Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Nebezpecne-draty-s-ohradniky-na-Strele-pod-Zahoricemi.aspx?ID_clanku=2462

Nebezpečné dráty s ohradníky na Střele pod Záhořicemi

uveřejněno dne: 03.04.2023 | popisované řeky: Střela

Rád bych touto cestou varoval všechny uživatele říčních toků, kteří se v blízké budoucnosti hodlají vydat na splutí toku Střela v úseku Záhořice - Rabštejn n.S.. Díky velké aktivitě pracovníků povodí jsou na tomto toku odstraněny všechny nebezpečné stromy, které tu od loňského sklonku roku zanechalo řádění bobrů a velkých, nárazových větrů. Za což jim patří velké poděkování. Odstranění takových mohutných stromů bez příjezdové komunikace bylo jistě oříškem. Na vodě musí být každý návštěvník stále na pozoru a na Střele dvojnásob.

Reklama

Bohužel, tentokrát nepřipravila ohrožení návštěvníků toku sama příroda, ale naprosto nezodpovědný člověk! 1.dubna se naše malá skupinka vydala na splutí uvedeného toku. Jako vždy se dodržoval přísný řád pro splouvání. Celou Střelu znám velice dobře a proto jsem vedl skupinku, která nepatří k žádným začátečníkům. Což ostatně dopomohlo k tomu, že se nikomu nic nestalo. V uvedeném sjížděném úseku na 4 místech umístila velice nebezpečně neznámá osoba elektrické ohradníky. Ostatně na to si již každý patrně zvykl. Horší je ale jejich poloha! První ohradník je osazen v těsné blízkosti železničního mostu na ř.km 59,4.

Drát u železničního mostu
Drát u železničního mostu

Ohradníky jsou vždy osazeny ve dvou výškách, 1. drát cca 15 cm nad hladinou, druhý 40 - 50 cm nad prvním drátem. Ocelové dráty jsou minimálně o průměru 3 mm a jsou pevně nakotvené k dřevěným kůlům (tvrdé dřevo) o síle 8x8 cm. Síla a pevnost osazených hranolů i ocel. drátů NAPROSTO NEDOVOLUJÍ ŽÁDNOU VOLNOST, nebo jejich přetržení při zachycení!!! Díky tomu se zachycená osoba nemusí dokázat svou vlastní vahou uvolnit ze zachycení dráty a v síle toku může snadno dojít k závažnému zranění! Nemluvě o tom, že případné zasažení elektrickým impulsem může způsobit ve vodě ztrátu vědomí. Což jsem si hned na dalších drátech sám osobně otestoval.

2.drát o 2km níže
2.drát o 2km níže

Jen díky včasné reakci a dobře zvládnutému manévru jsem nejen tyto, ale i všechny ostatní osazené a popisované ohradníky ustál a celá skupinka vždy včas bezpečně zastavila. Je až s podivem, že všechny ohradníky osadila neznámá osoba v exponovaném úseku!!! Tedy v místě, kde splouvající čte hlavní proudnici, vyhledává nejschůdnější cestu a při manévrování tak velice snadno dráty přehlédne. Ohradníky tak nejsou do těsné blízkosti viditelné a v momentě, kdy už viditelné jsou, nezbývá téměř žádný čas na bezpečné vyhnutí, či manévrování! Jde vždy přibližně o dva až čtyři metry, což některým pádlerům v rychlé vodě mnoho prostoru pro jeho vyřešení neumožňuje. A to může být pro posádku v nafukovací lodi, nebo v kánoi naprosto fatální. Jízda v kajaku tak dává mnohem více prostoru k vyřešení tohoto druhu překážky.

3.drát před stupněm
3.drát před stupněm

U 4. ohradníku je jeho včasné zjištění téměř nemožné. Větve stromů nízko nad hladinou dokonale znemožňují odhalení ohradníků. A to jak první dva dráty, tak i ty následující dva dráty, které jsou hned o pár metrů níže. Až se stromy zazelenají, bude tato past naprosto dokonalá! Na tocích v ČR, tak i v Evropě se pohybuji již od svých patnácti let, ale něco tak nebezpečného jsem ještě nikde neviděl. Umísťovatel ohradníků patrně naprosto nechápe, že toky jsou veřejnou cestou a že díky jeho nevědomosti může někdo lehce přijít i o život! Na některých tocích jsem se díky bohu vždy setkal s ohradníkem, který byl jednak viditelný již několik desítek metrů předem a byl i vhodně označen umístěnou varovnou cedulí. Bohužel, tento "umisťovatel" veškerých varovných označení nevyužil, nebo je naprosto ignoroval. No, asi o jeho inteligenci si můžeme myslet své. Přitom by stačilo využití viditelných elektrických pásů, které svou bílou barvou každý vidí na velkou vzdálenost.

Dbejme vždy při sjezdech o své zdraví a varujme veškerou vodáckou veřejnost při těchto přehmatech nemyslících (lidí?!).

Hodně vodáckých zážitků Vám všem přeje

Ronny a spol.
Diskuse nad článkem
Hospodář, KPP43, 03.04.2023 8:14
Co s tím, Kouďa, 03.04.2023 8:24
Řešení, Jabberwocky, 03.04.2023 9:36
Řešení , Ronny , rony31~seznam.cz, 03.04.2023 10:30
| Re: Řešení , Václav, 03.04.2023 13:26
Není to poprvé, Zdeněk, 03.04.2023 15:57
Dráty., Chobotnice, 03.04.2023 17:00
| Re: Dráty., Aleš N., 03.04.2023 19:43
Zkušenost, Vladimír, 03.04.2023 21:01
Trestní oznámení by nebylo od , Střelec, 04.04.2023 6:02
Nakladani s povrchvymi vodami, Posejdon, 04.04.2023 17:30
Policie , Vodák Pro, 05.04.2023 20:25
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour