Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Rakouske-reky-na-kanoi----Kamp.aspx?ID_clanku=1197

Rakouské řeky na kanoi - Kamp

uveřejněno dne: 10.01.2011

Občas člověk zaslechne nářky nad zákazem plavby v Dyji v Národním parku Podyjí. Přitom velmi hodnotná náhrada se nachází vlastně daleko, asi tak hodinu jízdy autem. Hluboké údolí řeky Kamp pod obcí Wegscheid nabízí stejnou přírodní kulisu jako hluboké údolí Dyje, bonusem jsou četné peřeje, které jsou rozhodně zajímavější než na Dyji. Kamp patří k mým velmi oblíbeným řekám, snad proto, že svým charakterem je velmi podobný moravským řekám Svratce, Jihlavě, Oslavě nebo již zmiňované Dyji. Je zábavný, nepříliš obtížný a má velmi čistou vodu, ve které se dá koupat, aniž člověku naskáče vyrážka. Další zjevnou výhodou je celoroční dostatek vody, navíc extrémní průtoky jsou regulovány zmíněnými přehradami. Pokud je velmi suché léto, může se stát, že voda nebude, ale to bývá jen zřídka. Limitní stav pro splutí je 190 cm na vodočtu ve Stierfen, při vodě vyšší než 230 cm to už není vhodné pro otevřené lodě.

Reklama
Kamp
Kamp

Zajímavý střední tok v délce cca 20 km začíná pod soustavou přehrad v již zmiňovaném Wegsheid (ř.km. 72,2), parkoviště je kousek od kostela na levém břehu řeky u mostu. Plavba první kilometr umožňuje rozpádlování s několikerým pohoupáním. Jakmile se před vámi objeví zřícenina hradu, je třeba zbystřit. Přichází nejtěžší úsek, kdy na několika stech metrech obtáčejících ostroh hradu musíte proplout soustavou peřejí s obtížností poctivé WW II, určitě těžší než Svratka kolem Borače. Každá peřej končí stupínkem s válečkem, který otevřené lodě velmi pěkně zalévá.

Kamp
Kamp

Doporučuji pod každou peřejí zastavit a vylít vodu, protože souvisle se to na otevřenkách projet nedá. Pokud to někdo zvládne, tak ať mi napíše, rád mu zatleskám. Nejvypečenější je rozhodně poslední peřej, kde si můžete vybrat dva průjezdy. Úplně vlevo je skok v zatáčce se válečkem, napravo se odděluje za ostrůvkem rameno, kde zas je nutné se vyhnout několika pěkným balvanům. Doporučuji prohlédnout!

Kamp
Kamp

Po tomto vzrušujícím úseku přichází dalších cca 10 km velmi příjemné plavby, kde se bez velké námahy můžete nechat unášet proudem, proplout několik velice houpavých, ale přehledných peřejí, kochat se nádhernou krajinou. Idylku přeruší až vysoký jez, který mnoho vody odvádí do elektrárny. Pokud je alespoň střední voda, pod jezem je sjízdnost dobrá, na plastech i na gumě. Splouvání je pak možno ukončit buď u velkého silničního mostu před Rosenburgem (ř.km53,2), nebo ve vodácké základně kousek za mostem (nejisté) nebo pak až u prvního mostu za Rosenburgem (ř.km. 51,7). Při této variantě ještě musíte sklouznout jeden vysoký jez. Doba plavby je "na pohodu" kolem 4-6 hodin.

Kamp
Kamp

Na Kampu lze užít i několik dní. Turisticky ladění vodáci mohou pokračovat ještě alespoň dva dny až do Dunaje. Tento úsek bohužel znám pouze ze silnice, nicméně i pod Rosenburgem řeka teče proudem s občasnými peřejkami. Zahlédl jsem tam několik sjízdných jezů. Kilometráž nejen tohoto úseku lze najít na http://www.river-info.de/kamp/kamp.htm. Problematické může být táboření. V Rosenburgu by asi stálo domluvit se s místním vodáckým klubem (UTC Rosenburg), dále pak po domluvě na soukromých loukách.

Na závěr jeden postřeh. Po prvních 8 km peřejí je na březích Kampu malá osada Steinegg. Vhodné místo pro svačinu, anglický trávník, lavičky, možná i hospůdka (podle kilometráže). Místní obyvatelstvo se chovalo velmi přívětivě, snažili se s námi navázat rozhovor. Vyprávěli nám, jak za mlada také splouvali řeku. Přejme si, aby to tak zůstalo aby čeští vodáci vždy byli na Kampu vítaní hosté.

Kamp
Kamp

Sportovně ladění vodáci mohou zamířit na horní Kamp, nocovat lze někde cestou v některém z četných kempů u přehrad. Úsek Kampu Roiten-Zwettl je vodáckou lahůdkou. Nejdříve jsou 3 km džungle ala Ploučnice, pak neskutečné balvanité údolí s takřka nepredikovatelnými průjezdy s obtížností kolem WW II. Ale tady bacha! Pro otevřené lodě sjízdné pouze za malé vody kolem 180cm - 190cm na vodočtu ve Zwettlu, pak obtížnost bude dost narůstat. Při větší vodě už pouze pro kajak. Pozor, toto krásné údolí je velmi bedlivě sledováno ochránci přírody, rozhodně nejezděte při nižším stavu než je 180 cm, mohlo by to skončit totálním zákazem splouvání.

Kamp
Kamp

Šangve
Diskuse nad článkem
Díky!!!, Velryba, 10.01.2011 9:06
| Bravo!!!, Bootsman, big-blue~seznam.cz, 10.01.2011 9:29
| Re: Bravo!!!, Wolfino ., 10.01.2011 10:18
| Re: Bravo!!!, Tom, 10.01.2011 10:25
Kamp, Vojta, jancar~hgsport.cz, 10.01.2011 12:12
| Re: Kamp, šangve, 10.01.2011 13:58
| Re: Kamp, Vojta, jancar~hgsport.cz, 10.01.2011 15:22
| Re: limitní stav pro splutí, Storm, 30.06.2013 17:55
| Re: limitní stav pro splutí, kavol, 07.06.2016 21:39
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Metuje