Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Jarni-Kwisa.aspx?ID_clanku=335

Jarní Kwisa

uveřejněno dne: 23.06.2003 | popisované řeky: Kwisa

Kwisa - most v Klickove Protože jsme jeli už kousek Kwisy na podzim a zjistili jsme, že je to řeka velmi krásná, tak jsme se dohodli, že uděláme jarní pokračování. Vyrazili jsme v sobotu ráno z Jablonce směr Zhořelec a Kliezków. Hranice přejíždíme trochu s problémy, Roman nechal doma zelenou kartu, a tak ho tam nechtěli pustit. Musel si koupit za 300,- Kč vstupní bumážku. K řece přijíždíme za krásného počasí kolem poledne a v půl jedné už jsme na vodě. Nutno podotknout, že po silnici je to do cíle 12,5 km. Informace v kilometráži nás trochu zmátla (prý 26 km), ale tento úsek je opravdu tak dlouhý.

Reklama

Celý den nás provázelo krásné počasí, prostě úplná idyla, Áda s Janičkou se cvakli o druhý kámen v řece a o ten první si v lodi udělali díru. Dál jedeme v pohodě, další cvaknutí přišlo o vrbičky, kdy Vlaďka s Martinem neustáli silnější proud a vítr. Poslední cvaknutí jsme zaznamenali u protrženého jezu. Tady svůj skalp obětoval Roman s Evou a ještě jednou Vlaďka s Martinem. My ostatní se bavíme, zachraňujeme lodě, věci a lidi.

Kwisa na r.km 32 Hojně se pije rum a pivo a po celý den vládne idyla. Trochu nás rozhodila ta vzdálenost, respektive pozdní nástup, takže k autům přijíždíme po půl osmé, což už je poměrně chladno. Při nakládání nastal trochu zmatek s pasy a Masťa ten svůj a Radky nemůže najít. Prolezli jsme kde co, ale pas nikde. Poslední naděje byla, že ho vytratil na začátku plavby, ale tomu, že by tam náhodnou zůstal, jsme nikdo moc nevěřili. A světe div se, opravdu byl tam. Hodně unavení, napůl společensky, napůl z pádlování odjíždíme směr Čechy. Před Zhořelcem najíždíme na dálnici, abychom se vyhnuli městu. Trochu jsme znejistěli, když se před námi objevily Německo-Polské hranice, ale bohužel se nedalo vrátit (dálnice v protisměru není zrovna dvakrát bezpečná). Museli jste tedy přejet hranice, za nimi se otočit a zpátky do Polska. Připadali jsme si trochu jako kašpárci, zvláště nepřehlédnutelní jsme byli s naloženým vlekem lodí.

Kwisa na r.km 27 Do Čech už jsme dorazili bez problémů. Na hranicích se s námi loučí Vlaďka s Martinem a my pokračujeme k Romanovi na chalupu. Sem jsme dorazili v půl jedenáctý a místo večeře se konala obrovská žranice. Večer uplynul v příjemném povídání a ráno jsme spokojeně vyrazili do Jablonce, kde jsme celou akci zakončili v Pizzerii ve Svatopluka Čecha.

Doprava: Jablonec - Liberec - Frýdlant - Habartice st.hranice - Zgozelec - směr Boleslawiec - cca po 20km odbočit vlevo na Nowa Wies a Klickóv a v Klickówe doprava k mostu.

Charakter řeky: Kwisa je úplně opuštěná, žádní vodáci, písčité dno a pláže v okolí, protéká rezervací Dolní Sasko, borové háje, minimum civilizace, řeka je široká kolem 10 metrů, nezáludná, vhodná pro otevřené lodě. Je to klasická řeka pro pohodu, připomíná Divokou Orlici v oblasti Třebechovic, velice krásná a čistá řeka.

FrantÁla
Diskuse nad článkem
Je to tak, Jícha, najman_jiri~volny.cz, 23.06.2003 15:04
Jag s vodóóó?, H. Pokorný, wwtri~seznam.cz, 27.06.2003 13:57
| Re: Jag s vodóóó?, Jícha, najman_jiri~volny.cz, 28.06.2003 10:31
Kwisa 06/2011, Papouš, 27.06.2011 7:43
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour