Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Kladska-Nysa-s-detmi.aspx?ID_clanku=1922

Kladská Nysa s dětmi

uveřejněno dne: 19.07.2017 | popisované řeky: Nysa Klodzka

Ve dnech 4. a 5. 7. 2017 jsme jeli Kladskou Nysu z km 34,2 Klodsko / Mlynow / Lawica do km 18 Suszka. Tedy dva dny, dvě dospělé osoby a dvě děti 4 roky, jedno auto, jedna kánoe pro 3 osoby z půjčovny Metuje Náchod. Teplota 23/12 oC, spíše pod mrakem. Vody bylo – dle webu – 90 cm v Klodsku a 70 cm v Bardu. Přenášeli jsme jezy (nebylo možné je sjet) a poté asi 5krát krátké úseky (do 10m) na řece.

Reklama
Nysa
Nysa

V Lawici u jezu má své stanoviště ski-raft.pl. Zkusili jsme si půjčit loď od nich, ale nemají pro 3 osoby a celkově komunikace vázla. Půjčují jen rafty a měli jich tam 12. Na místě lze zaparkovat 1-2 auta. Je tam kadibudka, ale žádné další zázemí. K vlaku je to asi 300m a my ho používali pro přiblížení k autům. První tři kilometry řeka pěkně teče a hezky se klikatí mezi skalami, následně je 5 km spíše pomalejší voda a třeba na raftu si to nedovedu představit. Řeka je naprosto bezpečná a často můžete plout ve stínu stromů. V celém úseku potkáte několik míst k zastavení vybudovaných za EU dotace. První je u jezu na 26,3 km v Morzyszówě. Je to mimo obec, kde je louka na kempování a místo pro ohniště. Ze zázemí pouze toi-toika. Mimo tato místa prakticky zastavit nejde – břeh je porostlý křovím a kopřivami. V řece byly často dlouhé kvetoucí řasy. Svačili jsme tedy na lodi.

Nysa
Nysa

Asi v půli cesty mezi jezem a mosty v Bardu je místo s ohništěm z fondů EU a hned vedle přístav ski-raft. V přístavu je občerstvení = restaurace se záchody a za nás tam byly i nějaké nafukovací atrakce. Asi by se tam dal domluvit i kempování. Rafťáci ale všichni odevzdali plavidlo a odjeli vozem domů. Restaurace byla během večera zavřená. Další místo pro možný kemp je u přístavu přes cestu. Zvolili jsme ke spaní místo z fondů EU = park s ohništěm.

Nysa
Nysa

Další přístav ski-raftu s restaurací bez ohniště je hned za třemi mosty v centru města asi 100 m od vlakového nádraží. Nenašli jsem tam ale pěkné místo pro stan.

Bardo (km 24,5) by si zasloužilo bližší prozkoumání. Těsně za Bardem (asi 1km) je pěkné upravené místo pro kempování. Po cca 500 m jsou dvě jeskyně a po dalším kilometru další místo s ohništěm, za kterým je hned jez. Zázemím je vždy jen trávník, lavičky a ohniště. Tedy bez WC. Řeka prakticky stojatá.

Za jezem na 22 km to začalo být zajímavé. Voda pěkně tekla, vytvářela ostrůvky, v cestě byly staré padlé stromy, postranní proudy. Břehy byly často vysoko vymleté, všude bylo mnoho vážek a ptactva. Podle nákresu z půjčovny lodí jsme měli jezero na Nise obeplout. Nevšimli jsme si toho a tak jsme ho přepluli. Samotné jezero je také velice zajímavé.

Pískovcové jezero
Pískovcové jezero

Původně jsme chtěli plout až do Kameniec Zabkowicki na 14,5 km. Přesuny auta nám ale trvali trochu déle a také jsme si pospali. Tak jsme plavbu zakončili na km 18 u obce Suszka. Zde je spadlý most, který při proplouvání nemusíte najít (při nízkém stavu jsou vidět pod hladinou železobetonové panely). Jeli jsme tam tedy dopředu autem a místo si na řece označili. Jinak bychom ho bez povšimnutí propluli. Takto pěkný je prý úsek až do Topoly, kde jsou kempy. Zkusíme to tam tedy zase příště. Závěrem nutno říct, že je Nisa krásná a pro výlet s dětmi vhodná řeka. Určitě se na ni ještě vrátíme. Přejeme dalším vodákům příjemnou plavbu.

Mirek Beran
Diskuse nad článkem
Ložírování, Kimbo, 19.07.2017 15:28
| Re: Ložírování, Mirek, 19.07.2017 16:09
| Re: Ložírování, Kimbo, 21.07.2017 8:50
Jak to vidim ja, Sedlonka, 20.07.2017 21:32
| Re: Jak to vidim ja, Mirek, 31.07.2017 9:23
| Re: Jak to vidim ja, fwj, svarcf~seznam.cz, 31.07.2017 13:32
Scinawka-Nysa, Dušan K., 02.08.2017 2:11
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama