Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/cechy/luznice.aspx?kilo=komentar
Home Česká republika Lužnice Mapa

Řeka Lužnice - komentář k řece

69% Oblíbenost řeky


Raft.cz doporučuje tyto firmy:

Půjčovna na řece Lužnici, Vltavě, Otavě, kanoe, rafty, kajaky, vodácký instruktor, školní akce, firemní akce.

Půjčujeme kanoe Samba (nejlepší české turistické kanoe), rafty, kajaky. Síť loděnic s dopravou lodí zdarma. Nejlepší služby pro vodáky na lužnici!

Za příznivé ceny půjčujeme plastové kanoe Vydra, Samba, Tukan a kajaky Bert. Slevy množstevní, věrnostní a pro školy. Parkování Vašich vozidel zdarma. Doprava lodí i osob. Pojištění lodí.

Napiš svůj komentář

Jméno: Dan, Datum: 22.05.2023
Pozor na jezu Benešův mlýn (36,7 km): neprůjezdná propust! Asi povodňová vlna z půlky dubna předsunula zábranu proti spláví (tlustá dlouhá železná roura) před (!) nájezd do propusti a navíc v propusti leží zavalitý kmen, jehož jedna větev trčí do středu propusti. Z pravé kozy lze prohlédnout situaci pod vaky a po ní přenést. Pro koníčkování propustí lze snadno loď přes železnou zábranu přetáhnout. Dan
Jméno: Michal Vejvoda, Datum: 02.07.2018
Trasa Suchdol - Stara Hlina (po Stare rece) je cela jetelna, pri stavu vody 200 cm (vodocet na Pilari, so+ne 30.6.+1.7.2018) bylo cca 10 kmenu pod hladinou -> prejetelnych, ale v meandrech jsou hodne casto vrbove vetve az na hladinu, obcas je to jizda do neznama. Narocnejsi mista (pro mene zkusene) asi 2-3, nepocitam do nich ale klickovani mezi kminky a vetvemi z vody - tech jsou desitky. Padle stromy cca 4-5, daji se podjet.
Jméno: Střelec, Datum: 13.05.2013
Lužnice 7.5. - Benešův Mlýn - šlajsna zanesená naplaveným dřevem, vak v poli vedle šlajsny je nahrazen traverzami, přenášení šutrovištěm vlevo - bacha na kotníky! Suchomel pod Lužničankou - je zde nový jez, jetelný přes korunu. Vlevo se buduje elektrárna, vpravo je šlajsna se žumpou a vedle ní schody pro přenášení. Pozor, dost to do ní táhne!
Jméno: Poustva, Datum: 11.08.2012
11.8.12 Tábor-Bechyně na bananu za 168cm/35m3 v Bechyni. V propusti jezu rkm 38.3 vrba, viz foto: home.zcu.cz/~mapa/temp/jezy/Ob... Mostek z predesleho komentare je hned za kempem Saloon Luznice, za uvedeneho stavu podjetelny se zalehnutim do lodi. Propust jezu pod Stadleckym mostem zahrazena - bez vody. V půjčovně Dušana Jakubce mají úžasná koťata :-)
Jméno: Aleš N., Datum: 30.07.2012
28.-29.7. Harachovka - Bechyně, u rozvaleného Suchomelova mlýna 25,8 km pěkná peřejka do zatáčky pod nízký mostek, který ovšem u vjezdu do peřejky není vidět, a za ním peřejka graduje - cca metrové vlny, při 20 m3 pěkné pohoupání. Za tohoto a vyšších stavů určitě doporučuju předem prohlédnout, hodně to táhne na levý kamenitý břeh mostu a navíc byste se pod něj už nemuseli vejít.
Jméno: , Datum: 16.07.2012
Jeli jsme 13.-15.7. ze Suchdola do Veselí - Starou řeku na laminátových kánoích. Vody bylo dostatek. Jako nejobtížnější se mi jeví úsek mezi Majdalenou až k rozvodí. Hodně meandrů zarostlých vrbičkami, místy průjezd jen na jednu loď včetně kadeřnického servisu. Voda tekla celkem svižně, proud stahoval do větví. Divočina jako na Amazonce. Vyráželi jsme v půl desáté z Majdaleny, na rozvodí v půl jedenácté. Stará řeka je už klidnější a širší a až na poslední úsek před Starou Hlínou bez vrbiček. Po cestě jsme museli překonat několik padlých stromů, celkem asi 3x, přenášení po břehu bylo nutné jen 2x. Zřejmě důsledek nedávných bouřek. Podle vodáka, který jel o dva týdny dříve, žádné překážky nebyly. Aktivita komárů přijatelná. Pokud je člověk v pohybu a použije repelent, jde to, jakmile zastavíte, sesypou se na vás, chemie nechemie. Od rozvodí jsme vyráželi v 11, v restauraci ve Staré Hlíně jsme zasedli v 15 hodin. Z hospody jsme vypadli asi v 16, u stavidla Rožmberku jsme přirazili kolem šesté. Pěkné vlny jako na moři. Všude klid, kempy poloprázdné, vodáků poskrovnu, divočina, romantika.
Jméno: Standa, Datum: 29.04.2012
Datum splutí: 28.4.2012. Kdo chce zažít řeku Lužnici a zajmána její část, starou řeku, bez komárů, musí se na ní vydat začátkem jara nebo koncem podzimu. Stará řeka je nádherná přírodní rezervace, kde lze v klidu plout džunglí bez zásahu civilizace. Přitom množství padlých stromů je minimální, asi musela být před pár lety úplně vyčištěna. Přetahovali jsme jen třikrát. Vyděli jsme vydru, orli, volavky a spoustu rozkvétající zeleně. Prostě romantika:). Vřele doporučuji všem milovníkům přírody a všem, co se chovají na vodě tiše a šetrně a s láskou k vodáctví.
Jméno: Kuba Turek, Datum: 01.05.2011
Dneska jsme spluli Lužnici z Tábora do Dobronic. Všechny jezy jsou za této nižší vody pro otevřené kanoe v zásadě nesjízdné. Plastovky se dají přetáhnout přes koruny jezů nebo někdy zbouchat celé jezy tam, kde teče více vody. Nejlépe je na tom propust u Matoušova mlýny (skoro sjízdná), nejhůř suché jezy kvůli "ekologické" elektřině z malých vodních elektráren - Dobronice a Benešův mlýn.
Jméno: Hanka Mayerová, Datum: 21.08.2010
Ahoj! Jeli jsme Lužnici týden po předcházejícím komentáři, tedy za trochu vyššího stavu :) 2.-7.8, úsek Suchdol - Bechyně přes Starou řeku. Díky množství vody byla sjízdná spousta jezů, na kterých by za nižšího stavu vadily larseny... Chtěla jsem jen dodat k Benešovu mlýnu (ř.k. 37,9), že za vyššího průtoku je lehce sjízdný rybí přechod na pravé straně, jen je třeba dávat velký pozor při nájezdu, protože proud stahuje na jez. Je tedy nutné se prakticky plazit při pravém břehu, a není skoro možné se jít nějak rozumně podívat na jez ze břehu, je tam mlýn a zeď... Když ale člověk jede pomalu a při straně, je možné těsně před přechodem zabrzdit. Pak byl ale sjízdný ve dvou s věcmi bez nabrání. A takový protiargument k Matoušovu mlýnu - pan "hostinský" byl opravdu moc milý, nebyl problém si pod přístřeškem uvařit a vyspat se (měli jsme mokrý stan). A nabídku, jestli nechceme ráno něco přivézt z obchodu, považuji za nadstandardní :)
Jméno: Kouďa, Datum: 11.08.2010
Ahoj! 31.7.-1.8.2010 jsme jeli Lužnici v úseku Roudná-Bechyně. Jez v Roudné 56,40km se opravuje, pravá strana jezu byla zavalena navážkou odvádějícím vodu od stavby do levé poloviny jezu. V propusti bylo díky tomu dost vody na splutí. Jez Soukeník 46,45km je též v opravě, tam je zavalená navážkou levá půlka jezu. Pravou polovinou jezu protéká všechna voda a v podjezí je tak dlouhý nebezpečný vývar! Ve vodáckých průvodcích uváděný provalený jez Benešův mlýn 37,90km pod Táborem je ve skutečnosti funkční nesjízdný jez s gumovými pásy od koruny jezu do podjezí, které jsou porostlé řasami a dost kloužou, pozor při přetahávání lodí! Oba rybí přechody jsou nesjízdné. Poslední poznámka je k tábořišti Matoušovský mlýn. V průvodcích uváděná hospoda je ve skutečnosti velmi chabě zásobovaný kiosek ve mlýně. Pivo, klobásy, hermelín a tatranky, nic víc. Když přijedete večer, může se Vám stát, jako nám, že už nebude ani to. Nepotřebuji jídelní lístek o 20ti chodech, ale tohle je dost chabá hospoda. Kouďa
Jméno: Marek Srba, Datum: 09.05.2010
Plavba od Pilaře do rybníka Rožmberk. Na Rozvodí je nově vybudované stavidlo. Stará řeka má dost vody, řečiště je dobře průjezdné, jeden padlý strom se musí obnést. Před Starou Hlínou řečiště zarostlé vrbičkami, úzké, ale průjezdné.
Jméno: josef, Datum: 09.08.2009
Jeli jsme Lužnici od 5. do 8. srpna. První úsek ze Suchdolu do Majdelény je, jak je všeobecně známo, považován za nejhezčí a je to taky pravda. Pohodová jízda krásnou přírodou. Druhý den jsme jeli Starou řeku. Podle řeči místních starousedlíků byl nadstav, takže to jelo celkem slušně. Jediné co nás brzdilo byla spousta popadaných stromů. Některé se dali přejet nebo podjet, kolem některých se museli lodě přenášet. Pokud máte trochu dobrodružnou povahu, tak to neberete jako překážku, ale jako zpestření jízdy. (ale jako romantickou vyjížďku ve dvou bych to asi nedoporučoval) Za Rožmberkem už je řeka vedená širokým koritem a dá se jet až do Veselí, kde jsme končili, v soulodi.
Jméno: martin, Datum: 27.05.2009
Přátelé, aktuálně na Staré řece cca 6 stromů, které je nutno řešit, větší koncentrace hned na začátku, později rovnoměrně. Komárů dostatek.
Jméno: luboš, Datum: 04.03.2009
Tento víkend jsme jeli přítok Lužnice Kozský potok ze Zárybnične Lhoty do Sezimova Ústí.Pěkný potok občas peřejka.Hezkej úsek kolem Kozího hrádku.2x přenášení zarostlého koryta.Jinak čisté.Pozor na elektrické ohradníky přes řečiště.Vodočet v Sezimáku na piliři mostu 200 m před soutokem.Vodočet byl cca. 20 cm nasuchu a vody bylo dostatek. Pro uplnost - kamaradi to jeli pred asi pred 2 lety: "5,5m3 v Bílku, tzn. první betonový mostek v soutěsce měl vozovku zarovno s hladinou."
Jméno: Střelec, Datum: 02.10.2007
Nový majitel opravil tzv "Benešův Mlýn" na Lužnici pod Táborem (cca 500 m nad Harrachovkou) - nejen budovy, ale i jez. Na levém břehu je oplocený, za plotem je jakási oblouková obezděná strouha šířky cca 40 cm (asi rybí přechod). Vlastní jez je vakový a má dvě pole. Vpravo od nich je cosi jako šlajsna a náhon do objektu mlýna. Na mříži chránící náhon je pověšená šipka ukazující do "šlajsny". Šlajsnu tvoří dlouhé rovné koryto s řadou stavitelných svislých přepážek, končící v relativně kamenité mělčině a záhozu. Po výjezdu ze šlajsny je nutno vyhnout se několika kamenům a trefit mělký odtok vlevo (zahnout o cca 80°). Pod jezem je prakticky suché balvaniště a vypadá to, že by práce na stavbě mohly ještě pokračovat. Samotná šlajsna působí spíš dojmem rybího přechodu, než retardačky a sbírá různý plovoucí bordel, který vní zůstává viset. Přenesení vlevo je komplikované, ale ne díky plotu, nýbrž kvůli relativně neschůdnému suchému balvaništi. Po koze to nejde - není kde zastavit, šlajsna i náhon dost táhnou a na vak nelze vylézt.
Jméno: Petr, Datum: 08.05.2007
V květnu 2007 je úsek nad Suchdolem pěkná divočina. Desítky padlých stromů a větví. Překonání 5 km Hálámky-Suchdol vzdušnou čarou zabere 5 hodin "plavby".
Jméno: Jirka, Datum: 26.02.2007
Starou řeku už niky... Lužnice je super,ale nejlepší je jet na Novou Řeku,pěkně pohodička...
Jméno: Michal, Datum: 24.07.2006
Stav (projeto): 22.7.2006 Stara reka stala rozhodne za to. Na trase asi cca 20 prekazek (padle stromy), ktere se vsak daly vcelku dobre prekonat a cinili plavbu o to zajimavejsi. Je nutne se dostatecne vybavit (ci obrnit) proti mnozstvi komaru. Potvrzuji nedobrou kvalitu vody (znecisteni) v useku Luznice - Veseli diky "kanalizacnim" pritokum.
Jméno: Azbest, Datum: 08.07.2005
Ahoj!Jeli jsme tento týden Lužnici z Halámek,sjízdné jen pro drsňáky. Na 13 kilometrech přenášení asi 40 stromů. Jinak krásná divočina.
Jméno: Majda, Datum: 07.06.2005
Ahoj. Jeli jsme Lužnice 1.-5.6. ze Suchdola do Veselí. Řeka příjemně překvapila, nečekala jsem tak krásnou přírodu a hlavně řeku. První noc jsme spali na Majdaleně, druhý den jsme jeli starou řeku. Povodí zajišťuje min. průtok 1 kubík, takže vody bylo akorat. Být jen o trochu méně, mohly být problémy. Takhle to bylo v pohodě, cestou asi 4 padlé kmeny, které se ale daly překonat. Druhou noc jsme spali u Staré Hlíny. Tím taky veškerá romantika končí. Pod Rožmberkem jen regulovaná řeka, vody málo a že by tekla se říct nedá.
Jméno: Martin, Datum: 13.05.2003
Zdravim priznivce Luznice, jeli jsme tuto reku 11. a 12. kvetna. 11. kvetna to byla horni cast ze Suchdola po Stare rece do Stare Hliny. Usek se da zvladnout v pohode za 7 hodin plavby + hodka na obed v Majdalene. Stav vody byl Bechyne 140, Pilar 160 (doporucuji proverit na hydro.chmi.cz/inetps/prflist99... ) Cela cast je pri tomto stavu bez obtizi prujezna, pod rozvodim je treba na Stare rece pretahovat/obnaset/podjizdet v leze v lodi asi na 8 mistech, ale urcite jiz neplati varovani o velmi obtizne prujezdnych usecich, neprostupnych vrbickach apod. z pruvodce ci zde uverejnenych starsich prispevku. Pozor, kilometraz v pruvodci se lisi od te na patnicich u reky (je tam dvakrat kamen 120). Podel vody spousta nadherneho ptactva (lednacci, volavky, sojky,...) a v kvetnu liduprazdno! Druhy den jsme jeli usek Tabor-Bechyne. Stav dle vodoctu v Bechyni 143 cm. Cely usek se da pohodlne jet pri tomto stavu za 8 hodin. Asi pulka jezu se dala jet (na Palave), u nekterych dalsich je dlouhe prenaseni. Pripravte se na prehlidku ruznych trosek z povodne 2002 zachytanych ve stromech podel celeho toku.
Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

22.05.23 Lužnice: Pozor na jezu Benešův mlýn (36,7 km): neprůjezdná propust! Asi povodňová vlna z půlky dubna předsun ... více
02.07.18 Lužnice: Trasa Suchdol - Stara Hlina (po Stare rece) je cela jetelna, pri stavu vody 200 cm (vodocet na Pilar ... více
13.05.13 Lužnice: Lužnice 7.5. - Benešův Mlýn - šlajsna zanesená naplaveným dřevem, vak v poli vedle šlajsny je nahraz ... více
11.08.12 Lužnice: 11.8.12 Tábor-Bechyně na bananu za 168cm/35m3 v Bechyni. V propusti jezu rkm 38.3 vrba, viz foto: ht ... více
30.07.12 Lužnice: 28.-29.7. Harachovka - Bechyně, u rozvaleného Suchomelova mlýna 25,8 km pěkná peřejka do zatáčky pod ... více
16.07.12 Lužnice: Jeli jsme 13.-15.7. ze Suchdola do Veselí - Starou řeku na laminátových kánoích. Vody bylo dostatek. ... více
29.04.12 Lužnice: Datum splutí: 28.4.2012. Kdo chce zažít řeku Lužnici a zajmána její část, starou řeku, bez komárů, m ... více
01.05.11 Lužnice: Dneska jsme spluli Lužnici z Tábora do Dobronic. Všechny jezy jsou za této nižší vody pro otevřené k ... více
21.08.10 Lužnice: Ahoj! Jeli jsme Lužnici týden po předcházejícím komentáři, tedy za trochu vyššího stavu :) 2.-7.8, ú ... více
11.08.10 Lužnice: Ahoj! 31.7.-1.8.2010 jsme jeli Lužnici v úseku Roudná-Bechyně. Jez v Roudné 56,40km se opravuje, ... více

více ... Přidat Hotline
Reklama
Spolujízda (pendl aut)
Reklama

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour