Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Miletinky-potok.aspx?ID_clanku=1041

Miletínký potok

uveřejněno dne: 09.09.2009

Miletínský potok se nachází před vesnicí Miletín pár kilometrů od města České Budějovice směrem na Třeboň. Celková délka Miletínského potoka je cca 5 km. Plavbu je nejlepší z hlediska přístupnosti začít ze silnice spojující Dolní Miletín a Štěpánovice. Potok protéká vesnicemi Miletín, Slověnice, z Hůrek se pak do něj vlévá potok Hůrecký a končí v rybníku Dvořiště. Na potoce je několik míst nebo přírodních překážek v podobě malých hrázek, stupínku a několik mostů, které krom jednoho brodu jdou všechny podjet. Potok je sjízdný hlavně z jara při tání sněhu, nebo po deštích. Pokud začnete plavbu v Miletíně, jedete dosti špatně dostupnou a místy neudržovanou přírodou, občas můžete narazit na padlý strom nebo mírné meandry.

Reklama
Miletínky potok
Miletínky potok

I když obtížnost toku je mezi WW I-II, přesto zde můžete narazit na několik nepříjemných míst. Jako první by se měl zmínit nízký brod, či nájezd pro auta u starého mlýnu a bývalého lomu. Je asi 600 metrů za soutokem s Hůreckým potokem. Pokud je více vody, bývá mostek (brod) pod vodou a dá se přejet, pokud je však vody méně, můžete se pod něj dosti nepříjemně zaklesnout a záchrana by pak byla velmi obtížná. Hlavní záludnost tohoto místa je ta, že je hned za pravotočivou zatáčkou a peřejí. Opravdu lepší nad tímto místem hodně zpomalit a pořádně se podívat. Pod ním je hned cca 50 metru most, který je ovšem již vysoký. Minete starý mlýn a voda slušným tepem plyne. Dále cca po 1 km se voda skoro zastaví a jste nad asi nejhezčí a v podstatě jedinou kaskádou. Nejspíše z bývalé, dnes již provalené, kamenné hráze jsou dnes dosti velké kameny v korytě, které dělají docela pěkné peřeje. Asi nejednoduší průjezd je na levé straně, kde je nejvíce protržená. Když je vody více, jde kaskáda sjet po celé šíři, na pravé straně pozor na padlé stromy a strom, který roste přímo v korytě potoka.

Miletínky potok
Miletínky potok

Kaskáda se dá sjet, jakož to celý potok, jak na kajaku, či singlu, tak i na normální otevřené kanoi, jen v tomto místě asi dost nabere. Dalších cca 250 metru pod kaskádou je celkem pěkný peřejnatý úsek. Nejlepší je držet se stále vlevo, protože pod podjetí lávky rozpůlí potok malý ostrůvek, a je lepší ho mít po pravé ruce. Po projetí tohoto úseku vás již čeká jen pár kamenů, které dělají místy peřeje. Minete chatovou osadu a malou skálu po pravé straně, a pak přes pár zatáček projedete do vesnice. Zde se potok stáčí doleva, dělí na několik možných cest, ale opět se slije, a jste na Dvořišti. Buďto můžete plavbu ukončit hned za mostem, nebo až v autokempu Dvořiště, kde je pěkný stánek a občerstvení. Je zde možné i přespat. Pokud se rozhodnete potok sjet, opravdu vyjeďte za většího vodního stavu, jinak se pro vás příjemná plavba změní taháním lodí přes mělčiny a narážení do kamenů. Vodočet jsem nikde nenašel, ale z vlastní zkušenosti vím, že vody v korytě musí být min. 20 cm pod jeho krajem. Nejlepší stav je, když je voda zárověň s korytem.

Miletínky potok
Miletínky potok

Viktor Vácha
Další kapitoly:


Diskuse nad článkem
Miletín, Wigo, 10.09.2009 8:33
| Re: Miletín, Katie, 10.09.2009 8:53
Miletín, Wigo, 10.09.2009 8:36
Miletín, Wigo, 10.09.2009 8:36
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.