Re: Sázava ! ?, Ešus , essalek~seznam.cz, 28.07.2021 18:48Ahoj Petře
Pokusím se odpovědět na Tvé dotazy.
Manipulační řády se revidují zpravidla jednou za 5 let. Vydává je a reviduje odbor životního prostředí obce s rozšířenou působností. O změnu v době působnosti může požádat majitel vodního díla, nikdo jiný. AVTS vznikla a zaevidovala se na příslušných OŽP v roce 2019.
K projednávání revize Švihova jsme se nedostali, respektive buď je ještě v platné lhůtě revize anebo jsme byli opomenuti.
OŽP mají povinnost na základě té každoroční přihlášky nám oznamovat zahájená jednání.
Jen v letošním roce jsme se účastnili od května jednání na těchto vodních dílech: Benešův mlýn, Dražice, Zvole, Heřmanice, Žampach, Žatec, Vrcovice, Benátky nad Jizerou, Rvenice, MVE Úpa, Dubina, Královské poříčí , Solivárna, Zadní Třebáň
Vloni jsme jednali například v Roztokách u Křivoklátu, na Valentovském mlýnu, Černošicích, Dobřichovicích, na Orlici (MVE Bezpráví), Na Otavě v Městečku atd
Týdně nám do datovky spadnou 2-3 výzvy k jednání.
A teď k tomu Šternberku
Ta kláda tam byla šprajclá o kozu a zčásti bránila průjezdu.
Za tohoto stavu bylo riskantní do propusti najíždět.
Pokud jede na vodu raft, kde jsou nezletilí, tak s nimi měl být na raftu dospělý.
Samozřejmě toho kluka, co se utopil, je mi lidsky líto, ale jet na vodu nevybaven pro záchranu, mám li s sebou děti, je hazard za takovéhoto stavu (trénuji děti na divoké vodě už od roku 1980, něco o tom vím).
Samozřejmě že vím, že ne všechny rafty jsou pro záchranu vybaveny, ale to neznamená, že nemají být vybaveny. Je to odpovědnost dospělých, cvičitelů a taky vysílající organizace.
Bohužel se domnívám, že vybavenost chyběla.
Domnívám se, že zkušený instruktor, jakmile by uviděl zablokovanou šlajsnu, a smrtelný válek nalevo i napravo, by děti rychle hnal na břeh.
Podle toho co vím, tak dotyčný skočil do vody a místní se pokusili ho zachránit lanem a hráběmi od elektrárníka. 2 x ho odlovili, skočil potřetí a už se nevynořil. Lidsky ho chápu, ale on, jakožto instruktor, pokud byl jako instruktor proškolen, měl bohužel jednat jinak, záchranu organizovat
Stejný případ jsme řešili v roce 2011 v Řepčíně, kdy na jezu, který se technicky nedá jezdit, vyhasly zbytečně tři životy.
Je mi líto, ale skok do válce si může dovolit pouze zkušený záchranář s vybavením, se zajištěním ze břehu, a je to až ta poslední varianta záchrany.
Samozřejmě jsem u toho nebyl, ale znám ten jez dost dobře.
To , že bylo lano nefunkční, mne štve, ale povodí nám tento jez do údržby záchranných prostředků nepředalo, takže ho nekontrolujeme a neudržujeme na něm záchranné prostředky funkční.
Staráme se o tři jezy na Ohři, o 13 na Labi, o 2 v Brně na Svitavě, o dva na Bečvě, o jeden v Olomouci- Řepčíně. Tam minimálně 2x ročně děláme kontrolu se záznamem stavu a případnou výměnou lan nebo podkov. Často se setkávám v rámci těchto kontrol buď s krádežemi lan, anebo ještě hůře s naříznutím nebo rozřezáním lan. Tato lana jsou určena právě pro tyhle záchranné prostředky.
Snažíme se napravit stavební chyby z minulosti, tlakem na legislativu jsme prosadili úpravu vodního zákona ve prospěch vodáků ohledně průtoků v řekách a ohledně práva na překonání migrační překážky.
Asociace vznikla proto , že ani jeden svaz vodáků ani jiné organizace neměly ve svých stanovách ochranu přírody a nemohly vstupovat do jednání na OŽP, ale staly se členy AVTS. Těmi jsou například Skauti, KČT, ATOM, Český svaz kanoistů, Svočr, velké půjčovny, výrobci (HIKO) atd.
Domnívám se, že tady konečně vznikla organizace, zastřešující mnohdy rozdílné spolky, a začali jsme táhnout jedním směrem - k tomu, aby vodáctví mělo stejná práva jako ryby , a jako ostatní oprávnění uživatelé povrchových vod.
Podívej se na naše stránky AVTS, koukni se na www.nebezpecnejezy.cz, nebo na suché jezy.
Pokud povodí jednalo v souladu s manipulačním řádem a nemá v něm uvedenu oznamovací povinnost o navyšování průtoku (může jí mít až od určitého průtoku) tak není za to, co se stalo na Šternberku nijak zodpovědné.
Stála totiž platí jedno - jedu na vlastní nebezpečí.
Nedávno jsme při průtoku cca 45 m3 jeli s naším dětských oddílem Týnec - Pikovice. Děcka umí jezdit, jezdíme s nimi pravidelně třeba do Brandýsa na kanál, do Roztok na kanál, jezdí na krytých lodích, většina umí eskymovat, plavat v divoké vodě, použít házečku, ALE na téhle vodě jsme je měli zajištěné tak, že jeden dospělý měl na sebe navázané 1-2 lodě maximálně, a hlídal je jak oko v hlavě, protože cestou byl Káňov. Počkaly nahoře, nežli nás pár dospělých se podívá na propust, a na riziko, a nesjede to dolů, teprve potom je zbylí dospělí pouštěli postupně dolů.
Ahoj Ešus