Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Vah-z-Krpelan-do-Strecna.aspx?ID_clanku=2543

Váh z Krpeľan do Strečna

uveřejněno dne: 20.05.2024 | popisované řeky: Váh

Stojím v sobotu okolo poledne na mostě pod hrází VD Krpeľany a nevěřícně se dívám, jak pode mnou roste úctyhodný karfiol. Je tak obrovský, že jsem snad takový ještě neviděl. Ční minimálně přes metr nad okolní hladinu a působí velmi impozantně. Jak by taky ne, když se z pod jednoho segmentu hráze valí okolo 50 kubíků. Díky tomu je splavný úsek v původním korytu Váhu, náhon tentokráte ostrouhal a je zcela suchý. Jedná se o poměrně výjimečnou událost, která umožní splout 15km úsek jinak suché řeky a následně pokračovat dalších 12 km z Vrútek do Strečna.

Reklama
Hráz Krpeľany
Hráz Krpeľany

Pod hrází necháváme auto a nastupujeme na značně rozkolísanou vodní hladinu. Jsme přes 50 m od výpustě a až zde je citelné pulsování vodní hladiny. Řeka je poměrně široká a udržuje si slušnou rychlost.

Pod hrází Krpeľany
Pod hrází Krpeľany

Pro zpestření občas začne vytvářet ramena s ostrovy, přes které není možné dohlédnout na konec, ale vše je dobře průjezdné. Někdy jsou ramena docela dlouhá, než se opět spojí do jedné řeky. Obvykle se na těchto místech tvoří pěkné peřejky okolo WW I, ale i na řece není o zábavu nouze. Takto celkem pohodově přijíždíme ke stupňům před Vrútkami, které už nejsou tak jednoduché. Častým poznávacím znamením jsou mosty, pod kterými jsou stupně nejnáročnější.

Jeden z ostrůvků s ramenem pod hrází Krpeľany
Jeden z ostrůvků s ramenem pod hrází Krpeľany

Nejprve přichází první stupeň za dvěma mosty s rozdělením proudnice do několika částí, který splouváme při pravé straně, ale proud pod ním pak směřuje poměrně výrazně do levé části řeky. Následný stupeň je přehledný v celé šířce řeky a volíme trasu v levé části. Pak přichází trochu rozbitý stupeň s několika možnostmi na průjezd, kdy volíme druhé okno zleva.

Stupeň
Stupeň

Nejnáročnější za tohoto stavu je poslední opět za dvojmostím, kde volíme trasu zcela vpravo. Poměrně velké vlny, válce a vše to směřuje podél vrbiček, kterým je nutné se vyhnout. Za všemi stupni pak ještě následují peřeje, obtížnostně jsou stupně okolo WW II a poslední WW III.

Stupeň
Stupeň

Je to opravdu krásný úsek v širokém údolí. V úvodu máme po levé ruce svahy Veľké Fatry a hlubokým údolí pod soutokem s řekou Turiec se Váh protéká Malou Fatrou. Pod Vrútkami začíná zužovat a zvyšovat. Zde se za běžných okolností napojuje výtok z elektrárny a řeka je dále splavná celoročně. Nejprve se jedná o hladkou a poměrně nudnou vodu, jenže to netrvá dlouho. Přichází úsek, který si oblíbili pltě a to zcela právem. Přibývá peřejí, skály a k tomu i hrady.

Před Starým hradem
Před Starým hradem

Ve velkém meandru se nejprve po pravé straně objeví zřícenina Starého hradu, kterou následuje kousek před výstupním místem hrad Strečno. Končí se obvykle před přívozem pod hradem, kde se dá na blízké silnici zaparkovat a udělat transport zpět ke hrázi.

Zřícenina Starého hradu
Zřícenina Starého hradu


Hrad Strečno
Hrad Strečno

Celá trasa měřila téměř 28 km, ujeli jsme ji i se 3 pauzami za 3 a 3/4 h a občas jsme bez velké námahy dosahovali rychlosti i přes 12 km/h. Lze jen stěží odhadnout, kdy bude zase příležitost splout si tento velmi krásný úsek. V minulosti byla odstávka v roce 2017 a 2018, na další si budeme muset asi několik let zase počkat.

Petr
Diskuse nad článkem
Obtížnost?, Valy, 20.05.2024 16:05
| Re: Obtížnost?, OndraZ, 20.05.2024 21:24
| Re: Obtížnost?, Chobotnice, 20.05.2024 21:53
Otázka , Marek, bobitwo~centrum.sk, 22.05.2024 12:31
lze i normálně, Eki, 23.05.2024 8:56
| Re: lze i normálně, HH, 23.05.2024 17:34
Jak :), Josef, Pohlmannpepek~seznam.cz, 31.05.2024 10:14
| Re: Jak :), Petr, 31.05.2024 12:52
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour