Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Se-psim-sprezenim-ve-valci-a-smrtici-rybochod.aspx?ID_clanku=2137

Se psím spřežením ve válci a smrtící rybochod

uveřejněno dne: 14.10.2019 | popisované řeky: Úpa

Se psím spřežení ve válci

Z vyprávění majitele psů p. Fendrycha o nehodě ze dne 21.5.2019. Jel jsem se spřežením 7 psů na obvyklou projížďku kolem dolní Úpy podél stupňů u Doubravice. Trasu velmi dobře znám a vím, že jsou stupně za vyššího průtoku nebezpečné, tvoří se pod nimi silný vývar. Ten den byla voda v Úpě kalná s vyšším průtokem okolo 6 m3/s, běžně bývá o polovinu nižší. Vůdce smečky najednou zahnul do stupně s brodem, na kterém již utonuli dva lidé a šel se napít. Chtěl jsem ho zastavit, ale nešlo to. Psi poslechli vůdce a postupně začali padat přímo do válce. Věděl jsem, že je zle. Zabrzdil jsem káru, ale oni ji tam stejně táhli. Rychle jsem proto seskočil a chytil posledního lichého psa ještě na šikmém břehu. Málem jsem tam spadl také, ale ještě jsem to ustál.

Reklama
Psí spřežení, foto archiv Fendrych
Psí spřežení, foto archiv Fendrych

Vyházel jsem veškeré věci z kapes a šel lovit psy. Bohužel jsem je nemohl vytáhnout zpět za postroje, protože jednak byli hodně pod přepadem a kladli velký odpor a hlavně jsem je v půlce těla díky uchycení postroje v podstatě lámal. Stupeň dobře znám a vím, že si mohu stoupnout na korunu jezu. Za tohoto stavu to nohy nepodráží a dá se tam relativně dobře chodit. Hrábnul jsem pod sebe do vody a vytáhl první dva, pak další dva. Musel jsem je tahat vždy v páru, protože byli k sobě v podstatě připnutí hlavami.

Psí spřežení, foto archiv Fendrych
Psí spřežení, foto archiv Fendrych

Nastala situace, že jsem měl na břehu 5 psů a bál jsem se, aby mi tam neskočili nebo aby je to tam znovu nestáhlo. Proto jsem poslední pár ve vodě odcvakl od lana, aby ti na břehu mohli odběhnout. Pochopili, že je to nebezpečné, a tak sami už zůstali na břehu a čekali. Šel jsem pro poslední pár, kde byl i vůdce smečky. Nemohl jsem je ale vytáhnout, nešlo to. Tak jsem se co nejvíce rozkročil, sáhl pro ně a zkoušel je zachytit. Podařilo se mi do každé ruky chytit jednoho psa, zabral jsem a v tom mi podjely nohy. Spadl jsem tam také. Bylo mi jasné, že musím psy pustit, že jde o život i mně. Podařilo se mi chytit na břehu větve a vytáhnout se. Značně otřesený se dívám, kde jsou. Proud je táhl na druhou stranu. Přejdu řeku a hledám je. Jenže od té doby jsem je už neviděl. Zmizeli pod vodou.

Stupeň pod Doubravicí, kde se i konají kurzy Záchrana z válce
Stupeň pod Doubravicí, kde se i konají kurzy Záchrana z válce

Volám na Policii, že se mi ztratili očipovaní psi, i známým, aby mi přišli pomoct hledat. Až do půlnoci jsme chodili podél řeky v kopřivách, ale bylo to marné. Nic jsme nenašli, zavřela se nad nimi voda a nenašli se ani do této doby.

Rybí přechod jako smrtící sifon

Ze zápisu HZS ČR stanice Český Krumlov 28. ledna 2016 ve Zlaté Koruně. Svědek uvedl, že se kolem břehu pohyboval muž se psem a po nějaké době byl na břehu jenom pes. Jednotka okamžitě začala prohledávat místo před vtokem do elektrárny háky ze břehu a dva příslušníci v oblecích pro práci ve vodě pátrali ze člunu pomocí kotviček. Svědek nedokázal říci, zda-li a kde mělo dojít k pádu osoby do vody. VZ proto poslal příslušníky PČR k dotyčné osobě domů, zda-li se nenachází tam, což se nepotvrdilo.

Jez Zlatá Koruna
Jez Zlatá Koruna

Na místo se poté dostavil zástupce majitele i majitel elektrárny. Oba konstatovali, že elektrárna jela na plný výkon a v takovém stavu je proud vody tak silný, že je nemožné s ním bojovat plaváním. Po společném zvážení možností majitel uzavřel nátoková vrata a sekci před česly vypustil. Dva příslušníci zde prohledávali dno, kde zbylo cca 1 metr vody. Poté tuto komoru majitel opět napustil a proces byl zopakován. Po neúspěchu byla další varianta otevřít vše, nechat celý profil vodního proudu protékat  a soustředit se pod elektrárnu, kde by bylo tělo případně zachyceno. Ani to však výsledek nepřineslo. Majitel mezi tím dohledal záznam z bezpečnostních kamer, kde se pád muže do nátoku elektrárny potvrdil. Majitel dále informoval o otvoru cca 50x30cm v uzavíracích vratech obtoku elektrárny, který slouží jako rybí přechod. Po poradě se jevilo jako nejpravděpodobnější, že tělo bylo strženo z vodní hladiny do tohoto otvoru u dna a tím se mohlo dostat do toku řeky pod elektrárnou již před příjezdem jednotek. VZ poslal dva příslušníky pátrat na člunu splouváním dále po proudu. Tento pokus byl ukončen po splutí zhruba 2 km vodního toku. Druhý den se znovu provedl průzkum toku na vyhledávání utonulé osoby v prostoru řeky od jezu ve Zl. Koruně až po úsek řeky u Dívčího Kamene. Zde byla jednotka informována o nalezení utonulé osoby ve Zlaté Koruně policejními potápěči.

Petr
Diskuse nad článkem
| Re: Hloubka pod jezem, Petr, 14.10.2019 15:54
| Re: Hloubka pod jezem, kavol, 15.10.2019 8:41
| Re: Hloubka pod jezem, HH, 15.10.2019 22:13
Se psím..., Windy, 14.10.2019 17:19
Rybí přechod, Standa, 15.10.2019 7:08
po bitvě každý generál, kavol, 15.10.2019 8:40
| Re: po bitvě každý generál, Honza, 16.10.2019 9:21
| Re: po bitvě každý generál, kavol, 16.10.2019 11:18
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Záchrana na tekoucí vodě s krizovými situacemi