Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Jak-postavit-a-uzivat-saunu-v-divocine.aspx?ID_clanku=2175

Jak postavit a užívat saunu v divočině

uveřejněno dne: 02.03.2020

Ve svém předchozím povídání o finských řekách jsem vynechala jeden velmi silný zážitek - a to saunování v divočině.

Na březích Ivalojoki jsou často k vidění nahromaděné kupy kamenů s primitivní kostrou sauny. Dočetla jsem se v různých článcích, že jsou to přírodní sauny, které lidé roztopí a na kostru položí celty. Z toho důvodu jsem si zakoupila igelit 4x5m na zakrývání nábytku při malování a šoupla ho do kajaku. Věděla jsem, že Martin by mi svou celtu na tento experiment nezapůjčil. Bedlivě jsem vyhlížela po březích Ivalojoki mou vytouženou sauničku – a dlouho nic. Až na jednom tábořišti, na přítoku řeky Appisjoki, jsme zahlédli rozbořenou konstrukci. Sauna!

Rozbořená sauna
Rozbořená sauna

Okamžitě jsem vyrazila se sekyrkou, provázky a sirkami obhlédnout situaci. Pod hromadou kamenů bylo poměrně hluboké topeniště. Nalámala jsem suché klacky a zkoušela pod kameny roztopit. Moc mi to nešlo. Asi po hodině snažení jsem se vrátila do tábořiště a v síťovce si odnesla naštípaná polínka z břízy. Oheň se krásně rozhořel. Taky je důležité založit ho uvnitř topeniště, co nejhlouběji. V mezičase jsem provázkem opravila konstrukci budoucí sauny. Martin vyrazil hledat rašící březové lístečky – u řeky na ně ještě bylo moc zima, musel vyšplhat na kopec nad táborem.

Roztápím saunu
Roztápím saunu

Větvičky jsem si svázala do metličky a spařila v ešusu s horkou vodou, která se mi ohřála na kamenech. Když voda v ešusu, položeném na vršku kamenné hromady, začala vřít, věděla jsem, že jsou kameny již dostatečně rozžhavené a že je možné začít se saunováním.

Větvičky a rozžhavené kameny
Větvičky a rozžhavené kameny


Rozžhavené kameny
Rozžhavené kameny

Vzala jsem můj igelit a velmi snadno ho nadhodila nad konstrukci – pomáhal mi teplý vzduch. Igelit jsem zvenčí zatížila kameny. A teď šup do plavek (plavky jsem s sebou samozřejmě neměla, to zde uvádím pro stydlivky) a do sauny. V břehu nad kameny jsem seděla na rozpůleném polenu, druhou půlku jsem měla pod nohama. Vodu se šťávou z březové metličky jsem lila na kameny, metličkou rozháněla horký vzduch. Igelit se v dolní části u ohniště trochu nadzvedl – ale na horkosti sauny to nebylo znát. Naštěstí jsem to nechala tak – a to mi hodně pomohlo.

Hotová sauna
Hotová sauna

Pozorný čtenář už teď jistě ví, jaké zásadní chyby jsem se dopustila! Před saunováním jsem zcela neuhasila a nevymetla oheň. Pod kameny zůstaly žhnoucí uhlíky. Takže se tvořil oxid uhelnatý (nebo uhličitý) a ten se mi nenápadně navazoval na červené krvinky. Ze sauny jsem vylezla omámená. Nejdřív jsem si myslela, že to bylo tím vedrem. Ale omámenost a slabost mě neopouštěla ani několik hodin po tom.

Sauna v přírodě
Sauna v přírodě

Teprve nedávno jsem na youtube objevila video, kde jeden mládenec ukazuje, jak se taková sauna staví a používá:

Příště už budu chytřejší. Přesto bylo saunování na břehu řeky Appisjoki úžasným zážitkem. Očista uprostřed pádlování v divočině, kdy se teplota vzduchu často blíží k nule a voda v řece má kolem 6 st, to je opravdu labůžo.

Jana

P.S. Děti, doma to nezkoušejte! Když už, tak na březích Ivalojoki, a oheň musí být vyhaslý.
Další kapitoly:


Diskuse nad článkem
Lákavý pokus ..., Klasik, 02.03.2020 11:53
Vďaka, Ivan, ivanr~centrum.sk, 02.03.2020 17:23
| Re: Vďaka, Jana E., 02.03.2020 21:38
Kysličník uhelnatý či uhličitý, Václav, 03.03.2020 10:08
Vhodné kameny, Honza, 03.03.2020 11:51
| Re: Vhodné kameny, Klasik, 03.03.2020 15:09
| Re: Vhodné kameny, Český Honza, 03.03.2020 15:32
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.