry, jsme přetahovali jeden jediný kmen, jinak šlo vše na plastových keňách přejet nebo podjet (když vám nevadí časté návštěvy vrbiček). Aktualizace oproti skautskému průvodci: v Hradčanech už nefunguje obchod a bufík na Borečku byl v době našeho pobytu (pátek poledne) taky zavřený, takže zde radši nepočítejte s doplněním zásob. Občerstvení funguje na mlýně v Brenné, kde koupíte vodu a sušenky. Poklopový jez v České Lípě byl zvednutý, což nám ušetřilo poměrně dlouhé přenášení. Luxusní je za tohohle stavu vody jez ve Stružnici, za vyššího stavu bych se ho bála jet. Dá se zde nouzově přespat-na pozemku kajakářů je rovný plácek s ohništěm a pitnou vodu vám také natočí, nezapomínejte se ale předem zeptat, zda vás tu nechají. Úsek ze Stružnice do Police už za moc nestál, klidně tekoucí meandry a jeden jediný jez, kde jsme drhli. V Horní Polici stále funguje hospoda Kovárna.
Jméno: Jakub, Datum: 08.07.2012
Pár informací ze začátku července 2012 (jeli jsme úsek Stráž pod Ralskem - Horní Police). Nejhorší úsek byl těsně před Borečkem, docela zarostlé koryto a k tomu příšerný smrad z kafilérky. Projet se dá vše, problematičtější místa (=muselo se vylézt z lodi a přetahovat přes strom) byla v celém splouvaném úseku asi tři, záleží ale dost na vodním stavu. V Heřmaničkách se rekonstruuje most, je pod ním lešení a za zvýšeného vodního stavu může být problém s jeho podjetím. Místa na přespání: v tábořišti Boreček není voda (tedy jiná než v řece), celkem pěkné je místo o kus dál na pravém břehu pod skalami. Pár hezkých míst na přespání je i v oblasti meandrů Hradčany - Brenná. Spát se dá i u Brennského mostu. Ranč K.M.Smart v Heřmaničkách byl zavřený, kemp v Dubici v České Lípě je opuštěný (vypadá to, že už pár let) a i sousední koupaliště Pískovna je dost zpustlé.
Jméno: Pavlík, Datum: 23.06.2012
Jel jsem 15.-17.6. a část před Brenským mlýnem (cirka od Psích hostelů po Veselí) byla zarostlá docela dost. Subjektivně se mi to zdálo horší než před 4 roky kdy jsem tudy jel naposledy. Houští docela husté a kmenů pod hladinou co o ně zadrhne loď také dost.
Jméno: Káně, Datum: 11.06.2012
červen 2012 Od průrvy do Brené prořezány všechny kmeny ve vodě. Vše lze podjet nebo přejet i v otevřeném deblu. Vzducholodě ne. Pokud se vydáš před Borečkem levou (zdánlivě lepší) cestou, užiješ si Ploučnici i s přetahováním a lesní turistiku s lodí. Pozor na klacky nad vodou. Jeden ukrytý ve větvičkách se mě pokusil proklát přímo na komoru.
Jméno: Pavel Brchel, Datum: 08.10.2011
2.10 jsme jeli Ploučnici z Stráže a 41 cm je málo,pořád jsme dřeli.Chce to aspoň o 15 cm víc.Pod průrvou to už jde a končili jsme jednodenní výlet v Mimoni.Následné přelézání stovek stromů pod Mimoní mi stačilo kdysi jednou a naposled.
Jméno: Blanka, Datum: 08.08.2011
Pokud se rozhodnete dojet jako my až do Benešova, vřele doporučuju zakončit plavbu raději už v Horní Polici. Sice přijdete o pěkný čtyřstupňový jezík, ale za to si ušetříte několokakilometrové vláčení lodí kamenným korytem téměř bez vody a přetahování hrází. Navíc tu není kde vytáhnout lodě, pokud by vás to už dál nebavilo. Takže jsem nakonec moc rádi skončili vyčerpáni ve Františkově a na radu místních jsem dál nepokračovali. Ahoooj.
Jméno: ash, Datum: 03.08.2011
Ahoj, jeli jsme Ploučnici ze Stráže od 30.7. do 1.8. Tu je mých pár postřehů. První dva dny opravdu hustý proplejtání vrbičkami a padlými stromy, podle mě se vyplatí první noc přečkat u mostu v Borečku, dál to nezlehkne. Druhou noc jsme chtěli zůstat u ranče K.M.Smart, ale měli zavříno, tak jsme riskli v půl osmý večer dojet ještě do Žizníkova. Tam jsme nejdřív odolali ceduli na břehu ("Stanování, pivo", ale nad tím páska výběhu, tak jsme ani nevylezli, ale možná se dá) a zajeli až k mostu, odtud kousíček k hospu u Kerama (zavřeném) a další kousíček odtud k super hospu U Kocoura! Vřele doporučuju, Svijany, klobásy, skvělý topinky s oblohou atd. a zavíračku držej dobře, byli jsme v neděli do 11ti. Poslední den (to už je pohoda, až na drsný - aspoň za vysoké vody - rozvalený jez ve Stružnici) jsme dojeli do Žandova, kde jsou dvě vychytávky: pod kostelem hosp U kostela (výborný Svijany) a a z náměstí směrem na Horní Polici cca 400 m, u pumpy zahnout doleva nahoru a je tam restaurant Pohoda (první tohoto názvu, kde sem ji zažil) - skvělý minutky za cca 130, ale i vepřo knedlo zelo za 89 a to v 9 večer (maj do 10ti). A komu se líběj papoušci tak si tu zaplesá.
Jméno: maara, Datum: 24.07.2011
Ahoj, kdyby někdo chtěl zkusit i dolní tok od Franiškova dolů, jel jsem v pátek 22.7. Pozor kousek před železničním mostem mezi Benešovem a Františkovem je strom přes celou řeku. Dá se podjet vpravo. Jinak kdyby někoho zajímalo, jak to na dolním toku asi vypadá, tak pár videí z loni a předloni na youtube - zahranice1. :-)
Jméno: Mira, Datum: 21.07.2011
Ahoj, teď o víkendu 16-19.7.2011 jsme sjížděli Ploučnici ze Stráže až za Českou Lípu. Můžu potvrdit obtížný úsek mezi Mimoní a Č. Lípou. Občas nějaké přetažení lodě přes padlý strom, dost časté podjíždění stromů s odřenými zády a nekonečné křoví přes celou šíři řeky. Ale zato to bylo opravdu dobrodrůžo, prostě žádná nuda. Mira
Jméno: Babu, Datum: 09.05.2011
Ahoj, jeli jsme Ploučnici o víkendu 6.-8.5.11 se stavem řeky cca 27cm v České Lípě, s tím, že jsme nakonec jeli jen v sobotu, ale i tak to stálo za to...Obě noci jsme spali v K.M.Smartu v Heřmaničkách (úžasný lidi, vyjdou snad ve všem vstříc! Při předchozí domluvě zařídí i klobásy, žebra či prasátko na gril). V sobotu ráno jsme jeli vláčkem do Mimoně a sjeli to zpátky do Heřmaniček za cca 8h s hodinovou pauzou na oběd a čekání a ostatní. Těsně pod Mimoní celkem v poho, ale jak začínají meandry, tak samé přelézání stromů a projíždění skrz křoviska, na rozdvojce je lepší jet vpravo, kdysi tam byl ukazatel, ale asi už ho někdo sundal. Za Hradčanama to vcelku jde, ale pak to zase houstne před Brennou, tam jsme jeden strom museli i přenášet po souši a dalších asi 10 stromů pře- nebo pod-lézat. Jez v Brenné se dal sjet po pravé straně úplně v pohodě (uprostřed je obrovský kámen). Poslední cca 3km pak byli bez problémů, vcelku uklizeno a průjezdné. Je to poměrně náročný úsek a měli jsme toho docela dost, chce to fakt umět min. základy ovládání lodi, pár koupání bylo;-) V neděli jsme nakonec vodu vzdali, ale zato jsme si užili super procházku do České Lípy cca 7km (značeno). Tak Ploučnici AHOJ!
Jméno: Pafča, Datum: 19.09.2010
S partou odrostlých vedoucích vodáckého oddílu s dětmi a kamarády jezdíme na začátku léta různé toky a tak - píšu se zpožděním - došlo loni na Ploučnici. S dětmi na palubě jsme neměli maximalistické plány a tak si dovolím naše 3 kratší štreky doporučit. Z pod Stráže, tuším most na 83 km do Mimoně. Průrva je holt unikát a u stánku se to dobře rozebere. Pak Hradčany - Brenná a odsud další trasa do Lípy, kde jsme tábořili za pískovnou. Kemp vypadá skoro zrušeně, ale nějak to zafungovalo bez problémů. Na poslední trase po meandrech ve tvaru omega jsme dostali žízeň a do horní hospy v Žízníkově razili i přes pastviska - skvělý kvasničák! Když jsme vytáhli lodě na pískovu, aby si - sobecky - naše děti zablbly, pochopili to miltikulti domácí a za cvíli jezdily v nich. Tak jen pro info...
Jméno: Kata P., Datum: 07.07.2010
Ahoj, byli jsme s bandou na Ploucnici od patku 2.6. do utery. Reku hodnotit nebudu, k tomu je tu spousta prispevku, mohu jen souhlasit s tim, ze je to uzasna, romanticka a divoka reka - rozhodne se clovek nema cas nudit :) Spis k tomu, kde slozit hlavu a zajit na pivko - mista, ktera nas velmi zaujala - po nedelni plavbe meandry slozilo par stridave s nami plovoucich skupin hlavu na Borecku - na nevzhlednem sedivem placku hned pod silnici - my jeli asi 15 min dal a narazili na krasnou mytinku (ocividne vyslapanou vodaky) s ohnistem a skalami a stromy tycicimi nedaleko od brehu. Byli jsme tam sami a uzili si skvely vecer u taboraku. Dalsim mistem, co bych chtela doporucit, je Ranc K.M.Smart v obci Hermanicky-Ceska Lipa ( stranky i s kontakty www.hermanicky.estranky.cz/ )- za jezem v Brenne jeste asi hodinku cesty - lode jsme ukotvili pod zeleznym mostem s drevenymi prkny a poposli ca 150m k ranci - novy, otevreny asi 3 mesice, moc prijemne posezeni, pivo Svijany a pozor - maji vyyyborna hovezi zebra - tedy zebra - kosti v nich je opravdu pomalu. Na pozemku rance muzete po domluve stanovat. Majitele a zamestnanci byli opravdu velmi prijemni a pohostinni lide. Po nekolikahodinove plavbe zarostlymi meandry bez civilizace a tudiz posilujicich napoju to bylo to nejlepsi, co nas mohlo potkat :) V Hermanickach jsme skoncili, v utery lilo cely den, ze by nam to snad potopilo lode :) Preji prijemnou plavbu, verim, ze vas Ploucnice okouzli stejne jako nas. Katka
Jméno: MH, Datum: 04.07.2010
Půjčili jsme si dnes v Žíznikově loď a sjeli jsme na kanoi úsek z Brenné do Žíznikova. Je to krásná "rodinná" plavba neandry Ploučnice, přenášeli jsme jenom jednou kousek kvůli stromu přes řeku. Jinak se dalo všechno projet i když některé průjezdy jsou opravdu dost úzké, nízké nebo jsou párkát stromy těsně pod hladinou, takže jsme na ně museli vylézt a přesunout loď. Ale je to krásná a příjemná cesta a jeli jsme to 4 hodiny (i se dvěma "cvaknutími" - měli jsme dlouhou "rodinnou" kánoi a jak se dostala u nějakého úzkého průjezdu přes proud, tak se ráda naklonila a nabírala vodu ... :-). Potkali jsme jednu partu, která to jela z Mimoně a ti si stěžovali, že ten předchozí úsek byl víc "prales".
Jméno: Radek Langr, Datum: 18.05.2010
ZTRACENÝ ČERVENÝ KAJAK - Ahoj, mám velkou prosbu. O víkendu (15.-16.5.2010) jsme s dětmi pluli Ploučnici a spali na louce u mostu Boreček. V sobotu večer jsem musel jednoho účastníka vézt do nemocnice s vážným zraněním. Další den jsme museli plout bez něj a nemohli tak obsadit všechny lodě. Kajak jsme tu nechali v houští a někdo ho ukradl. Byla to kritická situace a asi jsem ji nevyřešil nejlíp. Pokud někdo něco víte o červeném kajaku prosím dejte mi vědět - děkuji. Tel. 608 959 017 (i SMS zavolám zpět) - langr~styl2000.cz
Jméno: Michal Hlaváč, Datum: 06.05.2010
Ploučnici jsme spluli v termínu 1.-2.5. a to z Mimoně. Průrvu jsme vynechali, protože jsme se báli, že by jsme nezvládli dojet až do Žizníkova (to se později ukázalo jako zbytečná obava, dá se to v pohodě stihnout). Spaní těsně pod Mimoní nic moc, ale dalo se to přežít. Řeka pod Mimoní až přibližně k bývalému železničnímu mostu neskutečně špinavá, plná odpadků (PET lahve, pračky, ledničky, televize) a smradlavá. Pak už se to zlepšilo až odpad zmizel zcela. Přelézání stromů v pohodě, vrbičky taky relativně v pohodě. Rozhodně ale nedoporučiji kajak - kajakářské pádlo se díky překážkám nad hlavou nedá často pořádně použít. Jediný jez v Brenné sjízdný v pohodě zprava, ale pozor na kámen uprostřed! Ten by loď dokázal porádně prošpikovat. Fotografie na www.stromolezci.cz/
Jméno: Jana Liskova, Datum: 03.05.2010
No nevim, ted jsem se vratila z Ploucnice, jeli jsme ze Straze pod Ralskem a hned prvni den na konci jsme absolvovali usek s asi 10 padlymi stromy, ktere bylo povetsinou nutno pretahnout. Zvolili jsme na rozdvojeni leve rameno. Jeden nas kamarad zvolil prave rameno a nepretahoval ani jednou. Usek je pred taboristem u Hradcan. Obecne reka dost spinava, se spoustou odpadku. Brehy strasidelne zarostle, a to jeste nebylo listi. Misty jsme skoro nemohli projet kvuli ruznemu housti. Rozboreny jez na konci plavby byl aspon pro me asi tak nejmene adrenalinovym zazitkem celeho vikendu.
Jméno: ranpa, Datum: 25.03.2010
Jeli jsme před čtrnácti dny a řeka dokonale prosekaná. Ani jedno přetahování! Pár obrázků tady: cs.euroclimbing.com/?p=9443
Jméno: Béďa, Datum: 04.05.2009
Obávané ,,vrbičky" v úseku: železniční most Vlčí důl - Žízníkov, jsou asi tak z 80% vykácené!!! Juch-chůůůů..... (ovšem zbývající nadjížděčky, vykrucovačky, objížděčky, podlejzačky, přehazovačky, přetahovačky a napichovačky na klacek zůstávají na svých nepravidelných místech. Nudit se určitě nebudete) ;-)
Jméno: Martin Š., Datum: 31.10.2008
Ahoj, dnes jsem jel podle Ploučnice v dolním toku.Vypadala parádně sjízdně, a po zkouknutí vodočtu bych posunul hranici 100 cm na 80 cm na vodočtu v Benešově nad Ploučnicí. Na několika místech opravdu hezké peřeje, jedno místo bych otipoval na WW II, protože po úpravě koryta je to tam dosti zúžené a kameny na dně vytvářejí pěknou peřej. Pozor na včasné zastavení u jezů, někdy se jez zjeví i bez předchozího oleje a ještě k tomu za zatáčkou, ale při dnešním průtoku jsem nic životu nebezpečného neviděl. Ovšem z vlaku vše samozřejmě vidět není, ale každopádně splutí může potěšit každého zkušenějšího jezdce.
Jméno: -fila-, Datum: 28.07.2008
Ploučnice... nejhezčí je když chlapy z "kafilerky" mají padla a seděj doma u pífka a tak nezamořujou vzduch a vodu, v ten moment je PLOUČNICE nejhezčí, hlavně ten souboj s křovím, přelézáním a podlézáním spadlých stromů a také meandry, díky kterým je jeden z komínů u řeky viděn snad ze všech stran... pár fotek z nášeho zápasení na této řece ze Stráže pod Ralskem -> Hradčany -> Brenné je na www.skelna.cz/2008/Ploucnice/
Jméno: Robert Kisiday, Datum: 24.07.2008
Presli sme ploucnici od 19.7. do 23.7.2007 od Prurvy po Dubice. Mame splavene rozne rieky na Slovensku aj v Cechach, ale Ploucnica je nieco uplne ine. Dzungla, biotop ( fantasticky ), tam si vodak uziva zatacok a roznych prekazok. Kto caka splav, jezy, slajsny bude sklamany, ale ten kto chce ticho, klud, botaniku, ondatry, labute, kacice, uzovky, motyle - nech nevaha. Ploucnice ho nesklame. Krasne miesto, super ludia ponukajucich obcerstvenie a stanovacku. Pozn. : Na vodackej a cestnej mape vyznacena cesta z Hradcan do Ziznikova je neprejazdna - je to vojenske pasmo. Takeze presun planujte cez Mimon a Zakupy.
Jméno: Michal Vokáč, Datum: 22.08.2007
Ploučnici jsme jeli o víkendu 18. a 19.8. na 2 laminátkách a 1 plasťáku z Borečku do Dubice (kousek pod Českou Lípou). Vody bylo asi 3 cm pod minimálním stavem, ale neměli jsme nejmenší problém, dokonce ani v regulovaném korytě v České Lípě. V Borečku u mostu se dá nechat auto, ale nelze to doporučit, protože je to poněkud riskantní (vykrádají se). Spolu s nám začínalo i jedno Coloradu s malými dětmi, předjeli jsme je, ale brzy začíná množství překážek, které raft prostě není schopen projet, a tak to asi vzdali. Na raft na Ploučnici nepomýšlejte. Obvyklé tábořiště na louce u mostu v Brenné jsme minuli a pokračovali až do Žízníkova, kde je asi 150 m od řeky vlevo hospoda (neoznačená, není to ta u mostu, ale asi o 0,5 km pěšky dříve). Tady jsme si mohli postavit stany a občerstvovat se do pozdních nočních hodin. Druhý den jsme naplánovali relativně krátký úsek do Dubice, kde je velký kemp s koupalištěm s písečnou pláží.
Jméno: Honza Š., Datum: 13.07.2007
Dne 11.7.2007 jsme jeli na pálavě úsek ze Stráže do Mimoně. Dle ranního stavu na teletextu bylo v Lípě 19cm. Podle voda.mze.cz byl ten den stav v Mimoni 35 cm. Bohužel ale tento server poněkud mění svoje údaje. První cca 1km jsme museli občas vystupovat a pošoupávat loď, voda hnusná, hnědá, kalná - už nad Stráží. Vodácky, ani krajinářsky nic zajímavého, až na pár ministupňů. Skalní tunel přišel velmi nečekaně a je to moc zajímavé místo. Určitě stojí za shlédnutí. Škoda jen, že rybníček, který je u ústí tunelu byl opět celý hnědý, jinak by vyzýval k vykoupání. Bufet u tunelu byl také příjemným překvapením. Poté opět následovala jízda regulovaným korytem, kdy nebylo vidět přes regulaci a traviny skoro nic, 2 km před Mimoní se řeka dostala mezi stromy. Zde dokonce místy docela příjemně tekla a byla zpestřena stupínky. Samozřejmě se jednalo o jízdu, kdy se kličkovalo mezi větvemi, trošku nepříjemné bylo regulované dno, které chytalo svým "vydlážděním" pádlo do spár. Konec jízdy v Mimoni u prvního mostu.
Jméno: Dáva, Datum: 11.07.2007
Hlásím, že se nám před časem podařilo sjet téměř celé "nesjízdné rameno" Ploučnice, které vtéká zpět do řeky kousek nad mostem u Hradčan. Cestou jsme museli přelézt nebo podlézt slušnou řádku překážek a ve finále přetáhnout lodě kousek přes louku (kopřivovou). Úsek, který by v hlavním korytu řeky trval pár minut jsme jeli asi hodinu a půl. Ale byla to zkrátka výzva. ;o)
Jméno: Macek, Datum: 04.07.2007
Prima řeka, ale trochu rozporuplná. Z Ralska do Mimoně to vypadá jak nějaká stoka (kromě pískovcového tunelu, ten stojí za vidění)- regulované koryto občas překlenuté nějakým potrubím, u Borečku smrdutá kafilérka. Dále je ale krásná meandrující říčka, postupně i s docela čistou vodou. (V Mimoni tam snad teče kanalizace, či co) Tábořiště pod Tvarožníkem je naprosto super, od ohně nás vyhnali přítulní koníci, co se rádi nakuřovali v dýmu :)
Jméno: Kilmoon, Datum: 12.06.2007
Projížďka zeleným labyrintem, který se za vámi uzavře a staví vám do cesty houštiny, větve a různě nakloněné kmeny stromů; do poslední chvíle nevíte, kam řeka vlastně zatáčí, každou chvíli musíte zahnout o 180 stupňů; cesta dál se může rovnat rébusu, v němž musíte najít skulinu, kudy jde proklouznout dál; během plavby nepotkáte žádné lidské stavení - taková je Ploučnice, vodácky velmi výjimečná řeka. Jeli jsme ji 8.-10. 6. 2007 ze Stráže do Vlčího Dolu. Radil bych začít až před strží u Novin a nejezdit kanálem ze Stráže, který byl trochu nechutný. Strž sama o sobě je zážitek, plout skalním tunelem je vodácká rarita. Do Mimoně je na řece několik lehce sjízdných stupňů, pak už začnou meandry. Bylo pro nás velmi nečekané, že se obtížnost průjezdů postupně nesnižuje a řeka se nerozšiřuje, ale naopak zužuje a místy se musíte prodírat vpřed raději bez pádla. U Brenné je jediný jez, který jsme potkali, je dobře sjízdný, jen pozor na kámen uprostřed. Doporučuji pokročilejším vodákům, kteří chtějí pravý opak Vltavy nebo Sázavy.
Jméno: Lékorka, Datum: 19.05.2007
Jeli jsme v 10 lidech Ploučnici 11.-13.5.2007 a bylo to super! Všem můžu vřele doporučit. Začínali jsme ve Stráži pod Ralskem (místy jsme dřeli dno, ale šlo to), projeli jsme zajímavou průrvou Ploučnice a pokračovali meandrami dál. Jediný nepříjemný úsek byl kolem kafilerky, kde se několika z nás udělalo velmi nevolno. Spali jsme kousek od Hradčan na louce, kde celou noc běhali koně a snažili se nám ukrást cokoli k jídlu :) Druhý den jsme dojeli do Vlčího dolu. Poslední asi dvě hodiny jízdy přes Brennou je koryto značně zarostlé, několikrát jsme museli zandat pádla a jen se přitahovat o větve. Jinak je Ploučnice ale řeka meandrů a romantiky, která prověří hlavně kormidelníky. A taky si nemyslete, že je to řeka pro samotáře, potkali jsme spoustu vodáků, které tímto zdravím!
Jméno: Vendy, Datum: 11.05.2007
Jeli jsme Ploučnici 6-8/5/2007. Sraz vytuněných aut v Hradčanech byl, ale u řeky to nerušilo. Poznámky ke kilometráži - je opravdu neaktuální, v úseku Stráž pod Ralskem - Česká Lípa není za stavu 19-20cm nic nesjízdného vysokého, jen stupně, zbytky jezu... Vyjímkou je skutečně existující jez na konci České Lípy - podle typu lodě buď v singlu nebo překoníčkovat. A kemp Neptun za Českou Lípou se jmenuje Dubice, patří k velkému areálu koupaliště. Pozor na zmatení vzdálenosti - poprvé se na něj objevuje reklama na stromě avizující 16 km, asi myslí pěšky rovně, podle kilometráže je to po vodě 30 km (a tady opravdu kilometráži věřte, meandry)
Jméno: Zdeněk Procházka, Datum: 27.07.2006
Kilometráž u téhle řeky (jako u řady jiných menších, např. Radbuza, Mže) ne vždy sedí, takže na to nelze na 100% spoléhat. Ani ne z hlediska km, ale třeba polohy, sjízdnosti a výšky jezů. Před Mimoní jsem marně hledal jez výšky 2 m, byl tam jen schůdek tak do pasu.
Jméno: Rudolf, Datum: 11.04.2004
Ahoj! Jezdime Ploučnici z Novin do Lípy pravidelně o Velikonocích a tak tomu bylo i letos. Za stavu vody na hranici sjízdnosti (oněch uvedených 25 cm) doporučuji začít až v Mimoni, neb před Mimoní a v Mimoni naše laminátky dost utrpěly. Jinak Ploučnici doporučuji všem milovníkům "něčeho jiného".
Jméno: Honza, Datum: 28.03.2004
Tentokrát to na řece frčelo, stav 40cm, je všude dost vody. Jinak při tomhle stavu vody je to v meandrech záhul, tak pozor. Také nás mile překvapila místní půjčovna ze Stráže p.R., opravdu sympataci a ochotný, doporučuji. Jinak v kvetnu pry organizuji čištění Ploučnice. Jo a nevidané! Každou nasi posádku vybavili pytlema na odpadky, které si pak od nás zpátky vybrali!! No, ekologie v praxi. AHOJ
Jméno: Martin, Datum: 06.08.2003
je to pravá amazonka! hezká ale i náročná, úsek Mimoň-Č. Lípa nedoporučuji pro začátečníky, jsou tam zrádná místa - větve,křoví a proudy! ale stojí to za to! nejdůležitější věc je repelent proti hovadům (šílený)! a taky vodu a jídlo, není šance jí koupit! tak Ahooooooooój M.
Jméno: Sedlonka, Datum: 07.04.2003
Po sobotní plavbě z Borečku do Brené jsme ověřili naši teorii, že ideální stav je 25 cm, vylézá se jenom několikrát. Podjezdy opravdu těsné. Při vyšším stavu je to náročnější tělocvik, ale zase to víc frčí.
Jméno: Pavel, Datum: 01.01.1970
za Mimoní zacíná labyrint meandru, asi po 2 km odbocuje proud vlevo, ale do slepého ramene, hodne zdaru pri procházce lesem.
Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

03.08.21 Ploučnice: Spluto 29.7.-31.7. od Průrvy do Žízníkova Tábořiště: - pod Průrvou je občerstvení (https://obce ... více
10.08.20 Ploučnice: Jak píše předchozí upozornění. Tak letos 2020 potvrzuji, že před Brenským mlýnem, tam kde jsou hned ... více
24.07.17 Ploučnice: Odhadem 20 minut před Brennským mlýnem je v jednom z nejužších a nejzarostlejších míst v pahýlu těsn ... více
19.04.16 Ploučnice: 16.4.2016 úsek Boreček - Brenná za stavu 23 cm v České Lípě. Slušně prořezáno, přetahovat jsme musel ... více
14.07.13 Ploučnice: Ahoooj! Jeli jsme Ploučnici v termínu 10. - 14. 8. Nasedali jsme už ve Stráži pod Ralskem. Stav by ... více
27.05.13 Ploučnice: 25.-26.5.2013 Stráž - Brenná, 3,3m3, 22cm Ze Stráže k Průrvě dost šutrovačka, poměrně nezajímavé ro ... více
27.08.12 Ploučnice: Řeku jsme sjeli 23.-26.8. ze Stráže do Horní Police. A byla to paráda! Málo vody bylo na úseku Stráž ... více
08.07.12 Ploučnice: Pár informací ze začátku července 2012 (jeli jsme úsek Stráž pod Ralskem - Horní Police). Nejhorší ú ... více
23.06.12 Ploučnice: Jel jsem 15.-17.6. a část před Brenským mlýnem (cirka od Psích hostelů po Veselí) byla zarostlá doce ... více
11.06.12 Ploučnice: červen 2012 Od průrvy do Brené prořezány všechny kmeny ve vodě. Vše lze podjet nebo přejet i v otev ... více

více ... Přidat Hotline
Reklama
Spolujízda (pendl aut)

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.