Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Rady-pro-zachranovaneho.aspx?ID_clanku=123

Rady pro zachraňovaného

článek ze seriálu: Záchrana na divoké vodě | uveřejněno dne: 25.06.2001

Zajisteni pred hodem Jaké jsou rady pro zachraňovaného či zachraňovanou házecím pytlíkem? V okamžiku, kdy mám v řece házečku na dosah, chytnu oběma rukama házecí pytlík za chytací smyčku nebo co nejsilněji oběma rukama sevřu lano házečky, i když konec házečky tj. pytlík je "někde až na konci lana". Pokud chytneš házečku málo pevně bude ti záchranný pytlík z rukou velmi snadno vytržen v okamžiku napnutí lana, pokud lano v dlaních necháš projet můžeš si nepříjemně spálit kůži. Je tedy opravdu nutné okamžitě jakoukoliv část házečky pevně zachytit a držet.

Reklama

Často házečka dopadne po směru proudu nad zachraňovaného, protože se lano během letu házečky nevytáhne celé z pytlíku. V tomto případě doporučuji plavajícímu, aby si co nejrychleji k volnému konci házečky doplaval a nečekal až k němu pytlík doplave. Lano házecího pytlíku má konečnou délku a při takovém zaváhání nemusí konec házečky (pytlík s chytací smyčkou) na zachraňovaného dosáhnout i když je házečka snášena proudem po hladině řeky rychleji než člověk.

Po zachycení házečky, resp. po napnutí hozeného lana, následuje nepříjemný "průplach" všech dutin, které v hlavě máte. To je způsobeno tím, že zachycením se na lano dojde ke zpomalení nebo úplnému zastavení splouvání zachraňovaného řekou takže proud vody v řece začne tlačit na váš obličej, jinými slovy voda začne tlačit na překážku v proudu řeky. Bránit se lze tím, že se otočíte obličejem vzhůru a dáte bradu na prsa tak, abyste byli taženi na zádech a nerozráželi proudící vodu obličejem. Nenecháte se tedy vláčet nebo lépe přitahovat na házečce v poloze obličejem otočeným směrem ke dnu! Je velmi náročné udržet se házečky v silném proudu a snažit navíc se držet v poloze na znak - většinou však zachraňovanému nic jiného nezbývá.

Stejně jako zachránce tak i zachraňovaný by neměli mít na rukou žádné prstýnky, náramky, ..., to neplatí pouze při provádění záchrany s lanem. Je možné poranit si velmi škaredě prst nebo zápěstí. Po zachycení lana se jej pevně držíme a zbytek lana necháváme ležet volně ve vodě, v žádném případě se nesnažíme volný konec lana někam namotávat (zápěstí, ruka, noha, pas, krk!).

Při tažení proudem, v poloze na zádech, držíme napnutý konec házečky na odvrácené straně vzhledem ke směru působení tahu lana, tzn. jsem-li přitahován k pravé straně řeky držím lano u levého ramene, jsem-li přitahován k levé straně řeky držím lano u pravého ramene. Doporučuji každému, kdo se rozhodne používat záchranný házecí pytlík, aby si na cvičném místě vyzkoušel zachraňování člověka z řeky a nechal se sám z řeky pomocí lana vytáhnout. Nezapomeňte také, že fyzická a psychická kondice by měla být na velmi dobré úrovni nejen u vodního záchranáře, ale u všech, kteří se v obtížnější, divoké a jiným způsobem nebezpečné vodě vyskytují.

Přeji vám, jménem výcvikového centra Vodní Záchranné Služby ČČK, pěkné zážitky na vodě.

 

Adam Mačkal - Výcvikové centrum




 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour