ČIŽP, Ešus , 09.03.2020 9:23:17ČIŽP dělá docela dobrou práci, ale třeba jez Benešův Mlýn na Lužnici je příkladem , že státní správa ani po 10 letech nedokázala majitele přinutit k dodržování Manipulačního řádu.Tam zcela pravidelně nacházíme při našich kontrolách nedodržení MZP. Letos jsem nafotil zapadlý jez při průtoku 3,71 m3 o několik cm pod přelivnou hranu jezu. Nikdo nemůže sebrat panu majiteli povolení k odběru vody, i když si ze zákona, z manipulačního řádu ani z udělených pokut nic nedělá. Když jsem letos upozornil opět na nedodržení manipulačního řádu ČIŽP, odbor životního prostředí Tábor, krajský úřad životního prostředí a Agenturu ochrany přírody a krajiny, tak jsem dostal tyto odpovědi:
AOPK - v dané lokalitě nevykonáváme státní správu.
Krajský úřad: dle jejich zjištění jsou na místě vykonávané kontroly ze strany ČIŽPu, jsou ukládány pokuty, ale majitel se soudí. Kontroly provádí i OŽP Tábor.
OŽP Tábor: protože jste oslovit dvě organizace, mající možnost kontroly dodržování zákona, tak my se tím nebudeme zabývat, protože se tím zabývá ČIŽP.
ČIŽP: vloni v létě tam provedla kontrolu v době, kdy Lužnicí teklo 1,5 m3 (věřím , že to bylo naprosto neúmyslně, protože ČIŽP je zatím jediná organizace, která s tím na rozdíl od jiných dokáže aspoň něco udělat). Výsledek letošní kontroly zatím neznám.
Je svinstvem, že se podařilo cechu elektrárníků prosadit do zákona, že ani v případě naprosto jasných, opakujících se porušování zákona nemohou přijít o povolení k odběru povrchových vod. Nejsou všichni stejní, ale 8%, to je docela dost. To v celé společnosti je taky 8% nepoctivců?
My všichni ze svých daní dotujeme provoz MVE, a 8% ani tohle nestačí? Na celkové výrobě elektřiny se MVE podílejí mizivým procentem, jsou dotována a 8% z nich ničí vodní turistiku pro statisíce lidí, ničí živobytí cestovkám, provozovatelům kempů, a státním organizacím to nevadí?
Nám ano. A věřím, že všem slušným lidem taky.
Ešus
Asociace vodní turistiky a sportu
Český svaz kanoistů, výbor sekce turistiky.
Odpovědět