Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/cechy/janovicky.aspx
Home ČR - Čechy Janovický potok Mapa

Potok Janovický potok

67% Oblíbenost řeky


Následující informace Vám poskytl Fikus
 • Pramen: poblíž Vrchotových Janovic u Votic ve středních Čechách
 • Délka toku (sjízdné) v km: 13.6
 • Obtížnost:
    Úsek Říční km Obtížnost
  středníBezejovice - ][s no. [114]13.6 - 10.3ZW - WW I
  ][s no. [114] - mlýn Kožlí 10.3 - 8.9WW I-II (!)
  mlýn Kožlí - ][s Krusičany 8.9 - 3.6ZW - WW I
  dolní][s Krusičany- ústí do Sázavy3.6 - 0.0ZW - WW I

 • Podmínky: Potok pramení nedaleko Vrchotových Janovic u Votic ve středních Čechách a jeho tok v celkové délce přes 20 km směřuje k severu. Zpočátku úzký potůček protéká nehlubokým údolím a napájí několik menších rybníků. Teprve až za Bezejovicemi se dá uvažovat o sjízdnosti, ale i ve středním úseku je možnost splutí dosti problematická. Šířka se pohybuje kolem 2 až 3 metrů, koryto bývá zataraseno padlým dřevem a naplaveninami, břehy zarostlé. Okolní krajina je malebná, podél břehů louky a lesy. Za obcí Mlýny pod vrchem Chlum se za ř. km. 11,0 potok zařezává do hlubokého úzkého kaňonu. Řečiště má místy větší spád, je silně balvanité a nepřehledné. Na levém břehu se nachází zřícenina hradu Kožlí, o kilometr dále stejnojmenný mlýn. Přítomné jsou časté lávky sloužící jako vstup na pravý břeh do uznané bažantnice, která přináleží k loveckému zámku Konopiště a vstup je sem zakázán. Dále se krajina opět rozevírá do mělkého údolí. U obce Hrusice potok prochází opět soustavou menších rybníků pod názvem Hamry. Od Krusičan je koryto částečně udržované, šířka od 2 do 4 metrů, v silných meandrech místy zúžené až na 1 m. S padlými stromy a naplaveninami však nutno počítat vždy. V Týnci nad Sázavou se vlévá zleva do Sázavy na ř. km. 19,2.
  Obtížnost je závislá na vodním stavu a množství překážek v korytě, nejčastěji ZW až WW I, místy WW II. Šířka koryta se pohybuje od 1 do 4 metrů, nejčastěji kolem 2,5 m.
  V horním úseku je potok zpravidla nesjízdný, ve středním pak jen zřídka po vydatných deštích nebo oblevě. V nejhezčím úseku v kaňonu pod Chlumem sjízdnost problematická zejména vzhledem k velkým balvanům v korytě. Při velké vodě, kdy hladina přelije kameny může obtížnost vzhledem k nepřehlednosti, zúžení koryta a překážkám dosáhnout až WW III. V dolním úseku pod rybníky z Krusičan bezpečně sjízdné po deštích.
 • Sjízdná na čem, kdy, pro koho:
  Limity sjízdnosti jsou definovány pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou, která si dokáže i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody. Pro majitele kajaků, zkušené vodáky nebo pro vodáky, kterým nevadí občasné přetahování, může být limit nižší. Naopak pro rafty, laminátky nebo začínající vodáky je obvykle nutné vody více.
  ÚsekkdyVodočetAktuálně CHMU Aktuální sjízdnost
  celýpouze krátce z jara nebo po vydatných deštích   
  Mapa sjízdnosti
 • Charakter řeky:
  Úsekšířka, typ korytaokolítyp lodědoporučeno prorychlost plavby
  celý1-4m, většinou 2.5mlouky, lesy, kaňonkajak, uzavřenézkušené 

 • Nejhezčí úsek: Kožlí kaňon
 • : kaňon Kožlí za mostem silnice č. 114, nesjízdné jezy před Krusičanským mostem a před ústím v Týnci nad. Sáz., nízké lávky a možnost napadaných stromů
 • Obvyklý začátek a konec: viz. Přístup k řece
 • Plavbu spojit s řekou: Sazava
 • Přístup k řece: silnice dobře: Bezejovice, most silnice č. 114 mezi Neveklovem a Benešovem, přemostění pod Vatěkovem, Václavice, Krusičany, Týnec nad. Sáz.
 • Tábořiště: (Přidání nového odkazu )


Řeku už jeli: (3)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Ivis
4 Pritok Tloskovicky potok 3,7 - Tynec n.S. , ul. U Janovickeho potoka, pred mostem 0,2 ZW, WW I 12.2.20 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: Václavice 104 cm, 0,56 m3/s a Krusicany 13 cm, 0,3 m3/s Popis: I kdyz vodocet ukazoval nárůst oproti normálu 30 cm , tak malo vody a zklamani. S ohledem na to , ze toho ted stale jeste tece plno. Tak jedina spokojenost nakonec se splutim potoka co ma dokonce kilometraz ve Vodackem průvodci Česko. A tímto splutim mi chybi v průvodci uz jen 5 toku , respektive 6 vcetne zakázané Rasnice na Šumavě. Co se vody tyka tak se asi musi orientovat v tomto useku jen podle vodoctu v Krusicanech , ale ten ukazuje bohuzel divne na netu. Ve Vaclavicich skutecne voda byla, takze nárůst asi skutecne zde byl, ale rybníky asi vodu nepouštěli dal, respektive ne tolik. Zde nahoře ve Vaclavicich byla sirka 2m a tak jsem se bal ze nejhezčí usek kanonem bude zapadany a i vody jeste malo mezi balvany. I na mem useku bylo minimalne 5 prekazek, takze jsem celkem překvapený z pozitivního hodnoceni zde. Je fakt ze ja jsem mel na perejkach vody malo , ale i kdyby vody bylo dost na perejkach ( zas tolik jich nebylo) tak maximalne 3 hvězdičky. Sirka byla mimo posledním 300 m v Týnci , kde byla az 8m stale cca 4m. V zaveru nekolik míní stupinku, pred kterými byl vzdy ale zátaras. Prumer 3 km/h a znovu urcite ne...

Eki
1 po rybníce v osadě Mlýny ZW 19.6.16 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: cca 30 l/s Popis: V rámci oslavy příprava soutěže a relaxace, hezky jarně

Herčus
4 Krusičany (pod kaskádou) - Týnec n. S. (ústí do Sázavy) ZW, WW I 6.3.16 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: nemá, nebo o něm nevím Popis: Zkusím popsat aspoň dolní část potoka. Nasedali jsme pod Krusičanskou kaskádou, která by dneska jen tak tak šla dát - v noci asi někde ještě sprchlo a bylo tu cca o 5 cm víc vody než včera. Kdyby se sem někdo chystal, tak do zejtra skoro stopro potok vydrží, možná i dýl, ale už bez kaskády. Pocity: Na necelých 4 kilometrech před ústím potok nabídne vodákovi snad vše, co hezký potok může nabídnout a všechno v rozumné míře. Celkem hodně peřejek do WW1 (o dost víc než na Chotýšance), v některých částech čisté přehledné neregulované koryto, v jiných místech zas hezké meandry. Nad Týncem je kousek vrbičkárna, ale moc pěkná vrbičkárna, protože ze břehů mají zasázený takový ty vodníkovy vrby na pomlázky a pak i kousek voleje nad Týneckým stupněm před ústím. Celkem 5x přenášení - pod Krusičany je strom ve vodě, dá se přetáhnout přes kmen, pak samodomo lávka lepší zprava, pak strom přetáhnout zleva, pak je nízká betonová lávka, přetáhnout zleva a pak až v Týnci je jedna nízká lávka, ale dá se nedzvednout a projet a pak jsme přenesli ten stupeň u ústí do Sázavy. Dá se přenýst jedině zprava a ani to není úplně pohodlný. Skočit by ale šel, taková trochu vyšší Marcela na Botiči, ale za týhle vody skoro žádnej vývar. Sem se rozhodně budu rád vracet... zatim asi nejhezčí potok co jsem jel, když to porovnám s ostatními podobného charakteru a obtížnosti, co mám za sebou (Botič, Mastník, Žirovnice, Chotýšanka, Kocába). Už se těším, až to dáme ještě výš :)

Zobrazit další podrobnosti o této řece ze zápisníku


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.