Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Zachranne-prostredky.aspx?ID_clanku=57

Záchranné prostředky

článek ze seriálu: Záchrana na divoké vodě | uveřejněno dne: 02.11.2000

Tak a je to .... zima už téměř klepe na dveře a jenom nejtvrdší z nejtvrdších ještě usedají do lodí a bojují s vodním živlem. My pohodlnější si říkáme, že je načase sečíst a podtrhnout úspěchy a neúspěchy právě skončené sezóny, rozebrat vše do detailů na hospodských symposiích s přáteli a začít se chystat na sezónu další. Potěší nás, když do přípravy zahrnete i nějaké to počteníčko o tom, jak se neutopit, nezmrznout a vůbec nezahynout, případně jak pomoci ze šlamastiky druhému. K TOMU VÁM DOPOMÁHEJ I NÁŠ SERIÁL !!!

Reklama

Záchranné prostředky jsou tou částí vybavení, u níž doufáme, že nebude třeba ji použít. Používá se k preventivnímu zajištění obtížného úseku a k případnému řešení nehodové situace. Pro větší přehlednost a srozumitelnost dělí literatura tyto prostředky na:

  1. osobní - nůž, píšťalka, osobní lékárnička, házecí pytlík, karabiny, smyčky
  2. kolektivní - lano, konkrétní vybavení podle druhu akce (např. vakuové dlahy, nosítka pro vyloženě záchranné akce, dublování horomateriálu pro extrémní sjezdy, atd...), velká lékárna

Záchranné prostředky osobní:

Nůž

nůž je pro vodáka podobně nezbytným vybavením jako pro potápěče. Kvalitní, vhodně umístěný nůž v pevném pouzdře (nejlépe na nárameníku nebo na prsou záchranné vesty, nebo na opasku) je odznakem profesionalismu, nikoli frajeřiny. V případě potřeby umožňuje vyproštění z lana, rybářského vlasce nebo rostlin. V případě raftování může pomoci při zavalení člunem. Pro záchranáře je nůž nezbytným pomocníkem při práci s lany.

Za účelné považujeme dva typy nožů. Je to buď krátká dýka zabezpečená v pouzdře pojistkou, nebo jiným typem zapínání, nebo nůž zavírací. Výhodou zavíracího nože je jeho větší pasivní bezpečnost a nižší riziko ztráty než u nože s pevnou čepelí. Nevýhodou pak je horší dosažitelnost (v případě pouzdra u pasu) a nutnost nacvičit "grif" pro otevření jednou rukou. Některé nože mají pro tyto účely speciálně tvarovanou čepel s otvorem, popřípadě čep o který je možné snadněji opřít palec. Je vhodné, pokud má nůž špičku zbroušenou tak, aby při náhodném pádu nedošlo k propíchnutí raftu, popřípadě nohy vodáka.

Píšťalka

je velmi vhodným komunikačním nástrojem. Doporučujeme dohodnout předem signály pro prosté upoutání pozornosti (následují signály pomocí rukou) a signály pro nebezpečí (další signály následují jen výjimečně - každý už by měl vědět co v takovém případě dělat)

Házecí pytlík

  (správněji sáček, protože sáček se drží zezhora a pytlík zespodu že ? - no už se vžilo pytlík, tak to tak necháme ...) je důležitou a univerzální záchrannou pomůckou. Jeho princip je naznačen na obrázku. Pytlíky jsou ušity z pevných, nenasákavých a vodotěsných tkanin výrazné reflexní barvy. Lano o délce 15 - 25 metrů a průměru 5 - 7 mm má být nesmáčivé, plovoucí a pletené. Kroucená lana nejsou vhodná pro horší manipulaci a spolehlivost. Samozřejmostí by mělo být, že každý vodák či zachránce zná pevnost lana použitého v jeho pytlíku a je schopen odhadnout možnosti jeho použití jako improvizovaného zajištění, nebo pro vyprošťování lodi. Dno je vyplněno   plovoucí (většinou pěnovou) hmotou. Dírkou ve dně prostrčené lanko vytváří mnohoúčelovou smyčku (připevnění karabiny, lodě, zachránce při improvizované záchraně ve válci, ...). Smyčka je i na volném konci lana, aby mohl být pytlík připevněn k jistícímu bodu. (Nikdy však na zápěstí zachránce !!! viz příslušná následující kapitola ...). Házecí pytlík je vhodné mít během jízdy vždy po ruce a to i během prohlídky toku. Doporučujeme nosit pytlík ve speciální kapse na zádech vesty, nebo připnutý karabinou k pasu.

Karabiny

  Karabiny budou detailněji popsány v dílu věnovaném horolezecké technice v záchraně na tekoucích vodách. Pro úplnost uveďme, že každý vodák by měl mít nejméně 3 - 5 karabin, zachránce pak 5 - 7 kusů, z toho vždy alespoň 2 - 3 karabiny se zámkem. Karabiny slouží jako univerzální pomůcky pro upevňování a spojování a lze je využít jak pro sestrojení náročného systému jištění tak pro vypnutí šňůry na prádlo.

Smyčky

  dvě smyčky o průměru 5 - 7 mm a délce 1,5 - 2,5 m + dutá plochá smyčka dlouhá cca 3 metry, nesmí chybět ve výbavě žádného vodáka. V případě potřeby poslouží tato výbava jak pro zřízení pevného jistícího bodu, improvizovaného sedacího úvazku a k sebezajištění, tak pro improvizovaný transport raněného.

Záchranné prostředky kolektivní

Lano

  lano patří k základu kolektivního vybavení pro všechny záchranné akce a náročné sjezdy. Lana použitelná pro potřeby vodáckých sportů jsou trojího druhu: polyamidová lana horolezecká (průměr 9 - 11mm) a pracovní ( 11 mm) a lana speleologická (vyrobena z polyamidu a polyesteru o průměru 9, nebo 10 mm). Všechna uvedena lana jsou složena z jádra a opletu. Na pevnosti lana se významnou měrou podílí právě oplet, který je zároveň i signalizací opotřebení. V ČR můžeme dnes koupit i lana plovoucí. Jsou vyrobena z lehkých materiálů (většinou polypropylenu) a obecně mají nižší pevnost v tahu. Při práci ve vodě se s nimi dobře manipuluje. Jsou tedy vhodná pro házecí pytlíky, pomocné záchranné práce (transport lana na druhý břeh, vyprošťování zaklíněného plavidla). Pro vlastní záchranu, jištění atp. však doporučujeme vyčlenit lana horolezecká, nebo pracovní, i za cenu jejich znehodnocení pro použití na skalách, nebo při výškových pracích. Pro úplnost uveďme ještě nejdůležitější faktory ztráty pevnosti lan, šňůr a popruhů:

  • čas - i skladované lano stárne. Nepoužívejte lana starší deseti let

  • odírání opletu - častým slaňováním, při práci kdy je lano vedeno přes hrany, použitím šplhadel ... - vyřaďte lano, které má na prvý pohled porušenu část vláken opletu, nebo dokonce předřené kontrolky opletu !!!
  • vlhko a mokro - mokré lano má až o 30 % nižší pevnost než suché !
  • ohnutí lana - ohnutím lana např. v uzlu nebo karabině dochází k snížení pevnosti až o 30 %, nejnižší ztrátu pevnosti vykazuje tzv. protisměrný osmičkový uzel (jak pravili frekventanti jednoho kursu "píchaná osmička")
  • ultrafialové paprsky - lana a horomateriál sušte vždy ve stínu
  • nevhodné zacházení - nešmajdejte zbytečně po lanech, nenechávejte je zablácená a zaprášená - snížíte tak oděr jednotlivých vláken

Velká lékárna

je nezbytnou součástí jakékoliv větší vodácké, nebo záchranné akce. Jejím prostřednictvím je nutné zvládnout veškerou první pomoc (byť improvizovaně) včetně zlomenin dlouhých kostí, rozsáhlých poranění s masivním krvácením, popálenin, pneumotoraxů, atp... Neváhejte vybavit lékárnu i prostředky s nimiž nesmíte manipulovat (adrenalin, ...) - nikdy nevíte, kdy se u nehody vyskytne lékař. Samozřejmostí se dnes stává i používání gumových rukavic pro prevenci nákazy HIV. Doporučujeme též zařadit do lékárny univerzální dýchací masku se zpětným ventilem, pro snazší dýchání z úst do úst. Lékárnu je nutné ukládat ve vodotěsném pytli.

Není v možnostech tohoto článku ani seriálu věnovat se blíže kolektivním záchranným prostředkům, jako jsou vakuová nosítka atp... Případné zájemce prosím ať se obrátí přímo na mne s konkrétním dotazem.

Příští díl věnujeme sebezáchraně po pádu do vody a po převrácení lodě. A mimochodem ? Jak vám letos létali draci ... ???

Vždy s Vámi - Výcvikové centrum




 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour