Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Brslenka.aspx?ID_clanku=1790

Brslenka

uveřejněno dne: 25.04.2016

Mezi přítoky Doubravy najdeme několik příležitostně sjízdných říček či potoků. Asi nejznámější je Hostačovka. Každý, kdo splouvá Doubravu do Žlebů, ostatně zná její závěrečný stupeň při ústí. Podstatně méně známá je Brslenka (někdy též Čáslavka), i když i ta je občas sjížděna. Říčka pramení u osady Kobylí Hlava a přes řadu rybníků míří k Čáslavi a následně k Doubravě, do které vtéká kousek pod Žehušicemi (ř. km 8,3).

Brslenka v Chotusicích
Brslenka v Chotusicích

Regulovaný tok s jedním stupněm

Protože o plavbu městem jsem tentokráte moc nestál, začínal jsem její splutí na jeho okraji pod silničním mostem státovky na Havlíčkův Brod. Hned tady se pozná charakter dalších kilometrů. Voda svižně teče zregulovaným korytem, nad kterým se svírají břehová křoviska. Člověk tak má dost možností užívat si bezovo-hlohové variace obohacené o různé další dřeviny. V době, kdy se všechno zazelená, bude splutí nejspíš připomínat plavbu zeleným tunelem. Nijak nepřekvapí, že řada větví zasahuje nízko nad hladinu a vodák se tak cvičí v jejich proplétání. Bohužel některé bariéry jsou bytelné natolik, že se musí na břeh. Jako zpestření mezi větvemi se dá brát jeden zdejší kolmý stupeň. Má výšku asi metr a za menší vody je to pohodový skok.

Brslenka
Brslenka

Břeh tvoří ostré kameny

Za bližší zmínku stojí styl regulace Brslenky. Ta je až na soutok s Doubravou vydlážděna kameny při takřka konstantní šířce koryta kolem třech metrů. Jen místy se říčce daří je rozebírat a pak se může rozšířit klidně na dvojnásobek. Tam, kde kamení zůstává na svých místech, člověk nenajde prakticky žádné vracáky a voda stále plyne. Uvolněné kameny jinak mají vesměs ostré neobroušené hrany, které spolehlivě svedou poškrábat loď.

Regulované břehy na Brslence
Regulované břehy na Brslence

V okolí Chotusovic je potok prořezaný

Když může člověk už mít všech těch křovisek plné zuby, přichází čas na oddech. Úsek kolem obce Chotusice je totiž nyní kompletně vyčištěn. Kromě vystoupení kvůli jedné nízké lávce stačí nechat se proudem prostě unášet. Po obeplutí vesnice břehy opět zarostou... Z nějakého důvodu jsou ovšem křoviska pod Chotusicemi k vodákům celkově přívětivější, takže se tu pádluje podstatně lépe než přímo pod Čáslaví.

Brslenka
Brslenka

Po čase vládu nad břehy převezme rákos, čímž máme obvyklý výčet potočních radostí zkompletovaný. Jeho hustota ale nedosahuje míry neprostupné džungle. Následně otravující vegetace zase z velké části mizí. V samotném závěru se pluje příjemně a za zbytky cestního mostu se vody Brslenky spojí s Doubravou.

Soutok s Doubravou
Soutok s Doubravou

Závěrem

Plavbu po říčce zpomalují četnější překážky pod Čáslaví, takže na popsaný úsek o délce cca 8,5 km je třeba počítat aspoň se dvěma hodinami. Obtížnost obecně nepřesahuje svižné ZW, ale vyloženě zadarmo není. Hlavně za větší vody to chce dávat pozor na větve a stromy v proudu. Na úseku není žádný jez a pouze jeden vyšší stupeň. Sjízdná je Brslenka jen po deštích nebo při tání. Díky řadě rybníků výše sem voda dotéká postupně a s určitým zpožděním. Úsek se tak dá sjet i v době, kdy už den nebo dva neprší.

Vojta Brádle
Diskuse nad článkem
Vynikající potokářský počin!, Václav, 25.04.2016 9:32
Požlebí, Vladimír, 25.04.2016 12:09
Obohacení, Tibor, 25.04.2016 16:11
| Re: Obohacení, Chobotnice j., 25.04.2016 19:35
| Re: Obohacení, Václav, 25.04.2016 22:30
hezké!, Jirka, j.hodic~seznam.cz, 26.04.2016 11:38
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.