Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Jezy-v-roce-2016.aspx?ID_clanku=1860

Jezy v roce 2016

uveřejněno dne: 07.12.2016
suchý jez: Perná

Koncem roku přichází i bilancování vodácké sezóny a s tím související situace na českých řekách a hlavně jezech. Díky relativně vyšším průtokům na hlavních turistických řekách, než tomu bylo v roce 2015, nedocházelo v takové míře k porušování minimálních zůstatkových průtoků (MZP) a řeky zůstávaly celkem dobře splavné. Přesto se objevilo několik problémů, které se v rámci projektu suchejezy.cz řešily. Ani inspektoři ČIŽP nezaháleli a provedli celkem 93 kontrol MVE, kde speciální pozornost byla zaměřena na ty elektrárny, které už v minulosti při svém provozu zákon porušily. Z nich vyplynulo, že 17 provozovatelů malých vodních elektráren nedodrželo zákon.

Reklama

„Inspektoři zjistili závažné nedostatky a zahájili 12 správních řízení o uložení pokuty, dalších 5 správních řízení je ve stadiu přípravy. Právní moci už nabylo 7 pokut v celkové výši 91 tisíc korun,“ uvedla Zdeňka Vaňková, vedoucí oddělení ochrany vod ČIŽP.

V prknech na koruně jezu chyběl otvor

Příkladem porušení může být MVE na Tiché Orlici, kde v povolených náplatkách na jezu měl být proveden výřez 4,0 x 0,2 m pro zajištění MZP ve výši 0,9 m3/s. Ten však nebyl realizován a veškerá voda směřovala do MVE.

Jez Perná na Tiché Orlici
Jez Perná na Tiché Orlici

Pro porovnání s minulým rokem bylo v roce 2015 zahájeno 31 správních řízení. Právní moci nabylo 18 rozhodnutí v celkové výši 580 tisíc korun a 10 správních řízení nabylo právní moci v roce 2016 v celkové výši 370 tisíc korun.

Špičkování na jedné MVE může znamenat suchou řeku na několik hodin

Největší komplikaci jsme ale zaznamenali na Lužnici u Veselí, kde docházelo k prudkým změnám vodních stavů doposud nezjištěnou elektrárnou až o 30 cm (tzv. špičkování), což znamenalo suchou řeku i na několik hodin. Kontroly z ČIŽP ani z OŽP nic nezjistily a tím se zdála být celá věc vyřešena. Jenže výkyvy neustávaly. Je zřejmé, že se jen těžko odhaluje pravý viník, když výpadek vody postihne minimálně 5 elektráren a všichni tvrdí, že oni za to nemohou. V této konkrétní situaci může navíc docházet k ovlivnění elektráren na Lužnici nějakou MVE na přítoku z Nežárky, což se mi zdá velmi reálné. Na LG Hamr ani Frahelž výkyvy zaznamenány nebyly, projevily se až na LG Klenovice. Po mnoha urgencích měla být svolána pracovní schůzka všech zainteresovaných orgánů (OŽP, Povolí Vltavy …), aby se problém vyřešil. Zatím výsledek není znám, ale propady ustaly.

Výkyvy vodních stavů na LG Klenovice
Výkyvy vodních stavů na LG Klenovice

Spolupráce se sdruženími MVE se neosvědčila

Mezi další novinku patří ukončení spolupráce suchýchjezů.cz se sdruženími provozovatelů MVE, protože nesplnila naše očekávání. Požadovali jsme po sdruženích, aby v rámci svých možností zajistila vodu na jezech, kde jsme zjistili sucho. Nám nejde o posílání kontrol, ale o zachování průtoku pod jezy pro vodáky a je nám jedno, kdo to zajistí. Pokud by sdružení toto dokázalo vyřešit, což jsme očekávali, nemusel se posílat podnět na kontrolní orgány. Jenže spolupráce se v této oblasti omezila maximálně na předání kontaktu na majitele MVE, který nám obvykle tvrdil, že výpadek byl zhruba 15minutový a že on za to nemohl. Proto byla spolupráce ukončena a veškeré další podněty budou posílány rovnou na kontrolní orgány.

Jezy se mohou splouvat bez nutnosti získat povolení

Hlavní změnou je ale novela vyhlášky MD č. 46/2015, která nám umožnila splouvat jezy bez nutnosti získat povolení správce jezu. Za touto jednou větou se skrývá obrovské úsilí, obzvláště když legislativní změna nastala za pouhé 4 měsíce od prvního upozornění. Nikdo nevěřil, že se změna povede, a přesto nastala v rekordně krátkém čase. Jsem velmi rád, že nesmyslné nařízení bylo zrušeno a že jsme se stali pro Ministerstvo dopravy partnerem, se kterým konzultujeme i další novelu povinného vybavení v lodích.

Vzhledem k tomu, že tyto aktivity realizované ve prospěch všech vodáků vyžadují velké množství času i financí, budu rád, když naši práci oceníte některou z možností podpory.

Petr
Diskuse nad článkem
Dotaz, Robert, 07.12.2016 16:36
| Re: Dotaz, Petr, 07.12.2016 20:56
| Re: Dotaz, Robert, 07.12.2016 21:52
| Re: Dotaz, davy, 09.12.2016 12:19
Inspektoři, děkujeme!, Václav, 08.12.2016 19:21
jen doplňěk , Ešus , essalek~seznam.cz, 15.12.2016 14:16
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour