Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Spluti-slovenske-Bele-se-prodlouzi.aspx?ID_clanku=2394

Splutí slovenské Belé se prodlouží

uveřejněno dne: 12.05.2022 | popisované řeky: Belá

Slovenským vodákům se podařilo zajistit nový nástup na řece Belá v národním parku a tím prodloužit splutí o cca 1,5 km v krásném lesnatém údolí. Řeka Belá je unikátním tokem protékajícím TANAPEM a v horní části klidovým územím, kde až doteď bylo splutí zakázané. Oficiálně se tak mohlo začít až v Podbanském, kam lze zajet autem. Výše od soutoku Tichého a Koprovského potoka k Permonu v Podbanském to nebylo možné.

Reklama

Slovenských vodákům se ale nakonec povedlo dojednat po 20 letech s národním parkem změnu, kdy se otevře ke splutí i tato část. Původní návrh byl nástup u mostu přes Koprovský potok těsně nad ústím, kde vede turistická stezka a po 300 m by se pokračovalo už po Belé. Nakonec došlo k dohodě, že nástup bude 150 m pod soutokem potoků, kam se vyznačí chodník. Ten se bude oddělovat z turistického rozcestí Tiché a Koprové doliny a půjde směrem k řece.

Nástup bude sloužit pouze pro jednomístné lodě (K1 nebo C1) za stavu 50 cm na vodočtu v Podbanském, což je ale poměrně nízký stav a pro pohodlné splutí je lépe mít o 5 cm více. Na nástup bude nutné lodě vynést na zádech, přístup ze silnice zde není. Do začátku května měla místní samospráva měla vydat oficiální povolení a zároveň vyznačit odbočku k řece. Splutí je ale určeno pouze pro členy turistických nebo vodáckých organizací. Více na spravatanap.sk.

Je velmi potěšující, že se i na Slovensku daří prolamovat vodákům ledy v národních parcích a že se začínají zpřístupňovat vodácké trasy v unikátní přírodě. Sice to trvalo 20 let, přesto jsme se dočkali. Chovejme se proto na řekách slušně, aby mohlo dojít k dalším posunům a mohli jsme jezdit i dříve zakázané úseky.

Více informací je na facebook.com.

Zároveň pozor na padlé stromy, které se i letos vyskytují v některých ramenech řeky a jsou nebezpečné. Podrobnosti jsou v Hot-line.

Petr
Diskuse nad článkem
..., HH, 13.05.2022 10:16
| Re: Pozitivní, ale skoro k nič, Hanz, 24.05.2022 21:20
| Re: Pozitivní, ale skoro k nič, Hanz, 25.05.2022 10:41
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.