Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Manasek---nepravem-opomijena-legenda.aspx?ID_clanku=2047 edit=3

Maňásek - neprávem opomíjená legenda

Diskuse nad článkem
BOZP, kavol, 12.11.2018 9:00
je-li řeč o technologiích poplatných době, dbáme na zdraví pracovníků více než za první republiky a při broušení nosíme roušku (technologie v medicíně ještě nepokročily tak daleko, aby si člověk za pár šupů nechal naklonovat plíce na výměnu starých stižených silikózou)

a vůbec, děti již nezaměstnáváme nýbrž posíláme do školy

bruselskýho úředníka na tebe, plantážníku! Smajlík

Odpovědět

|_Re: BOZP, rocky, buddyc1~seznam.cz, 12.11.2018 9:29
Ahoj.Ja vim ze si delas kozy. Z dreva se hned tak neumira. Ten epoxy je ale svinstvo. Prepokladam ze ho moc nebrousil. Ale ze prave tohle je dobrej rodinej projekt to bych vzal.
Ale stou zminkou o zubate freze me Chobotnice vyrazil dech. Tu asi hned tak nikdo nevlastni. Stesti ze se to da vyresit jinak. Stastnou plavbu. plazic

Odpovědět

|_Re: BOZP, kavol, 12.11.2018 15:05
tak jistěže jsem si potřeboval rýpnout, nicméně ono to zase taková sranda není ... vdechování vpodstatě jakéhokoliv jemného prachu může vést k vážným potížím - některý druh[*] je problematičtější, některý méně, ale ... na cigarety se taky "hned tak neumírá", ne? nebo jo? :-)

[*] omlouvám se odborníkům, kterým z toho krvácí oči, že jsem si omylem pod pojem silikóza spojil všechny tyto problémy, správný obecný termín je pneumokonióza, již jsem byl poučen

Odpovědět

|_Re: BOZP, Chobotnice, 12.11.2018 15:21
Zrovna jsem četl o dřevobrusičích, kteří nekončí silikózou, ale s plicními sklípky zatmelenými dřevotmelem. Ale jak jsem psal, investoval jsem do dejcháků, mám asi čtyři vč jednoho celoobličejového. Papírové roušky jsou nesmysl.

Odpovědět

|_Re: BOZP, kavol, 13.11.2018 12:38
copak jsem psal papírovou?

na občasný blbnutí IMO stačí vrstvená plátěná se skobou na nos, ale pokud to dítě zaměstnáváš od rána do večera, tak to samozřejmě chce pořádnou masku

Odpovědět

|_Re: BOZP, Chobotnice, 13.11.2018 13:42
Aha, teprf mi docvaklo že myslíš toho modela co hraje mladýho nadějnýho brusiče na fotce... Ten toho moc nenabrousil a epoxidu asi ani stopově. Ale lidi chtěj hezký fotky s dětičkama, to víš, kšeft je kšeft... Smajlík

Odpovědět

|_Re: BOZP, Chobotnice, 12.11.2018 9:43
Tak byl-li e-poxid použit jen na lepení, jde ho do vzduchu při broušení minimum. Ale jak stárnu, stejně víc a víc používám kvalitní dýchací masky, odsávání atd.

Odpovědět

Tvoje pracky bych chtěl mít!, Václav, 12.11.2018 9:25
Já kdybych se pokusil o takovou nádheru, určitě se rozlepí ihned po odejmutí svěrek, vylezou vruty nebo se to celé rozpadne při první plavbě.... Smajlík Smajlík Nehodláš se výrobou něčeho takového přiživovat komerčně? Ještě jeden technický dotaz antitalenta - jak může být podélně prohnuté dno, když je vše (tzn. spodní hrana bočních prken a těch mezistěn rovná? Zdar.

Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, Chobotnice, 12.11.2018 9:42
Ahoj, nerozlepilo. Jak říkávám - co epoxid spojil, to už nikdo nerozpojí. Epoxid z drogérky do toho nepočitám. V tomhle jsme nakonec zaostali za Amerikou a pod, protože z národa kutilů - ale kutilů z nouze a se to nepřetavilo (až na čestné vyjímky) do kutilů z nadšení, ale do prostýho konzumu. Jinak co se týče tvaru- zkus si představit že slepíš třeba z papíru ty boky a dno. Kdyby nebyly ty špice předkloněný, bude to čočkovitá prisma. Ale jakmile tam vtrukneš ty dvě přepážky který se rozšiřujou nahoru, tak to rozpáčí boky a zvedne konce do oblouku. Ideální je zkusit to s modelem v desetině z papírový čtvrtky. Jinak stran přiživování - coby člověk plně se živící jen výrobou prototypů kravin všeho druhu - nebránim se. Na všem se dá domluvit, tento kus maňásku se dá po domluvě vyzkoušet, akorát na závody je obsazenej dlouho dopředu. Ještě teda mám v úmyslu udělat méně stylovou, ale delší verzi metodou "stitch&glue", lehčí, delší, buď na závody, nebo i pro jízdu natěžko.

Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, Václav, 12.11.2018 10:14
Jakej epoxid teda používáš?

Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, Chobotnice, 12.11.2018 10:22
Používám pryskyřici LH210 (údajně netoxická) a tužidlo H505. Ale šlo by třeba i LH130+H10. (trochu to evokuje rozmíšku, dialog o typu vhodné pryskyřice z filmu Svatební cesta do Jiljí...) Pak je dobrý mít spřátelenýho truhláře kterej to projede po slepení protahovačkou. Nebo by se to dalo udělat i s nějakejch slušnejch nedrážkovanejch palubek a pod, možností je mrak a riziko jen zkaženej matroš řádově za litr či dva. Nebát se toho, přímočarou pilu hoblik nebo jinej vercajk a tradá...

Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, aladin, 12.11.2018 13:46
Co je špatně na 1200 alias "epoxidu z drogérky"? Kromě hustoty nevhodné na laminování a díky malému balení i nevýhodné ceně...

U Havla jsem byl osobně pro LH145, výslovně jsem při konzultaci s technologem chtěl tužidlo vytvrzující za pokojové teploty: dostal jsem L145. Loď je rozpracovaná, zkoumám, proč jsou zbytky v kelímcích oproti 1200 tak křehké a v technickém listu vytvrzení 50 stupňů. Tak nevím, jestli s lodí do pekáren nebo podpálit dílnu... Emerický projekt stitch&glue single canoe Hiawatha 12 za těžké dolary (když už se tu Nový Svět vychvaluje) je taky perla, část rozměrů není okótovaná, do tříapůlmetrové lodě nakreslili dvě sedačky (část dokumentace je společná pro větší verze), palcový originál přepočítali do metrické verze tak, že 24" je jednou 610, jednou 608 mm... jako detaily, ale oproti precizním výkresům zdarma z dinghy.pl

No a teď něco pozitivního. Velké díky za článek, už jsem měl párkrát nutkání se tě dotázat na detaily stavby. Čekání se vyplatilo, kutilové dostali všechny odpovědi na stříbrném podnose.


Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, Chobotnice, 12.11.2018 15:18
No, teda na ChS1200 mi přijde špatně skoro všechno. Konzistence je až moc hustá, blbě se to míchá bez bublin i blbě nanáší. Jak je hustá, míň se vsákne do pórů materiálu. Každý epoxid se trochu "opotí" mastně, ale dvanáctistovka zcela nejvíc. Vyrábí to mrak kdovíjakých výrobců a kvalita může být různá. Dávkování tužidla 100:7 je nepraktické, zvláště u malých dávek, i malá chyba se projeví. Tuhne dlouho, tedy když to dobře jde. Tuhne spíš jako do gumova. Já mám radši pryskyřici jako zvon. Třeba kompozitová pádla známé tuzemské značky z epoxidového kompozitu, když na ně klepneš, ty jen zvoní. Dále k té LH145 a pod: u všech epoxidů má pryskyřice zhruba jen 60% podíl na vlastnostech výsledku, zbytek je tužidlo. Třeba má druhá oblíbená H10 tuhne už od 10°C. Ale všechny, všechny epoxidy jsou lepší zapečené. Zlepšuje se pak o hodně pevnost a všechny fyzikální vlastnosti. 50, u některých i 80°C. Alespoň na hodinu. Když jsem stavěl polystyren kompozitové Nautily, tak jsem si udělal komoru na míru z polystyrneových desek a tu vytopil. Cedrofku I. jsem prostě upekl v dílně kterou jsem vytopil plynovým stavebním topidlem na 50°C. Cedrofku II. jsem upekl způsobem že jsem ji dal dnem vzhůru na kozy (jako dílenský) A zespodu do ní postupně na různých místech topil horkovzduškou staženou na část výkonu. Loď udělá kapsu v který se drží horký vzduch. Jde to třeba i koupelnovým fukarem, nebo loď prostě přehodit plachtou a tu nechat splývat dolu a tahle už utuhlý epoxid trochu dopéct. Jinak já s technologií Stitch&glue moc zkušeností nemám, dělal jsem tak jen jednu loď pro Národní divadlo. www.youtube.com/watch?v=Batis2... Ale pár lodí tak dělaných u nás je, vesměs mořských kajaků. Jináč kdybys nááááhodou byl na Facebooku, mám tam skupinu pro sdílení zkušeností i úspěchů všech dřevolodních stavitelů.

Odpovědět

|_Tuhnutí epoxidu, aladin, 12.11.2018 16:27
Ano, na "kachní blog" je stavba mořáku včetně historky s nevhodným tužidlem, pak to dopékali pomocí infražárovek. Tomu jsem se chtěl vyhnout a k Havlovi jsem jel cca 60km pokecat s technologem... teda asi to mám lepší, než "Kachna" a navíc jsem tomu topil pod plachtou, ale víc jak 30st tam nejspíš nebylo. Příště vezmu přes vyšší cenu tu H10, kór pro práci na podzim, kdy musím "papírovou" dílnu dotápět fučákem jen kvůli epoxidu.

Díky za tipy s improvizovanou pecí... škoda, že tyhle výživné postupy jsou nesystematicky rozstrkané po vláknech. Kdyby diskuse byla na klasickém fóru, už bych tam byl ;-) Mohlo by to být na zvážení jako doplněk k plánovanému blogu, dalo by se to moderovat a tématicky větvit daleko lépe, než FCB.

Odpovědět

|_Re: Tuhnutí epoxidu, Chobotnice, 12.11.2018 16:48
NJN, já to mám taky sesbíraný ze střípků, ale hlavně z emerickejch knih, zejména Canoecraft. Jinak k epoxidovejm laminátum komplexně pojatej materiál v češtině neexistuje. Český knihy o amatérský stavbě plavidel, pokud se člověk chce věnovat špíčkovejm kompozitum, nebo prostě epoxidum, tak uložit do knihovny do sekce Archiv. Z toho je použitelný tak o nástřihu materiálu u plně laminátovejch lodí a příprava a organizace pracoviště. S drobnejma rozdílema u epoxidu, třeba místo pořízení pixly s acetonem na mytí štětců je potřeba nakoupit forotu štětců, protože vymejt tak aby to fungovalo dál nejde.

Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, Vladimír, 12.11.2018 17:36
Já už s epoxidem nepracuji, protože jsem na něj získal dost dramatickou alergii. Ale vyzkoušel jsem různé druhy, od Havla, stavební, tuším italský z Koralu a několik lodí jsem dělal i s CHS1200. Mimochodem, s tou mám nejlepší zkušenosti, výrobek je opravdu jako zvon a velice odolný (jezdil jsem na epoxydových singlech divokou vodu na přírodních řekách). A laminuje se s ním výborně, akorát ho musíte před smícháním s tužidlem ohřát ve vodní lázni na 50 stupňů a pak sebou hodit, protože rychle tuhne. Ale dá se to, pokud máte vše dobře připraveno. Pracuje se s ním lépe než s polyesterem. Smajlík

Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, Vladimír, 12.11.2018 17:41
P.S.
Jo a ředí se perfektně toluenem, i myjí štětce.

Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, Chobotnice, 13.11.2018 8:57
Tak nejmarkantnější rozdíl vidim krom pohodovějšího timingu v tom že s epoxidem si tkanina mnohem lépe lehá do tvaru. Stran štětců - mně i po vymytí ztuhly a navíc když spočitám toluen, opičku po toluenu a čas strávenej preciznim vymytim, radši štětce i válečky vyhazuju. Na Loď jich zas tolik nespotřebuju. Na zakázku co jsem dělal v letě mi přijela celá bedna štětců a válečků. Kupuju hodně laciný štětce (v Obi maj takovou výhodnou sadu) který na natírání musej bejt hrozný, ale na laminování jsou super, protože mají silný syntetický štětiny a tupování s nima má mnohem větší důraz.

Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, jozka, 13.11.2018 8:39
K tomu 100:7... celozivotne pouzivam (jako lepic-prase) pomer "neco epoxidu:vicko tvrdidla + jeste jedno pro jistotu" a pripadu, kdy to nenajede je jako safranu :-)

Jinak palce hore a respekt!

Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, Chobotnice, 13.11.2018 8:52
No, epoxid je háklivej na poměr. Polyester vytuhne dycky, jen když se to přežene tak moc rychle. Ale epoxid když se dá málo, ale i když se dá moc tak ztuhne do gumova, no neni to ono. Proto mám radši ty tužidla který se dávaj 100:27 nebo 100:35. Doteď jsem používal kuchyňskou digitální váhu za pár set a nedávno jsem si pořídil trochu lepší baristickou s váživostí do třech kil a ukazuje po desetině, což je ideál pro laminátčíky. Pravda je že spotřeba epoxidu v mojí práci se počitá na metráky ročně. Nevidim důvod používat pryskyřici s padesát let starou recepturou. Momo jiný že právě z tech starejch se odpařujou při práci solidní hnusy, ty novější receptury jsou i v tomto šetrnější. A dávkování bajvoko nějak nevidim jako perfekcionalistickou cestu... (Teda pro mně)

Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, Klasik, 13.11.2018 8:46
Mám s epoxidem při lepení dřeva mnohem horší zkušenosti. Historické a tak s tím epoxidem, co nemáš rád. Problém byl v přílišném dotlačení a malé vrstvě epoxidu (slep pádla, inovace V na jeden šikmý řez). Jinak přesně jako spárovka, tj. hladké plochy, které si říkají o řádné stažení. Lepší tehdy byl tehdy hercules (není to vtip). Od té doby se epoxidu na podobné případy vyhýbám. Především u lepení spárovky bych ho určitě nahradil nějakou lepší D4. Perfektně se mi na spárovky osvědčil Ponal Construct PROFI, se kterým jsem je dělal jak na běžícím pásu. Než jsem jednu začistil a dobrousil, tak druhá zatuhla. Drží víc než dostatečně.

Při čtení zdravotních doporučení D4 to asi nebude zrovna ekologické bio lepidlo. Nevýhodou je i cca roční použitelnost. Navíc každý výrobce ji dělá trochu jinou (doba tuhnutí) a tak je vhodné mít trochu zkušenost s konkrétním použitím. Do lodě třeba raději beru vytlačovací Den Braven.

Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, Chobotnice, 13.11.2018 9:06
No moje zkušenost je že ten řidkej epoxid se vsákne do pórů a případnej zlom je aspoň milimetr velde spoje, protože tam je dřevo tvrdší, jak je nasáklý. To je podstata i tzv. stabilizace dřeva epoxidem pod tlakem, co používaj na materiál nožíři a pod. Navíc teda pryskyřice líp než disperze vyplní případný nepřesnosti ve slícování, v tomto případě Maňáska teda při lepení dílů dohromady. Jinak v práci na dřevěný kulisy samozřejmě používám disperzi, většinou D3, nebo teď se všichni můžou zbláznit z emerickejch lepidel Titebond, že jsou nej. Jo, je trochu jiný, než disperze na který jsme zvyklí.

Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, Vladimír, 13.11.2018 9:15
No, Chobotničáku, máš to vymakaný, klobouk dolů. V té nové vládě (my vodáci půjdem k volbám všichni) budeš ministrem přes stavbu lodí a to bude teprve vláda! Historie učí, že každý panovník, který podporoval stavbu lodí, ekonomicky ani mocensky neprodělal. Smajlík

Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, Chobotnice, 13.11.2018 9:22
Děkuji za podporu... Mimochodem - nechceš 29. listopádu odpol smočit nádobíčko v milované velké řece? Povezu zakázku do Blavy a mám tam být v poledne, tak co s načatým dnem, třeba sklouznutí z Hainburgu...

Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, Klasik, 13.11.2018 12:15
D3 "je" vlastně disperze podobná jako ten herkules ... se domnívám. To chce přesné plochy. D4 dožene nepřesnosti jako epoxid.

Mě se na té D4 (Ponal) líbilo, že jsem dotáhnul na doraz. Pohyb ustal téměř ihned a za hodinu jsem to již povolené brousil. Za jak dlouho můžeš povolit ten epoxid?

Ponal zase třeba žral polystyren zatímco ten Den Braven ne. Nic nemícháš.

Teď mám otevřenej nějakej D4 Soudal z krámu a nevyhovuje mi.

Nechci ti vymlouvat epoxid, tvoje zkušenosti jsou zcela jinde, než moje. Jen mi ta tvoje věta o skvělosti epoxidu připomněla jednu veselou historku s tchánem, který ho také má epoxid na vše, až jsem ho jednou přistihl, jak s ním obnovuje poškozené dýhování stolu. Dýha se mu stále zvedala, kroutila a on celý zapatlaný to nekonečně nešťastně dotlačoval. Půjčil jsem si prve žehličku a nějakou disperzi ("to je tak na papír"), měl jsem hotovej zbytek stolu a on ještě stále patlal první růžek.


Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, Chobotnice, 13.11.2018 12:54
Herkules je spíš D2. Třeba v mém videu se zavitama. Epoxid na lepení používám jen na lodě. Jinak na truhlařinu krom Herkules i Poznal, Rakoll... Ty kvalitnější D3 se lišej tím že zaschlý pod vodou nezbelaj, což je přinejmenším vizuální výhoda. Před závodem Slapy - Praha jsem nenašel rychlý epoxid v tubách, tak jsem slepil rozbité padlo Titebond D4, dvě hodiny bylo času na schnutí a vydrželo to asi půl kulaků. Samozřejmě kdyby to schlo do druhého dne, byla by to jiná. Jo a epoxid nechávám do druhého dne, s lodema nespěchám. Prostě láska chce čas...

Odpovědět

|_Re: Tvoje pracky bych chtěl mí, Chobotnice, 12.11.2018 10:04
Jinak chystám blog o plochovodní plavbě, protože některý trasy který jezdim jsou tu popsaný v předchozích článcích, jiný jsou třeba málo významný na to abych to zde na Raftu zahlcoval každym svym výletem. Případně samozřejmě výlety jiných podobně laděných. Stay tuned... Smajlík

Odpovědět

Vlek, Kouďa, 12.11.2018 9:30
to je fakt paráda. Rozepisovat se dál nemá smysl, pánové výše řekli vše. Jen přidám, že to vlečné zařízení za kolo na Rajčeti s dřevěnou matkou a šroubem mě dodělalo. Smajlík Smajlík Smajlík Fakt super

Odpovědět

|_Re: Vlek, Chobotnice, 12.11.2018 15:25
Na ty závity jsou normální závitníky. V palcovejch mírách, samozřejmě. Vezmeš smetákovou tyč a uděláš z ní závitovku. Moje děti maj stavebnici s 1/2" šroubama. Na závěs lodi jsem použil větší, 1". youtu.be/xr0c4JU2gjs

Odpovědět

Váha, Bahník, jikubelka~centrum.cz, 12.11.2018 10:02
V šedesátých letech v Příbrami na rybníku Novák bylo možno za pár korun si maňáska půjčit. Bylo to ze tří fošen, mělo to rovné dno a bylo to příšerně těžké. Za stejný poplatek tam půjčovali i laminátové kanoe (něco jako Malše). Tehdy se mi jevil krok od Maňáska k laminátové kanoi jako krok dopředu. Ale byl jsem ještě mladý a nezkušený.

Odpovědět

|_Re: Váha, Chobotnice, 12.11.2018 10:09
Aha, to je zajímavá informace, tam se občas jezdíme koupat. (ne, nejsem ten chlap co se tam letos utopil) Třeba by někde v PB ležely trosky nebo zachovalé exempláře. Jinak ofiko název rybníku je Nový rybník a v současnoti ho spravuje město jako městské sportoviště, před letošní sezonou byl vyčištěn, odbahněn a malinko revitalizován. Trochu jsem měl cuky vyrazit tam na neckiádu, ale vybodnul jsem se na to.

Odpovědět

|_Re: Váha, Bahník, jikubelka~centrum.cz, 12.11.2018 10:51
A na jakou váhu ses dostal? Ono jenom když se vezme celková plocha krát tloušťka prken tak se zdá, že to lehké ani být nemůže.

Odpovědět

|_Re: Váha, Chobotnice, 13.11.2018 19:59
Maňásek je půjčený, ale nechal jsem ho zvážit tam kde je a hází to asi 25 nebo 27 kilo. Já nejsem žádnej Rambo, ale manipuluju s ni v pohodě. Ale děcka jsou rády když ho jakš takš nesou ve dvou za konce.

Odpovědět

|_Re: Váha, Bahník, jikubelka~centrum.cz, 14.11.2018 4:38
To je úžasné. To je maňásek de-luxe. To se s těmi starými z fošen nedá srovnat. A pak ta povrchovka. To vypadá, že koudel, dehet a asfalt nebudeš dlouho potřebovat.

Odpovědět

Maňásky, Chobotnice, 06.05.2022 9:07
Skauti z Krkonoš si udělali velkou flotilu maňásků. Úžasný to vidět najednou na vodě. Letošní sraz stavitelů dřevěnejch lodí byl maňáskovej.
A kluci po práci piglujou Jizerku (štěpanickou) youtu.be/hbIIF-CZnEk

Odpovědět

 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

Nová reakce na článek

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:
Jméno:
Email:
Vaše reakce:
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)



Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Záchrana na tekoucí vodě s krizovými situacemi