Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Dolni-Nysa-Klodzka-aneb-dale-nezajimave.aspx?ID_clanku=2016

Dolní Nysa Klodzka aneb dále nezajímavé

uveřejněno dne: 23.07.2018 | popisované řeky: Nysa Klodzka

Někdy na jaře jsem aktualizoval kilometráž Nysy Klodzké, která se obvykle splouvá v horní a střední části až k velkým jezerům. Zcela dole v textu mě ale zaujala věta, že „pod jezery je to dále nezajímavé“. Ani nevím, proč jsem ji tehdy napsal a jaký jsem měl k tomu důvod. Dá se vůbec o nějaké řece prohlásit, že je nezajímavá? Nezajímavá pro koho?

Reklama

Nedalo mi to a začal jsem pátrat, jak to na řece pod jezery vypadá. Jedná se totiž o řeku dlouhou přes 60 km a jak záhy zjišťuji z leteckých map, má na svém toku pod městem Nysa pouze 4 jezy. Navíc se zdá absolutně opuštěná. Informací o řece je málo a tak přemýšlím, jak to ověřit empiricky.

Uběhlo pár měsíců a přijíždíme do městečka Nysa, odkud chceme vyrazit na 60km pouť doposud ne příliš známého úseku. Máme na to ale jen několik hodin. Začínáme v sobotu odpoledne a v neděli odpoledne zase musíme jet domů. Docela krátká doba na takovou vzdálenost. Proto volíme debl seakajak, aby nám to rychleji ubíhalo.

Nebezpečný stupeň v Nyse
Nebezpečný stupeň v Nyse

Jedeme po silnici v Nyse a z auta prohlížíme řeku. Jsou tam dvě překážky, kdy jedna je jez a druhá je solidní zabijácký stupeň. Začínáme až pod nimi u nějaké zahrádkářské kolonie na konci města. Vody je dost, z přehrady pouští setrvale 10 kubíků. Nejbližší jez by měl být až za 10 km, takže by to mělo snad frčet.

Nysa pod městem Nysa
Nysa pod městem Nysa

Nejprve jsou břehy revitalizované a koryto není nijak zajímavé. Voda z přehrad je sinicově zelená, ale teplá a proud celkem slušný. Občas se vyskytují krátké peřejky, jinak stále plynule teče. Po pár kilometrech se řeka zbaví regulovaných břehů a ty jsou více zarostlé stromy. Nacházíme spousty krásných míst na táboření. 3 km před jezem v Piatkowicích se začíná projevovat vzdutí. Přenášení je asi nejlepší uprostřed před ostrov mezi náhonem a řekou. Na konci ostrova je ohniště a pěkné místo na pár stanů. Přenášení je docela krátké, takže se dá ihned pokračovat. Proud opět zrychlí, objevují se vysoké hlinité břehy s břehulemi, kolem létá množství ledňáčků a volavek. Na březích jsou občas vidět stromy obalené chuchvalci jmelím a některé už tento parazit dokázal zahubit.

Stromy obalené jmelím
Stromy obalené jmelím

Po 9 km od jezu jsme u mostu u Malerzowic, kde pro dnešní den končíme. Pozor si dejte v pravé části, trčí tam několik roxorů z vody. Autem přejíždíme k nedaleké krásné pískárně, kterých je v okolí řeky velké množství. Tato část řeky v délce 20 km byla naprosto opuštěná, viděli jsme asi 3 domy.

Občasné hlinité břehy
Občasné hlinité břehy

Druhý den opět pokračujeme dál. Řeka už je mnohem čistší, sinice už nejsou a kousek za mostem opět začíná vzdutí druhého jezu. Trochu nám fouká, což znepříjemňuje pádlování po oleji. Vzdutí je znovu 3 km dlouhé a jez přenášíme po suché přelivné ploše. Je to děsné monstrum s třípatrovým slalomovým kanálem pro ryby. Neskutečné.

Pod jezem řeka opět ožije a trochu níže tvoří na levé straně hranici rezervací. Levá strana je hustý les, pravá strana jsou částečně louky a pole. Ten klid, zpěv ptáků, šplouchání vody, to je naprosto úžasné. Vidíme i stopy po činnosti bobra. Nikde nikdo, jen občas rybáři. Za rezervacemi začíná vzdutí předposledního jezu. Jak prohlásil Jirka: „Ten jez je nasírací.“ Je to vysoké monstrum, kde ale není žádná elektrárna a voda jen bez využití přepadává do podjezí. Proč je tedy naplno zahrazen? Přenášíme ho vpravo a opět jen kousek.

Vysoký jez
Vysoký jez


Malý stupínek pod jezem
Malý stupínek pod jezem

Charakter řeky zůstává podobný. Krásná místa na táboření, nikde nikdo, občasné peřejky, jen širší koryto a častější pískové pláže. Asi nejhorší nám připadalo vzdutí posledního jezu u Lewin Brzeski, kdy bylo prakticky stejně dlouhé, jako u předchozích jezů, tedy 3 km, ale otevřená krajina bez vysokých stromů a s protivětrem nebyla zrovna ideální. Jez je opět vysokou šíleností a voda zde padá znovu bez jakéhokoli využití. Břehy jsou upravené a je uděláno krásné molo s pacholíky na výstup a na opětovný nástup jsou super široké schody. Zde je možnost si nakoupit a najíst se. Pizzerie ale otevírá až v 15 hod. Je to v podstatě jediné městečko na celé trase, kterým se krátce projíždí. To byl poslední jez a zbývajících 14 km už je jen opět plynulý proud s občasnými peřejkami bez civilizace. Velmi pěkný úsek. Končit se dá až na Odře po 2 km od soutoku ve vesnici Kopanie.

Závěrem

Na 60 km jsou pouze 4 jezy, které mají vzdutí okolo 3 km. Přenášení bez potíží, voda se vrací ihned pod jezy. Jinak se jedná o parádní a naprosto opuštěnou řeku s občasnými peřejkami, kdy doporučuji sebou vozit jídlo i vodu, pokud nebudete mít logistické zázemí. Jezy i mosty jsou obvykle daleko od vesnic, takže zásobování je komplikované. Míst na luxusní táboření je nespočet. Na řece jsou jen rybáři, vodáci žádní. Jen v dolní části od Lewinu asi jezdí výletníci na polských kajakách. Nejsou ani padlé stromy, které by znesnadňovaly plavbu a ani jiné nebezpečí na řece nehledejte. Větu „dále nezajímavé“ jsem už smazal a naopak musím napsat, že je to velmi zajímavé na vícedenní putování. Kilometráž je již doplněna a upravena. Za průtoku 10 kubíků naprosto bez potíží splavné v celém úseku, minimum bych viděl okolo 7. Těsně po našem splutí ale asi změnili průtokovou křivku, protože za stavu 144 cm zobrazovali 10 kubíků, teď jen 8. Proto by mělo po přepočtu stačit 6 kubíků. Z jezer ale často vytéká mnohem více vody, ještě z kraje července teklo přes 20 kubíků. Vzhledem k blízkosti od našich hranic si dolní část Nysy určitě zaslouží zvýšenou pozornost.
A pokud chcete více informací, obraťte se na Půjčovnu Metuji, která může zajistit kromě lodí na tuto řeku i dopravu osob.

Petr
Diskuse nad článkem
Nysa Klodská, Eki, 23.07.2018 17:49
půjčovny, Pepa, kratak~seznam.cz, 24.07.2018 9:47
| Re: půjčovny, Aleš N., 24.07.2018 10:41
| Re: půjčovny, Pepa, 24.07.2018 12:27
| Re: půjčovny, Aleš N, ales012~seznam.cz, 24.07.2018 12:41
| Re: půjčovny, Kouďa, 24.07.2018 12:58
| Re: půjčovny, Lasička, 24.07.2018 13:02
| Re: půjčovny, Petr, 25.07.2018 8:09
| Re: půjčovny, Pepa, 25.07.2018 8:56
půjčovnové obohacení, Střelec, 25.07.2018 6:55
Díky, Mirek, berros~seznam.cz, 25.07.2018 10:07
přechod, Chobotnice j., 26.07.2018 13:45
Jezy, Had z Ráje, mertlik~cesky-raj.info, 27.07.2018 6:29
| Re: Jezy, Jirka J., 28.07.2018 11:17
| Re: Jezy, Kremenac, jmasek~atlas.cz, 30.07.2018 7:15
| Re: Jezy, Jirka J., 30.07.2018 7:48
| Re: Jezy, Petr, 30.07.2018 8:11
| Re: Jezy, Eki, 30.07.2018 11:41
| Re: Jezy, Had z Ráje, mertlik~cesky-raj.info, 30.07.2018 7:22
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama