Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Lisansky-potok.aspx?ID_clanku=1614

Lišanský potok

uveřejněno dne: 24.09.2014

Lišanský potok je jeden ze dvou významných přítoků Rakovnického potoka. Začínáme v Lišanech u mostu a na první pohled je vidět, že před jedním až dvěma dny se tu po dlouhém vydatném dešti provalila opravdu velká voda. Ještě pár dní po mém splutí byl téměř dvojnásobný. Pod mostem máme cca 35 cm, což je limitní voda. Méně už bych nedoporučoval.

Reklama

Lišany u mostu
Lišany u mostu

Z počátku šlo vše podjet nebo přejet

Cesta zprvu probíhá celkem klidně, potok je napřímený v kamenné regulaci zarostlé rákosím, sem tam vrbička nebo olše. Vše jde podjet nebo objet a není nutné opouštět loď.

Pod Lišany
Pod Lišany


Pod Lišany
Pod Lišany

Po cca 3 km si s námi potok zahrál na schovávanou a rozlil se do okolního porostu, ale po chvilce pátrání a cca 100 m jsme hlavní koryto opět našli.

Chvilková ztráta orientace
Chvilková ztráta orientace

Kamenný stupeň se objevil náhle za zatáčkou

Ne však na dlouho. Tímto se totiž ohlásil vydatně zarostlý úsek, který měl podle mapy možná kilometr a zabral nám asi hodinu. Mezitím jsme podjeli železniční most. Konečně je tu silniční most v Rakovníku. Přímo pod ním se k nám zleva připojují vody Čistého potoka. To už ale proud zrychluje a je třeba zbystřit, protože po cca 50 m nás čeká asi 2,5 m vysoký nepravidelný kamenný stupeň ve skále a navíc do zatáčky. Kdo by tu takovou věc čekal!

Stupeň na kraji Rakovníka
Stupeň na kraji Rakovníka

Stupeň je v místě bývalého hamru a pod ním potok krátce teče betonovým korytem. Následuje regulované koryto v místním lesoparku. Zleva míjíme Tyršovo koupaliště a po chvíli je před námi vysoký betonový stupeň s rechlí.

Jez u koupaliště
Jez u koupaliště

Pod ním následuje už jen pár záběrů a ve svižném proudu vplouváme do Rakovnického potoka.

Soutok s Rakovnickým potokem
Soutok s Rakovnickým potokem

Lišanský potok dokáže překvapit

Lišanský potok je svým charakterem spíš nížinný, místy vydatně zarostlý potok s pár překvapivými místy. Celý úsek má nějakých 6 km a zabral nám téměř 3 hodiny. Stav byl odhadem asi 1,5 m3/s, ale na vodočtu 400 m pod soutokem s Rakovnickým potokem byl stav pouze 1 m3/s, přitom oba měly zhruba stejný průtok. Půl kubíku se mi ale nezdá, asi chyba na vodočtu. Obtížnost je z většiny ZW s velmi krátkými úseky WW I (kousek nad kamenným stupněm a posledních cca 50 m do Rak. potoka).

Aleš Nykl
Diskuse nad článkem
Nádhera!, Václav, 24.09.2014 7:16
| Re: Nádhera!, Aleš N., 24.09.2014 8:36
| Re: Nádhera!, Aleš N., 24.09.2014 9:02
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.