Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Brozansky-nahon.aspx?ID_clanku=2086

Brozanský náhon

uveřejněno dne: 08.04.2019 | popisované řeky: Ohře

Fascinují mě toky, které se dají splout celé. Člověk má v zápisníku jaksi „odškrtnuto“ a nemusí luštit kilometráž odkud kam to bylo. V Čechách ale nemáme toky s tak vydatným pramenem. Proto celou řeku tu můžu splout jen ve dvou, případně, s přimhouřením oka, ve třech případech. V prvním případě vzniká splavná řeka spojením nějakých dvou jiných toků – klasicky třeba Otava, Berounka nebo spojená Orlice. Druhým častým případem je odpojení splavného pojmenovaného toku či kanálu od existující řeky - tak jako u Zlaté stoky, Nové řeky, pražské a berounské Čertovky, Vraňanského a Opatovického kanálu a podobně. Třetí případ nastává, pokud řeka do Čech vtéká a má za hranicemi jiné jméno – takto lze splout „celou“ Ohři nebo Stěnavu. Chaotické nezodpovědné toky, které údajně mění jméno jen tak, radši ani nezmiňuji.

Reklama

A tak jsem před rokem zkusil Brozanský náhon. Celý. Jedná se o levé rameno dolní části Ohře, které vytváří rozlehlý ostrov Sv. Klimenta. Vedle snadné dostupnosti vlakem mě navnadil i výkřik nejmenovaného dítěte v zápisníku o splutí: „Proč zrovna já mám takové rodiče?“ Tenhle tok se zdál být hodný pravého muže a bylo třeba ho prozkoumat.

Za stavidlem začíná Brozanský náhon
Za stavidlem začíná Brozanský náhon

Dopravil jsem se s pálavou retrovláčkem do Budyně a po krátkém intermezzu nevábné Malé Ohře a široké normální Ohře stanul na odbočení Brozanského náhonu. Průtok okolo 1 m3/s náhonem mě potěšil, jarní počasí přálo. Bohužel počáteční stavidlo na jezu v Hostěnicích proplutí nedovolovalo, takže hurá z lodě a přetáhnout. Vyplouvám. Po několika metrech se objevuje neprostupný zátaras z klacků, otočit loď, mírně zpět a převláčet vpravo po cestě. Pak totéž ještě jednou. Další nasednutí a klidná plavba mezi chatičkami. Jen mě trochu znervóznil zaslechnutý útržek hovoru dvou žen na břehu: „… neví, co ho čeká…“, pronesený poněkud krvelačně.

Podplutí dálnice Praha – Drážďany
Podplutí dálnice Praha – Drážďany

Naštěstí další plavba už tak dramatická nebyla. V příjemném zeleném stínu pod stromy po mírném proudu. Kvetoucí střemchy jako bílé vodopády. Semtam nízká lávka či mostek, občas padlý strom. U dálničního mostu zpíval slavík.

Jez s renesančním mlýnem v Brozanech
Jez s renesančním mlýnem v Brozanech

Jediný jez je v Brozanech u sgrafitového renesančního mlýna ze 16. století. Naštěstí zábradlí na pravé straně není tak neprostupné – lze odklopit a loď přenést přes náměstí okolo sámošky zpět do toku. V městysu jsou i další možnosti občerstvení.

Peřejka pod Brozany
Peřejka pod Brozany

Pod jezem se Brozanský náhon hezky rozeběhne, peřejky dosahují obtížnosti až WW1. Na další nízké lávky už jsem nenarazil, jen na jeden zátaras z větví a odpadků. Okouzlil mě modrý odlesk ledňáčka prchajícího nad zvlněnou hladinou.

Ústí Brozanského náhonu do Ohře
Ústí Brozanského náhonu do Ohře

Ústí Brozanského náhonu do Ohře je nenápadné, v blízkosti 9. říčního kilometru. Dál už se plavíte zas po široké řece obtížnosti ZW. V Bohušovicích u železničního mostu balím loď a vleču ji na zpáteční vlak.

Brozanský náhon tak, podle mého mínění, coby pralesní dobrodružství v blízkosti Prahy, rozhodně stojí v příhodném počasí za návštěvu. Ať už samostatně, nebo jako zpestření splouvání dolní Ohře. Celkově se udává délka 5,1 km s jedním nesjízdným jezem a minimálně dvěma nepodjetelnými lávkami. Nedoporučuji na plavbu brát děti, naopak přilba a vesta jsou proti klackům více než vhodné.

Ahoj Eki
Diskuse nad článkem
Durch., Chobotnice, 08.04.2019 10:21
| Re: Durch., Jirka J., 08.04.2019 13:20
Ta poslední věta, Kouďa, 08.04.2019 10:25
| Re: Celé řeky, Eki, 08.04.2019 19:25
| Re: Celé řeky, Večerníček, 08.04.2019 23:39
náhon Doksany, padoc, 22.08.2021 9:40
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour