Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Pomnicky-u-jezu---III-dil.aspx?ID_clanku=2334

Pomníčky u jezů - III. díl

uveřejněno dne: 20.09.2021 | popisované řeky: Ohře, Opava

Myslel jsem si, že nebezpečné jezy se už dnes nestaví. Naopak, že se postupně upravují, aby byly bezpečné pro vodáky, koupající se a další návštěvníky. Poté, co jsem si přečetl argumentaci soukromého investora jedné takové vodní (pře)stavby, musím uznat, že jsem se mýlil. I kvůli obdobným projektům budou bohužel zřejmě dále přibývat pomníčky u jezů připomínající utonulé kamarády a příbuzné.

Reklama
Jez Dubina na Ohři je aktuálně bez pomníčku, doufejme, že to tak i zůstane
Jez Dubina na Ohři je aktuálně bez pomníčku, doufejme, že to tak i zůstane

Ohře – jak lze také ukončit plavbu

Konkrétně třeba na vodácky velmi frekventované a celoročně splouvatelné řece Ohři se aktuálně připravuje přestavba jezu Dubina (na říčním km 162,6). Rozvalený jez nepatří mezi nebezpečné. Po projektované přestavbě na vysoký jez s válcem se jím zřejmě stane. Připomínky k bezpečnosti nejen vodáků nejsou brány v úvahu. Vždyť jez bude sloužit „ochraně klimatu“ a bude mít vodáckou propust (otevřenou ale jen v rámci „vodácké sezóny“). Varováním nám může být třeba nedávná červencová nehoda v Českém Šternberku, kde na jezu i přes existenci (otevřené) propusti, zahynuli dva vodáci. Lidská chamtivost a krátkozrakost nezná mezí.

Jak by tato přestavba mohla dopadnout, si můžeme prohlédnout na níže ležícím jezu Radošov (km 158). Je ironií osudu, že stejný investor, který chce postavit nebezpečný jez na Dubině, má v budoucnu přestavovat tento nebezpečný jez v Radošově za bezpečnější.

Nebezpečný jez Radošov s křížem a číslem 48
Nebezpečný jez Radošov s křížem a číslem 48

Na betonové budově na pravém břehu u jezu Radošov je namalovaný velký bílý kříž a u něj číslo 48. Je to celkový počet obětí tohoto nebezpečného jezu?

Nerezový kříž s fotkami utonulých u jezu Radošov na Ohři
Nerezový kříž s fotkami utonulých u jezu Radošov na Ohři

Aby bylo jasné, že počet utonulých na nebezpečném jezu není jen číslo, stojí pro výstrahu v podjezí nerezový kříž s fotkami dvou kamarádů, kteří tu definitivně skončili 19. ledna 2008.

O dalších pár kilometrů níže po proudu Ohře leží jez Jakubov (km 150). V jeho podjezí se nachází ostrov, na kterém jsem našel na staré vrbě připevněný netypický pomníček tragické události.

Pomníček pod jezem Jakubov
Pomníček pod jezem Jakubov


Detail vodáckého pomníčku pod jezem Jakubov
Detail vodáckého pomníčku pod jezem Jakubov

Na další pomníčky u jezů, nejen na Ohři, se můžete podívat zde a zde.

Opava – řeka nenápadně nebezpečná

Nebezpečí na jezech nerespektuje hranice. To jsem si uvědomil i letos při splouvání hraničního úseku řeky Opavy. U prvního jezu pod Krnovem ležela na české straně hřbitovní svíčka s umělými květinami.

Nebezpečný jez na Opavě pod Krnovem byl ozdobený hřbitovní svíčkou a květinami
Nebezpečný jez na Opavě pod Krnovem byl ozdobený hřbitovní svíčkou a květinami

U druhého jezu pod Krnovem to bylo ještě horší. Na pravé (české) straně řeky tu stojí dva dřevěné křížky.

Dva dřevěné křížky na pravé straně Opavy u druhého jezu pod Krnovem
Dva dřevěné křížky na pravé straně Opavy u druhého jezu pod Krnovem

O kus níže na levé (polské) straně zase varuje černě natřený železný křížek.

Křížek na polské straně jezu na Opavě pod Krnovem
Křížek na polské straně jezu na Opavě pod Krnovem

Hezká řeka Opava má i zde na raft.cz řadu článků o nehodách na jezech, tak si prosím dejte pozor.

Otava – turistická řeka s nebezpečnými jezy

Řeka Otava se turisticky splouvá většinou od Sušice. Tenhle krásný jihočeský tok ale má i svoje záludnosti. Není dobré se nechat ukolébat počáteční bezproblémovou plavbou. Nebezpečný jez na vás číhá třeba už v Horažďovicích na km 72,3 s názvem Mrskoš, další jezy ho následují. Ze série jezů, které Otavu přehrazují, jsem našel udržovaný pomníček u jezu Pangl pod Strakonicemi na říčním km 40,8.

Jez Pangl na Otavě
Jez Pangl na Otavě

Ve stínu stromů tu na trávníku u jezu někdo zbudoval obdelníkový pomníček s vysazenými netřesky a pohřební svíčkou. Vzhledem k tomu, že na pomníčku není žádný nápis, se nemusí jednat o pomníček vodácký.

Pomníček u jezu Pangl na Otavě
Pomníček u jezu Pangl na Otavě

Vltava – pomníček s tůjemi

Nejdelší česká řeka má vodácky vyhledávané i méně vyhledávané úseky. V Loučovicích pod lipenskou přehradou jsem u zdánlivě zanedbatelného jezu (na km 326,1) narazil na upravený pomníček tří utonulých.

Pomníček u jezu v Loučovicích na Vltavě
Pomníček u jezu v Loučovicích na Vltavě

V srpnu 2013 se tu zřejmě i vlivem zanedbané údržby tvořil za vyššího průtoku nebezpečný válec. Na ten doplatili dva koupající se – otec se synem, a jeden další člověk, který jim skočil na pomoc. Dva zemřeli na místě, třetí o pár dní později v nemocnici (podrobnosti například zde). V rámci šetření se zjistilo, že jez nemá majitele. Tím byla pravděpodobně blízká papírna, která zkrachovala. Povodí Vltavy následně jez opravilo na vlastní náklady.

Střela – krásná řeka s křížkem u jezu

I tak krásná řeka, jako je západočeská Střela má svoje oběti. Přesvědčit se o tom můžete, pokud doplujete až do Plasů. Na pravé straně u místního vysokého jezu (km 16,8) najdete dřevěný křížek v dřevěné ohrádce se svíčkou a květinami.

Dřevěný křížek na břehu řeky Střely v Plasech
Dřevěný křížek na břehu řeky Střely v Plasech

Mladíkovi, který tu 27. května 2007 zahynul, bylo pouhých 27 let.

Závěr

Nebezpečných jezů příliš neubývá. Nevhodné úpravy některých vodních staveb, jako je výše zmíněný jez Dubina, mohou představovat smrtelné nebezpečí nejen pro vodáky. Proto bych chtěl poděkovat všem, kteří proti takovýmto nebezpečím něco aktivně podnikají. Velký dík patří i těm, kteří udržují záchranné prostředky na nebezpečných jezech v použitelném stavu. Jednou to může zachránit život i vám.

Ahoj Eki
Další kapitoly:


Diskuse nad článkem
U Prokopa, Vojta, 20.09.2021 9:56
| Re: U Prokopa, Eki, 20.09.2021 11:08
| Re: U Prokopa, jozka, 20.09.2021 15:17
Jojo, HoP, 20.09.2021 20:45
| Re: Jojo, Eki, 21.09.2021 9:12
| Re: Jojo, HoP, 24.09.2021 23:16
| Re: Jojo, kavol, 25.09.2021 0:04
| Re: Jojo, Eki, 25.09.2021 9:47
| Re: Jojo, Petr, 21.09.2021 10:00
Problémy s obnášením, Klára, 21.09.2021 10:59
| Re: Problémy s obnášením, Klára, 21.09.2021 21:07
| Re: Problémy s obnášením, kavol, 22.09.2021 10:48
| Re: Problémy s obnášením, Klára, 29.09.2021 8:32
Honza, Radošov - 48, 21.09.2021 13:58
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.