Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Zabedovsky-potok.aspx?ID_clanku=1568

Zábědovský potok

uveřejněno dne: 24.04.2014

Po splutí Králického potoka jsem hledal nějaký další blízký cíl. Podle mapy vypadal nadějně Zábědovský potok, takže jsem zamířil k němu. Nejprve jsem to zkusil u Janovic. Tady ale tekla jen miniaturní strouha, o jejímž splutí nešlo v reálu uvažovat. Vzdát jsem se ovšem ještě nechtěl a má zatvrzelost byla korunována v obci Stará Skřeneř. Tady už bylo koryto vrchovaté, takže nebylo co řešit.

Reklama

Zábědovský potok na startu

Zábědovský potok na startu

Potok je prořezaný, nízké lávky nutno přenést

Zábědovský potok je takovou menší variantou toho Králického. Krátce před mou návštěvou tu zjevně probíhala důkladná prořízka břehových vrbiček. Mé nadšení z čistého koryta se však ukázalo jako poněkud předčasné. Odklízecí práce totiž ještě neskončily, takže část zlikvidovaných dřevin nyní ležela v korytě. Opakovaně jsem tak měl možnost testovat své prorážecí schopnosti na podobných bariérách. Zatímco u nich byla většinou šance uspět, kapitulovat jsem musel u občasných nízkých lávek, pod něž se vmáčknout prostě nedalo. Jinak však splutí nic nerušilo.

Zábědovský potok pod Starou Skřeneří
Zábědovský potok pod Starou Skřeneří

Konec před Cidlinou je opět zarostlý

O zpestření se postarala dvojice nižších stupínků a ke konci opět už neprořezaná vegetace. Soutok s Cidlinou se tak nakonec objevil docela nečekaně za posledními větvemi.

Stupínek na Zábědovském potoce
Stupínek na Zábědovském potoce

Zábědovský je užší než Králický

Opět je to částečně regulovaná strouha s obtížností ZW. Vzhledem k regulaci projedete i na kánoích, i když kromě několika „lagun“ je ten Zábědovský v průměru lehce užší, než Králický. Ani zde nenajdete žádné funkční jezy nebo výrazné stupně. Popsaný úsek cca 6,5 km se spluje do hodiny a půl a vodu bude mít po deštích nebo při tání sněhu.

Soutok Zábědovského potoka s Cidlinou
Soutok Zábědovského potoka s Cidlinou

Vojta Brádle
Diskuse nad článkem
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.