Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Lucni-potok---sjizdny-pritok-Ciste.aspx?ID_clanku=1303

Luční potok - sjízdný přítok Čisté

uveřejněno dne: 09.11.2011

Když člověk jede autem po státovce z Vrchlabí směrem na Trutnov, nemůže si za křižovatkou v obci Rudník nevšimnout potoka, podél něhož vede silnice následně několik kilometrů. Už na pohled je vzhledem k jeho šířce jasné, že by za dobré vody mohl být klidně sjízdný. Sám jsem podél něho takto jel mockrát, ale nikdy v tu chvíli korytem dobrá voda netekla. To se mi poštěstilo až během letošní lednové oblevy, kdy jsem sem přijel cíleně právě za účelem jeho splutí.

Reklama
Luční potok
Luční potok

Potok je bez překážek, ale hodně regulován a občas v navigaci

Vzhledem k již opadlé povodňové vlně jsem vlastní splutí začal na soutoku s Javornickým potokem, ale za velké vody by to asi šlo klidně i výše proti proudu. Moje dojmy z potoka jsou veskrze pozitivní. Původně ještě celkem nevýrazný potok relativně rychle mohutněl díky častým přítokům, s čímž trošku narůstala i velikost vlnek a tah vody. Už ze silnice se mi zdálo, že by při plavbě nemusely moc otravovat větve nebo popadané stromy a opravdu potok nastavuje vodákovi přátelskou tvář. Těchto překážek se tu najde jen minimum a plavbu nezdržují. Občas trochu zahrají na nervy jen navigační zdi, které omezují výstup z vody. U nich jsem raději i vystoupil na břeh kvůli prohlídce, ale žádná zrada se nekoná. Bohužel ty zdi nepotěší milovníky přírody. Pohled leda do betonu tu člověka sem tam prostě nemine.

Luční potok
Luční potok

Na trase jsou pouze 2 jezy

Na popisovaném úseku nestojí ani žádný funkční jez, ale je třeba dát větší pozor na dva zdejší stupně. První, který je vysoký kolem metru, je vidět i ze silnice. Případné sjetí posuďte sami dle vody na místě.

Luční potok
Luční potok

Druhý se objeví až v závěru plavby, když se mine na pravém břehu stojící fabrika v Rudníku. Za ní se nejprve objeví na poměry tohohle potoka výrazné esíčko a o kousek dále stojí zbytky stavidla. Dnes jde o pohodový jazyk, i když je třeba se pak vyhnout šutru přímo pod ním. Naneštěstí po stavidle tu zůstává také kovová vzpěra zhruba ve výšce krku… Tohle se teda halt přenést musí. Následně se vše vrací k normálu a za chvíli se člověk objeví na soutoku s Čistou, po níž lze pokračovat dále do Hostinného.

Luční potok
Luční potok

V okolí jsou další sjízdné potoky

Popsaný úsek Lučního potoka měří necelých pět kilometrů. Plavba je dost rychlá a úsek nezabere ani hodinu. Časová nenáročnost přímo vybízí člověka rovnou ještě ke sjetí Čisté nebo nějakého jiného potoka v okolí. U místa mého startu i na soutoku s Čistou se dá pohodlně parkovat. Odhadnout vodu na sjetí lze na místě nebo podle vodočtu na Čisté (stanice Hostinné, viz Povodí Labe). Každopádně to je záležitost rychlejší oblevy nebo silnějších dešťů. Během mého splutí vodočet v Hostinném ukazoval 75 cm, resp. 6,2 kubíku, přičemž podle vizuálního odhadu z Lučního potoka do Čisté v danou chvíli vtékala přibližně polovina tohoto množství, což představovalo pohodovou nižší vodu bez zbytečného dření při jízdě ideální stopou. Za téhle vody se dá obtížnost toku hodnotit max. jako pohodové jedničkové pohoupání.

Vojta Brádle
Další kapitoly:
  • Luční potok - sjízdný přítok Čisté, 09.11.2011 (právě čtete)
  • Malé Labe a Čistá, 07.11.2011


Diskuse nad článkem
potok, Chobotnice j., 09.11.2011 13:05
| Re: potok, vydrysek99, 11.11.2011 18:30
| Re: potok, Vojta, vojta.vojta~centrum.cz, 14.11.2011 11:59
Luční potok, Ronny, rony31~kajaky.cz, 13.11.2011 9:51
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.