Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Tragicka-nehoda-v-Lammerklamm-na-Lammeru.aspx?ID_clanku=2538

Tragická nehoda v Lammerklamm na Lammeru

uveřejněno dne: 29.04.2024 | popisované řeky: Lammer

V sobotu 27.4.2024 sjížděla skupina českých kajakářů soutěsku Lammeröfen na Lammeru v dolní části u obce Scheffau. Obtížnost dosahuje až WW V a řeka zde teče v úzké soutěsce široké jen 4 – 5 m s vysokými skalními stěnami a v podstatě nemožným přístupem ze břehu. Ve skalách je jen úzká turistická stezka. Obvykle se splouvá výše položená soutěska Voglaschlucht WW III-IV, a pak je nutné vystoupit včas, aby nedošlo k najetí do druhé obtížnější soutěsky.

Reklama
Nehoda v soutěsce
Nehoda v soutěsce

A právě v této soutěsce došlo během splutí k natlačeni kajakáře ke skále v nejtěžším místě a následnému vtažení proudem pod hladinu vody. Úsek splouvali dva kajakáři až v podvečer, kdy voda začala stoupat. Na posledním obtížném místě zvané Popelník jel jako první "dámskou cestou" vpravo okolo kamene a skály. Průjezd byl ale tak úzký, že se zde zachytil a byl tlačen proudem dolů. Pokusil se vystoupit z kajaku, ale nešlo to. Druhý z kajakářů se mu snažil pomoci, jenže nepřístupný terén vše komplikoval. Dolů mu chyběly 2 metry házečky.

Byla přivolána pomoc v 18:47, ale díky špatné komunikaci si nejprve operační středisko myslelo, že došlo k pádu osoby z mostu do soutěsky. Domnívali se, že osoba pluje na hladině, a tak byl prohledáván úsek až do Unterscheffau. Až následně bylo upřesněno, že se jedná o nehodu kajakáře a z toho usoudili, že může být zaklíněn přímo v místě nehody.

Vodní stav
Vodní stav

Záchranáři k označenému místu začali slaňovat asi 30 m z turistické stezky. Osobu pod hladinou opravdu objevili, byla stále pod skálou a nikam odplula. Jenže vlivem teplého počasí a vyššímu průtoku díky tání sněhu došlo k výraznému vzestupu hladiny, proto byla záchranná akce přerušena. Druhý den ráno se záchranáři opět vrátili na místo, kdy vodní stav poklesl, a kajakáře vyprostili. Jeho kajak se jim vytáhnout nepodařilo, je zaklíněn pod velkým kamenem a proud vody na něho silně tlačí.

Více na nehodě je na sbg.owr.at. Pozor - průjezd vpravo na Popelníku je nebezpečný, musí se vlevo!

Jednalo se o zkušeného kajakáře, raftaře (36 let) i záchranáře, který raftoval nejenom u nás, ale v Norsku. Na Sázavě dokonce zachránil tonoucí osobu z jezu ve Šternberku, za což byl oceněn krajským úřadem.

Petr
Diskuse nad článkem
Špatně se to čte, ivva, 19.05.2024 11:55
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Metuje