Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Oprava-nebezpecneho-jezu-na-Jizere-Vznika-zde-sifon!.aspx?ID_clanku=2103 edit=3

Oprava nebezpečného jezu na Jizeře. Vzniká zde sifon!

Diskuse nad článkem
Diky, KubaN, nebesarj~gmail.com, 12.06.2019 9:45
Ahoj, díky za info. To je teda pěkná past. Levá komora byla obvykle zavřená, takže přistávání a přenášení bylo díky schodum a klidne hladině snazší po levém břehu. Na pravém břehu jak píšeš, žádný rozumný výstup není a otevřené právé pole hrozilo stažením do jezu, takže přenášení by bylo i delší. Teď je zjevně vše naopak.

Odpovědět

Jen trochu terminologie, Klasik, 12.06.2019 11:19
Jen trochu terminologie a teorie. Tento typ pohyblivé jezové konstrukce není klapka, ale segment. Vypadá to "divně" při rozpravě s majiteli a provozovateli, když konstrukci ani neumíme správně nazvat. Tolik pohyblivých typů zase není a popíšu jen 3 nejrozšířenější.

Stavidlo doufám popisovat nemusím, deska v drážce s mechanizmem pohybu.

Segment (položka "D" z obrázku hgf10.vsb.cz/546/VHZ1/vyuka/vo... ) je prakticky něco jako stavidlo, které se opírá pouze do čepů (jsou vidět na fotce) na rozdíl od stavidla, které se opírá do vodicích lišt.

Segment může též zajíždět do "komory" pod čepem (položka "G"), to je tuším nová Zámecká v Krumlově.

Klapka (položka "F") je otočná kolem čepu, který je umístěn na prahu (betonová konstukce dna jezu). Proto nikdy není podtékána (nesifonuje). Je to v současné době nejmodernější a nejobvyklejší řešení pohyblivého jezu. Většinou má svinský válec, ale může také jen vlnit.

Oba systémy (a prakticky všechny pohyblivé) se vyznačují snadnou a poměrně rychlou (!!!) možností manipulace. Ne vždy při manipulaci obsluha vidí přímo na jez a když vidí, tak obvykle ne na celý. Nespoléhejte proto na to, že obsluha vás vidí. Ke změně režimu proudění může dojít během pár desítek vteřin a proto ani předběžné prohlédnutí není dostatečným opatřením pro zajištění bezpečnosti.

Ahoj Klasik Smajlík Smajlík Smajlík

PS: Jen vodítko pro ty, co zjistí, že existuje také jez válcový (nepodstatný, vyjímečný ... proto nepopisuji). Nemá to nic společného s tím, čemu říkáme na vodě válec. To čemu na vodě říkáme "válec" se jmenuje v hydraulice "vodní skok".

Odpovědět

|_Re: Jen trochu terminologie, Petr, 12.06.2019 11:48
Děkuji za upřesnění, názvosloví jsem upravil.

Odpovědět

Kdy?, honza, rabinak~pmz.cz, 12.06.2019 14:25
Ze kdy to jsou fotky? Situace se tam poměrně rychle mění, ale nebezpečné místo to je stále.

Odpovědět

|_Re: Kdy?, Jimmy, Jimmywestern~email.cz, 12.06.2019 22:53
Fotky jsou ze soboty 8.6. Měnit se to bude i podle stavu vody. Nám teklo v Předměřicích cca 13m3.

Odpovědět

Brutus, Honza, rabinak~pmz.cz, 13.06.2019 8:05
Díky za článek! Já tam byl 1.5., kdy tekl asi trojnásobek vody a při pohledu na jez mi běhal mráz po zádech. Brutální smrťák bez šance. Ale vystoupit se dá včas bez problémů a upozornění tam je. Fotku posílám Petrovi, snad ji k článku přidá.

Odpovědět

26. 10. 2019 Hotovo, Lasička, 28.10.2019 10:06
Ahoj všem, hlásím, že tuto sobotu jsem jel dolní Jizeru a jez byl už hotový, bezpečně jsme jej přenesli zleva po schodech. Smajlík

Odpovědět

 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

Nová reakce na článek

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:  
Jméno:  
Email:  
Vaše reakce:  
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Výprodej lodí Samba a Vydra