Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Letni-Kwisa.aspx?ID_clanku=1036

Letní Kwisa

uveřejněno dne: 26.08.2009 | popisované řeky: Kwisa

Naše vodní partička má sjeté patrně již všechny letní české řeky, a to i vícekrát, takže loňská volba ... Hron, byla celkem logickým krokem. Jakou ale zvolit další řeku, která se dá jet v našem 10 let stejném termínu, přelom července a srpna? Co třeba zkusit Polsko blízko českých hranic.

Reklama

Myslím, že to byla dobrá volba, že jsme zvolili Kwisu a ne Bobra. Kwisa je pěkně tekoucí voda (přirovnal bych ji k české Lužnici, kdyby tedy Lužnice nebyla v létě skoro vyschlá). Rozhodně však krásně čistá voda s písečným dnem, žádné bahno v neporušené přírodě (odpustím-li si nějaké ty odpadky na začátku). Řeka je nezáludná s několika jezy s přenášením, ale také několika jezíky do 1,5 m (sjetelné na Vydře v jednom) i zajímavými provalenými jezíky. Na šlajsny a úpravy pro vodáky zapomeňte. Břehy jsou místy vysoké, což svádí k různým hrátkám.

Piskovcove brehy
Piskovcove brehy
Piskovcove brehy
Piskovcove brehy

Místní Polsko je kraj bez oprav, investic do mostů, silnic a další infrastruktury včetně hospod. Hospody fakt neexistují. Místo nich fungují Sklepy. Obchody se vším a téměř i v té nejmenší vesnici. Výběr třech šamponů, dvou rolek toaletowych, dvaceti druhů vodky a třiceti druhů piv je samozřejmostí. Co jsme se dozvěděli je, že pít alkohol ve sklepě či přímo u sklepa je zakázáno pod pokutou 1000 Zlotých. Prý. Ale nevěřím tomu. Jinak Poláci pijou všude jinde, nejčastěji doma. Jídlo je zde levnější než v Čechách, alkohol dražší.

Jako dopravu jsme zvolili cestu dvěma auty s jedním vozíkem, přičemž jedno auto pendlovalo mezi výchozím a konečným bodem denní plavby (pro zajištění potravin a stanů). Druhé auto zůstalo v místě startu i s vozíkem u milé stařenky za láhev vínka. Vědět ovšem, že je v každé vesnici sklep a tudíž možnost dokoupit jídlo a vodu, volil bych spíše variantu, že auta necháme v cílovém místě. Z obav krádeže jsme vzali co nejlepší vozy. Škoda Forman v úpravě Sport (dle výfuku) a Škoda 1203 v úpravě multivan.

Skoda 1203
Skoda 1203

Start jsme zvolili cca 3 km za Lubaní (pouze 30 km od Frýdlantu). Pozor na vzdálenosti. Dostupná kilometráž na českých webech je fakt hodně přibližná ... to už je lepší jet podle mapy z google. Např. první den jsme zvolili dlouhý ... 22 km dle kilometráže ... ale voda tekla, takže jsme přijeli do cíle v pul deváté večer s najetými 30-35 km. No málo to nebylo. (Poznámka redakce: kilometráž se pokusíme do měsíce opravit.)

Kaskada na kwise
Kaskada na kwise

  1. den Lubaň - Osieczow
  2. den Osieczow - Przejeslaw ... krásné 150m zúžení řeky do WW II-III ... na Vydře sjetelné s 80% jistotou otočení se :) ... doporučuji jet v jednom
  3. den Przejeslaw - 1km za přemostěním řeky dálnící za Luboszowem ... nádherná scenérie s loukou pro stanování a auto cca 6 m nad řekou ... max. romantika
  4. den Za Luboszowem - Trzebow ... doporučuji ptát se na klub ... klub z Kouře posunutý o dalších dvacet let zpět vč. otrhaného plátna na kulečníku a retro DJ´s pultíku se zrcadlovou koulí a stroboskopem :)
  5. den Trzebow - začátek Zaganě

Spaní je bezproblémové mimo civilizaci. Pokud blízko vesnice, pak se stačí dohodnout s lokálama. Když paní nechodí sekat trávu pro krávu (jakože se nám to stalo), pak je to v pořádku, a nikomu vadit nebudete. V Polsku nám nikdo nic neukradl. Na vodáky moc zvyklí nejsou, my jsme potkali dvě český grupy a jednu polskou loď.

Spani na Kwise
Spani na Kwise

Doporučení:
  1. den zkrátit ... Lubaň - Nova Wes
  2. den Nova Wes - Kliczkow (je zde zámek)
  3. den Kliczkow - rozbořený jez mezi Lawszowou a Luboszowem ... pěkné místo pro cachtání a louka
  4. den jez - Swietoszow ... větší vesnice, kde je možná i hospoda, možná
  5. den Swietoszow - Trzebow ... klub, kde je naprostou povinností zastavit v sobotu večer!

Cca 7 km za Trzebowem se Kwisa vlévá do Bobra. Bobr je v tomto místě řeka o šíři Vltavy po soutoku s Berounkou bez jezů a jakýchkoliv dalších radovánek. Proud je zde pěkný, rychlý.

Celkově můžu Kwisu doporučit jako pěknou, klidnou, nikoliv však pomalou řeku s několika zpestřeními v podobě sjetelných či provalených jezů a sjetelných piskových břehů. Kdo hledá klid bez vodáků, hospod, volného kempování, pěkné přírody a návrat o 20 let zpět, rozhodně se najde. Navíc řeka je plná bobrů. Zvířátek bobrů. Alespoň dle okousaných kmenů. Bobři jsou noční savci, tudíž nebylo žádného vidět, navzdory tomu, že jsme holky dlouze přemlouvali :)

Kwiso AHOJ a klidně se na Tebe zase někdy vrátím ...

Pozn: vodaček 20-30 není nikdy dost, 2-3 nám vždycky chybí, takže třeba příští léto zase jinde :)

Vojta Buri
Diskuse nad článkem
Fajné, Honza Pok., 26.08.2009 18:21
kwisa, Martina, napismartine~seznam.cz, 26.08.2009 22:59
| Re: kwisa, Vojta, bv~email.cz, 07.09.2009 23:21
Kwasa, Vydra, vydra20~email.cz, 30.08.2009 22:42
Re: Kwasa, Vojta, 07.09.2009 23:22
Kwisa 06/2011, Papouš, 27.06.2011 7:45
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.