Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Potok-Drevic.aspx?ID_clanku=2534

Potok Dřevíč

uveřejněno dne: 08.04.2024 | popisované řeky: Dřevíč

Je tomu 10 let, kdy jsem s obavami dával loď na vodu Dřevíčského potoka a pouštěl se do neznámého úseku tohoto malého toku. Často jsem pak projížděl okolo autem po blízké silnici a spolujezdce informoval, že tady toto dole, co není ani skoro ze silnice vidět, jsem splul. A zase ty stejné a hloupé keci: „Tady jsi nemohl jet, tady bys neprojel, to není možné …“

Reklama

Začátek srpna je deštivý, všude to teče. Sice jsem si dal závazek, že v létě nebudu žádné úzké potoky splouvat, protože se obvykle jedná o splachovadlo, kde nejsou skoro žádné vracáky a pokud jsou, tak se do nich nedá dostat, jelikož jsou zarostlé. U Dřevíče dělám výjimku, jelikož to není žádná divočárna. Musím jednat rychle, voda začíná kulminovat a bude rychle padat dolů.

Mlýn Dřevíček
Mlýn Dřevíček

Parkuji u mlýnu Dřevíček a na malém prostoru se zde přetlačuji s dalšími auty, jejichž osazenstvo si šlo prohlédnout unikátní vodní mlýn s technologií z roku 1941. Nemám zajištěn transport, ale to se vyřeší později. Není čas, voda padá a na potoce je to znát. Proto nejedu ani výše, dá se ale splouvat už ze Stárkova.

Dřevíč v létě
Dřevíč v létě

První 2 km teče potok neregulovaným korytem tvořeným z jedné strany lesnatou strání a ze druhé strany loukou. Vše v pěkném údolíčku, kde vede i silnice. Obávám se, že potok bude značně zatarasený, ale k mému údivu to jde zcela hladce. Podjezdy občasných nízkých větví z nahrnutých stromů jsou asi to jediné, co mě nutí se sehnout. Takto za stálého proudu a častými meandry přijíždím k prvnímu jezu, či spíše malému schodu. Náhon vlevo nefunguje, pod jezem slabý vývar. I dále pokračuji v setrvalém proudu ke druhému jezu. Ten je asi trvale vyhrazen, jedu pravým oknem.

Jez na potoce
Jez na potoce

Za ním dochází ke změně a potok se blíží do vesnice Velký Dřevíč. Koryto se z přírodního mění na regulované se šikmými břehy porostlými travou a bez vracáků. Klasické splachovadlo. Hned v úvodu skáču stupínek, bude jich v následujících 2 km ještě několik.

Začátek obce Velký Dřevíč
Začátek obce Velký Dřevíč


Několik stupňů v regulaci
Několik stupňů v regulaci

Všechny jsou relativně malé, projet se dají.

Vodník na potoce
Vodník na potoce

Projíždím vesnicí, pozdravím vodníka sedícího na břehu a blížím se k poslednímu hrazenému jezu.

Stavidlový jez v závěru potoka
Stavidlový jez v závěru potoka

Bohužel stavidla nejsou zvednuta dostatečně vysoko, voda podtéká spodem. Výstup není úplně snadný díky šikmým břehům, zpět do vody to jde lépe. Sklouznu se ze 3 m vysokého břehu a jen si říkám, abych druhou stranou nevyjel zase na opačný břeh. Pak už jen kousek k mostu, kde přemlouvám místního pána, jestli by mě nehodil nahoru k autu.

Dřevíč před ústím do Metuje
Dřevíč před ústím do Metuje

Za necelou hodinu je vyřešeno. Spluty cca 4 km bez vážnějších komplikací na toku, kde nebyl ani jeden zátaras. Pouze jednou se muselo vystoupit kvůli jezu. Vody jsem měl 41 cm na vodočtu v Žabokrkách, tedy těsně na limitu, což odpovídalo. Pár hodin přes splutím bylo vody o pár cm více, za hodinu po splutí už voda nebyla. Takže jsem to chytil naprosto dokonale, další splutí si opět naplánuji za 10 let.

Petr
Diskuse nad článkem
Gratulace!, Václav, 08.04.2024 18:56
| Re: Gratulace!, Tibor, 09.04.2024 19:44
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Metuje