Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-CANYONING---I-cast.aspx?ID_clanku=215

CANYONING - I. část

článek ze seriálu: Canyoning | uveřejněno dne: 18.03.2002

Slezani vodopadu Když v roce 1893 začal Francouz Armand Jamed jako první s průzkumem kaňonu Verdonu a když se v roce 1905 dalšímu Francouzovi, hydrogeologovi Eduaedu Alfredu Martelovi, podařilo jako prvnímu projít celým tímto kaňonem, zcela jistě tito dva pánové netušili, že budou jednou považováni za zakladatele nového sportu - CANYONINGU. Následovala je celá řada dalších nadšenců, především speleologů, kteří postupně objevovali a prozkoumávali další kaňony. Když se někdy kolem roku 1980 zdokonalil vývoj nových materiálů a moderní výstroje, doslova explodoval zájem o tento nový sport nejen ve Francii, ale i po celém světě. Vznikl tak nový dobrodružný sport provozovaný v přírodě, který v sobě kombinuje prvky vodáctví, horolezectví a speleologie.

Reklama

V posledních letech stoupá i zájem u nás v ČR. Svědčí o tom stále stoupající počet klientů naší CK, kteří touží po tom vyzkoušet toto krásné dobrodružství.

"Začnete obvykle dlouhým a namáhavým pochodem, než dorazíte k místu, kde se vstupuje do kaňonu. Rázem se ocitnete v jiném, zázračném světě. Nejdřív jen půjdete. Obyčejná chůze, nic zvláštního. Voda ale najednou sahá ke kolenům, k pasu. Musíte jít opatrně a balancovat na kluzkých kamenech. Pak je voda hlubší a vám nezbývá, než začít plavat. Bere vás proud a vy ležíte na zádech nohama napřed. Plavete v divoké vodě, přilba na hlavě vás chrání, vesta nadnáší a nepromokavý vak slouží jako plovák.

Sjizdeni vodopadu To už ale stojíte nad nádherným, velkolepým vodopádem! Odhadujete výšku a volíte další postup. Výška není větší než 10m. Dole je krásná a hluboká modrá tůň. Skočíte! Chvíli letíte, ruce zkřížené na prsou. Dopad do vody, a pak už vás vesta vynese nad hladinu, kde se můžete nadechnout. Nebo musíte slanit. Spustíte lano, provléknete ho slaňovací osmou a se srdcem až v krku se poprvé vyvěsíte nad tu hloubku. Voda padá kolem vás a buší do přilby. Předkloníte hlavu, aby jste mohli volněji dýchat a vychutnávat adrenalin hrnoucí se vám do krve. Dole se kolem vás všechno vaří. Chcete plavat, jde to jen těžko, protože jste stále na laně. Proud vás ale sám odnáší a už cítíte půdu pod nohama. Pak už stačí jen vychutnat krásný pohled nahoru.

Jdete dál a najednou objevíte úzké koryto - tobogán, který fantasticky klouže. Sedáte si a nabíráte rychlost. Pak se nad vámi na okamžik zavře voda a vyplavete kousek dál. Najednou je cesta u konce. Kaňon se rozšíří a skály zmizí. Jste unavení, ale šťastní. To byl den! Voda z vás kape, dýcháte svěží vzduch a hlavu máte plnou báječných vzpomínek. Tak to je CANYONING …"

LIVINGSTONE Brno - CK Pavel Veselý, Michal Kůra
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama