Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Ohlednuti-za-poslednim-podzimnim-Samba-Maratonem.aspx?ID_clanku=1943

Ohlédnutí za (posledním podzimním) Samba Maratonem

uveřejněno dne: 09.10.2017

Tradiční Sázavský Samba Maraton proběhl letos v sobotu 23. září. Přípravy již 7. ročníku závodu se nesly v duchu otázek, zda vzhledem ke stavu vody zvolit 42 km trasu po vodnatějších, ale za to „volejnatějších úsecích”, nebo otestovat schopnosti a vůli závodníků a poslat je na trasu z Chocerad do Pikovic. Nakonec zvítězila varianta pro závodníky technicky obtížnější, zato s krásným okolím, mnoha jezy a vodními překážkami.

Reklama

V předvečer závodu se do kempu U Bořka (Outdoorcentrum Poddubí) začali sjíždět závodníci. Večer se u ohně hrálo na kytary, ladila se forma závodníků i organizátorů a dávaly se dohromady posádky posledních osiřelých závodníků. V sobotu ráno se účastníci probudili do mlhavého prvního podzimního dne. Na některých závodnících byla znát nervozita, někteří si užívali ranní kávičku. Po registraci posádek se lodě vylepšené o měkké sedačky, energy tyčinky a zásoby pití začaly rovnat na startovní čáru na louce, letos se totiž startovalo netradičně ze břehu. Po startovním výstřelu v 9 hodin vyrazilo 47 posádek vstříc dlouhé trati. Téměř ihned po startu bylo vidět odlišné pojetí ze strany závodníků. Některé posádky už byly v nedohlednu, zatímco pár lodí ještě zůstalo na břehu. Proč se taky hnát, závod je dlouhý :-).

Sázavský Samba Maraton
Sázavský Samba Maraton

Asi v polovině trati byla pro závodníky připravena občerstvovačka s kontrolním bodem na zřícenině hradu Zbořený Kostelec. Po dvou hodinách od startu občerstvovačkou doslova prolítly první posádky, další závodníci se pak ve větším klidu zakousli do připravených dobrot. Nutno podotknout, že při výběhu na Zbořeňák byla vidět souhra i podpora háčků a kormidelníků každé z posádek.

Sázavský Samba Maraton
Sázavský Samba Maraton

Do cíle v Pikovicích dorazilo 46 ze 47 lodí. Jako první pomyslnou cílovou čáru protli obhájci prvního místa z předešlého ročníku Jan Pazourek a Roman Mornštejn v čase 5:02:34. O 20 minut později dorazili do cíle na druhém místě Michal Honzárek a Libor Vácha. Těsně za nimi na třetím místě dopluli Marek s Jakubem Kováříkovi. První posádka v kategorii C2 ŽENY dojela v čase 6:38:58 ve složení Zuzana Fialová a Lucie Chovancová. V kategorii C2 MIX zvítězili Jiří a Tereza Melhubovi s časem 5:46:20.

Sázavský Samba Maraton
Sázavský Samba Maraton

V limitu 8 hodin dorazilo do Pikovic 43 posádek, které mohly být následně zařazeny do slosování o fungl novou kánoi Samba od firmy Železný. Losování se letos ujal nejmladší závodník, sedmiletý Mikuláš, který s lehkou nervozitou vylosoval mužskou posádku Ladislav Ouhrabka a Tomáš Běloch. Ti si za příslibu pilného tréninku na nové zelené Sambě s logem závodu loď odvážejí směr Krkonoše.

Vyhlášení vítězů
Vyhlášení vítězů

Letošní ročník Sázavského Samba maratonu ukázal, že pokud má někdo velké odhodlání a srdce vodáka na správném místě, dá se zvládnout téměř vše. Velký obdiv patřil ženské posádce Janě a Markétě Fenclovým. Toto duo matky s dcerou (10 let) překonalo samo sebe, když po obavách, jestli vůbec dojedou, nakonec projely cílem v čase 7:01:23 a umístily se celkově na 32. místě. Premiérou 7. ročníku závodu prošla i neoficiální kategorie C1 - single, ve které poprvé startoval jediný závodník - Igor Kešner, který dopádloval na vynikajícím 8. místě celkově v čase 5:40:46.

Po dlouhých debatách a hlasování závodníků letošního maratonu jsme se rozhodli, že 8. ročník Sázavského Samba Maratonu se bude poprvé konat na jaře, kdy by mělo být v žádaném úseku Týnec - Pikovice hodně vody a závodníci si tedy budou moci užít řeku se vším všudy :-) Přijďte závodit 28. dubna 2018.

Martina Vyšatová
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama