Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Novinky-v-poskytovani-prvni-pomoci.aspx?ID_clanku=610

Novinky v poskytování první pomoci

článek ze seriálu: Záchrana na divoké vodě | uveřejněno dne: 18.01.2006

Na koncilu Evropské rady pro resuscitaci věnovanému změnám z tohoto oboru bylo opět rušno. Schází se vždy po 5 letech. Na něm se předávají zkušenosti a poznatky ze studií nejenom lékařům, ale i laické veřejnosti, z oblasti záchrany života a první pomoci pod názvem Guidelines. Již před 5 lety koncil začal zjednodušovat postupy při laické resuscitaci a výrazně upřednostňoval masáž srdce před umělým dýcháním. Závěry nového koncilu jsou pokračováním tohoto trendu.

Reklama

Postup při první pomoci u dospělých a dětí:

  1. Resuscitaci zahajuji tehdy, pokud je postižený v bezvědomí.
  2. Uvolním dýchací cesty. Uvolnění se provede záklonem hlavy, kdy se provede tah za bradu a tlak na čelo.
  3. Zjistím, jestli postižený nedýchá nebo má jen lapavé dechy. Zůstává pravidlo slyším-vidím-cítím (přiložím ucho nad ústa, kde je možné cítit a slyšet vydechovaný vzduch a zároveň sleduji pohyby hrudníku).
  4. Zavolám pomoc.
  5. Zahajuji nepřímou masáž srdce. Masíruje se 30x rychlostí téměř 2 stlačení za 1 sekundu (rychlost by měla být 100x za minutu, čemuž přibližně odpovídají 2 stlačení za sekundu).
  6. Následují 2 vdechy a to rychlostí 1 vdech za sekundu.
  7. Opakovat body 5 a 6 do příjezdu pomoci, tedy 30:2 (30x masírovat a 2x vdechnout). Tento poměr platí pro jednoho i dva zachránce.
Prvni pomoc Mezi nejdůležitější novinky patří kromě uvedených výše:
  1. Trojitý manévr na uvolněný dýchacích již není doporučován u laické pomoci.
  2. Poloha pro položení dlaní při nepřímé masáži srdce se již nevyžaduje 4cm nad mečovitým výběžkem hrudní kosti. Laická veřejnost často ztrácela hledáním místa drahocenný čas a proto je doporučováno dlaně položit mezi prsa (bradavky) na hrudní kost.
  3. Jak z doporučení vyplývá, již není požadováno zjištění tepu. Obecně platí, že pokud dojde k zástavě srdce, do 30-60 sekund dochází k zástavě dechu. Většina zástav je primárně kardiálních. Navíc zjištění tepu vyžaduje cvik. Je prokázáno, že laici potřebují víc než 24 vteřin na zhodnocení tepu (má to trvat max. 10 s), a dělají chyby: 10 % lidí zástavu nerozpoznají a tudíž nemasírují a naopak 45 % puls nenahmatají, i když tepe. Proto se již upustilo od tohoto zjišťování.
  4. Odpadají dva rychlé úvodní vdechy, čili po uvolnění cest ihned masírovat. V některých případech jsou však vhodné.
  5. Resuscitace opět preferuje více nepřímou masáž a to poměrem 30:2 u dospělého člověka a dětí. U kojenců je to trochu odlišné. Poměr 15:2 je tedy již neplatný.
  6. Pokud se dýchací cesty zajistí intubací nebo použitím laryngeální masky či combitubusu, stačí pouze masírovat. Dýchání pak probíhá nezávisle.

Novinky směřují ke zjednodušení postupů a tím i snadnějšímu zapamatování. Více podrobností o nové podobě resuscitace je na webu ERC.

Důležité upozornění:
  • Dbejte při poskytování první pomoci i na svoji bezpečnost. Chraňte se pomocí resuscitační roušky nebo dýchací masky a použitím gumových rukavic. To však samozřejmě vyžaduje jejich vlastnění a dostupnost v potřebný čas.
  • Provádět nepřímou masáž vodáka přes vestu není to pravé. To samé platí i pro záklony hlavy s helmou. Sice je pochopitelné, že helma a vesta se musí před zahájením oživování sundat, přesto v krizové situaci na to můžeme lehce zapomenout.
  • I když se výše uvedený postup může jevit jako velmi jednoduchý a snadno zapamatovatelný, přesto je důležité si vše prakticky vyzkoušet.
  • Tato doporučení publikoval evropský koncil, ale bude záležet, kdy se jeho závěry projeví v naší republice.

Akreditovaná Vodácká škola záchrany.




Diskuse nad článkem
Masáž versus vdechy, Jirka Myslivec, vgb~volny.cz, 18.01.2006 8:34
| Re: Masáž versus vdechy, Petr, 18.01.2006 12:06
| Re: Masáž versus vdechy, Petr, 29.03.2006 20:35
Vylití vody z dýchacích cest, Zdenek Hosa, zhosa~seznam.cz, 03.08.2006 18:20
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour