Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Recenze-knihy-Vodacka-prirucka.aspx?ID_clanku=1964

Recenze knihy Vodácká příručka

uveřejněno dne: 08.01.2018

Když jsem byl Cedníkem, hlavním kapitánem vodních skautů, kontaktován, jestli bych nenapsal recenzi k jejich nové knize pro vodní skauty, domníval jsem se, že se bude jednat o slabou příručku s několika malovanými obrázky. Když na mě z dopisní obálky vypadla pořádně tlustá a těžká knížka, úplně jsem se lekl. To přeci nemůže být ono. První rychlé prolistování touto skautskou bichlí mi způsobilo druhý šok, protože jsem plnobarevné zpracování s velkým množstvím barevných obrázku opravdu nečekal. Vzhledem k tomu, že jsem několik knih napsal, bylo mi jasné, co je zatím schováno práce a finančních nákladů na tisk.

Reklama
Titulní strana knihy
Titulní strana knihy

Kniha se jmenuje Vodácká příručka a slouží hlavně jako příprava ke kapitánské zkoušce vodních skautů. Ale i ostatním vodákům má co nabídnout a je určitě nejkomplexněji zpracovanou publikací v současnosti.

Hlavní kapitoly knihy jsou
 1. Plavání a záchrana tonocích
 2. Hydrologie a vodní stavby
 3. Plavidla poháněná pádly, výstroj, materiál
 4. Kanoistika – technika a taktika jízdy
 5. Bezpečnost a záchrana
 6. Právo
 7. Příprava a vedení vodácké akce
 8. Metodika vedení vodáckého oddílu
 9. Vodní skauting
 10. Jachting
 11. Základy meteorologie pro vodáckou činnost

Už jen z názvů je patrné, o jak obsáhlou publikaci jde. Na téměř 400 stranách je přes 600 obrázků a fotografií. Kniha podává kromě jiného ucelený přehled o plavání, záchraně a sebezáchraně na klidné i divoké vodě, také obsahuje výuku pádlování na kánoi nebo kajaku a samozřejmě i na pramicích a raftech. Rozfázované barevné fotografie ukazují techniky jednotlivých záběrů na různých lodí, aby bylo snáze pochopitelné, jak má být záběr správně proveden. Zde bych doporučil z vlastní zkušenosti připojit v budoucnu do dalšího vydání i obrázky s nejčastějšími chybami u konkrétních záběrů a co tyto špatné záběry udělají s lodí. Snáze se pak pochopí, že je opravdu důležité dbát na správnost provedení záběru. Autoři toto chystají a v budoucnu by je měla obsahovat elektronická příloha k příručce.

Fotografická dokumentace jednotlivých záběrů
Fotografická dokumentace jednotlivých záběrů

Vzhledem k tomu, že kapitola záchrany na tekoucí vodě je mi nejbližší, zkusím se více zaměřit na ni. I když je popsána celkem stručně na cca 15 stránkách a doplněna mnoha fotografiemi, jsou v ní všechny důležité situace a to včetně pěkně zpracovaného brodění řekou. Je škoda, že některé texty ale nejsou zcela přesné a na některé informace z minulosti by bylo lépe zapomenout. Evidentně je zdroj ze starých skript VZS ČČK, které jsou však v mnohém překonány. Dříve, když nebyly vesty s bezpečnostním popruhem, se používalo lano s dvojitou dračí smyčkou. Dnes už bych tento způsob vůbec nedoporučoval a to ani jako improvizovaný, protože u špatné délky ok se nemusel zachránce vůbec uvolnit.

Ukázka ze záchrany
Ukázka ze záchrany

Doporučení na směr hodu házečky spíše pod plaváčka na tekoucí vodě moc nefunguje a u druhého hodu házečkou bych určitě lano nestahoval pod sebe na zem. Nejsem díky tomu vůbec flexibilní, nemohu si popojít po břehu a hrozí zde zamotání lana, na což se v textu upozorňuje. Držení házečky plaváčkem bych asi popisoval technikou, kterou mám vyzkoušenou a nedával bych moc na výběr z různých jiných variant, obzvláště když to má být návod pro vedoucí.

Ukázka ze záchrany
Ukázka ze záchrany

Velmi kladně mě překvapila kapitola Právo, která vychází z aktuální legislativy, i když byla nedávno změněna. Se zájmem jsem si také přečetl kapitolu o historii a současnosti vodního skautingu u nás i v zahraničí. Při srovnání počtu vodních skautů a oddílů jsou naši skauti na předních místech.

Ještě si neodpustím poznámku na konec. V kapitole Nošení břemene je doporučován způsob nesení lodě na pádle provlečeným za úchyt. Ano, používá se to velmi často a usnadňuje to přesun lodě ve více lidech. Jenže u naložené těžší plastovky se to nemusí vyplatit. Na pádle se udělá takový dolíček v místě páky, pádlo tím ztratí svou pevnost a jednou to udělá křup.

To jsou ale jen drobnosti a jsem rád, že kniha vznikla. Chtěl bych ji doporučit všem vodákům a hlavně vedoucím oddílů. Tak obsáhlý a perfektně zpracovaný materiál zasluhuje pochvalné mručení. Zároveň smekám před skautskými vedoucími, když jsou schopni prakticky obsáhnout tolik učiva ke svým kapitánským zkouškám.

Knihu je možné si objednat ve skautském e-shopu, JUNSHOP.cz nebo v HG sportu a stojí 365 Kč. Více o knize je na vodni.skauting.cz, kde jsou ukázky i odkazy na další materiály.

Petr
Diskuse nad článkem
jdu do ní, rkoudy, 08.01.2018 18:01
Přínos., Vladimír, 09.01.2018 9:06
zajímavé, kavol, 10.01.2018 17:48
| Re: zajímavé, žralok, zralok~email.cz, 11.01.2018 6:50
| Re: zajímavé, Střelec, 15.01.2018 6:50
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama