Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/rakousko/thaya.aspx
Home Rakousko Thaya Mapa

Řeka Thaya

67% Oblíbenost řeky


 • Pramen: pahorkatina Waldviertel 690 m.n.m.
 • Délka toku (sjízdné) v km: 108 (37)
 • Obtížnost:
    Úsek Říční km Obtížnost
  horní Karlstein a.d. Th. - Raabs an der Thaya249.4 - 237.2ZW
  dolníRaabs an der Thaya - hranice (dále ČR Dyje)237.2 - 209.4ZW

 • Podmínky: Od pramenné oblasti teče otevřenou pahorkatinou, převahou v zemědělské krajině, proto není vodácky zajímavá. Dostatečnou vodností (průtokem) a scenérií krajiny je zajímavá až od obce Karlstein, nadm.v. 429 m. Dlouhé úseky řeky se vinou lužními lesy, anebo mezi zalesněnými pahorky, kde nad hlubšími údolími se tyčí zbytky starých strážných hradů. Stupně jsou nízké, obvykle sjízdné, jezy nutno prohlédnout. Splutí je možné od března do poloviny října v době od 10 do 17 (18 letního času) hodin. Pro některé úseky platí přísnější pravidla.
 • Sjízdná na čem, kdy, pro koho:
  Limity sjízdnosti jsou definovány pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou, která si dokáže i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody. Pro majitele kajaků, zkušené vodáky nebo pro vodáky, kterým nevadí občasné přetahování, může být limit nižší. Naopak pro rafty, laminátky nebo začínající vodáky je obvykle nutné vody více.
  ÚsekkdyVodočetAktuálně ehyd.gv.at Aktuální sjízdnost
  hornína jaře nebo po deštích    
  dolnído června minimum: 5 m3/s
  optimum: 12 m3/s
  úsek: od Raabs
  vodočet: Raabs
  měřeno: 24.10. 16:00
  1,9 m3/s
  Mapa sjízdnosti
  Statistika sjízdných dnů v měsíci - úsek od Raabs
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Měsíc123456789101112
  Rok 20218013813920
  Průměr8013813920

  Ještě podrobnější informace o sjízdnosti v tomto úseku?

 • Charakter řeky:
  Úsekšířka, typ korytaokolítyp lodědoporučeno prorychlost plavby
  horní15-20 mstřídání zeměděl. krajiny s malými lesíkyotevřenézačátečníky3km/hod.
  dolní20-30 mhlubší údolí, převažují lesy

 • Nejhezčí úsek: Raabs a.d.Thaya – Eibenstein
 • Nebezpečný úsek:
 • Obvyklý začátek a konec: Karlstein, Raabs a.d.Thaya, Drosendorf, hranice
 • Plavbu spojit s řekou: Kamp
 • Přístup k řece: silnice dobře, pouze z mostů
 • Tábořiště: volné táboření v Rak. zakázáno. Po dohodě s majitelem pozemku lze nocovat. Vhodných míst dost, pouze obtížné potkat majitele. Využitelná místa: Raabs, sportovní areál; Kolmitzgraben, Drosendorf, sport.areál. Osada Kolmitzgraben nemá starostu, ale t.zv. Pověřence - Bevollmächtigte ; dotaz u něj; na levém břehu přímo pod zříceninou hradu vhodné místo na stanování. (Přidání nového odkazu )


Řeku už jeli: (11)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Ivis
2 Unterthurnau, most , jez - hranice ČR ZW, WW I 8.7.20 nafukovací kajak Hodnoceni
Vodočet: 59 cm , 6,2 m3/s Podhradi Popis: Diky covidu nakonec jsem dal Thaya az ted i kdyz jsem ji mel naplánovanou uz v březnu. Chtel jsem začít hned za zakázáným úsekem v tomto období, ale z Drosendorfu az k memu startu pod jezem stojata voda. Na moste vypadalo vody tak tak i kdyz bylo 20 cm nad limit, ale nastesti kousek po startu se vrátila jeste druha cast vody z nahonu a uz to bylo ok. Celkem hezke meandry i mirne tekouci stale, obcas perejky, prumer 7,2km/h. Najeto včetně české části do Podhradí n. D. 7,2 km. Hranice není na řece nikde značena, kromě jedné cedule (pozor státní hranice). Dle map.cz je rakouská část 1,5 km a pak další 0,3km je to hraniční řeka. Dle popisu zde i fotek je možná tento krátký usek hezčí a zajímavější než 20 km usek výš, který je povolený jen 3 měsíce. Navíc užší a bez jezů.

Libor
33 Raabs -Podhradí nad Dyjí ZW, WW I 5.7.20- 6.7.20 nafukovací kajak Hodnoceni
Vodočet: Raabs 140 - 9,3 m3/s Popis: Po spojené Dyji jsme pokračovali po splutí Moravské Dyje. V Raabsu je hotel Thaya s hospodou, kam se vyleze po žebříku rovnou z lodi. Obsluhoval nás tu český číšník. Dyje protéká nádherným údolím. Bohužel jsou tu často vysoké jezy s elektrárnami, nad kterými jsou dlouhé oleje. Peřejky pod nimi jsou spíše kratší. Některá přenášení jezů jsou dlouhá, především v Kollmitzgrabenu,Eibensteinu a v Drosendorfu u sportovního centra. Některé jezy se daly jet, pěkná peřej byla pod provaleným jezem v Primmersdorfu. Nejdivočejší je údolí pod zříceninou Kollmitz, kde jsou vysoké skály. Na jednu z nich jsem si vylezl. Údolí je tu nádherné, připomíná NP Podyjí. Těsně před hranicemi v Unterthurnau je nový jez, který krade veškerou vodu do dvou náhonů. Přes jez se dá loď přenést do bližšího z nich, ale i v něm bylo málo vody. Na hranicích se konečně objevují peřejky a krásné údolí. V létě je tu několik indiánských táborů. Nádherný pohled na údolí je z Grázlovy vyhlídky na vysoké skále. Splutí jsme zakončili v Podhradí. Podařilo se nám uskutečnit dávný sen o plavbě z Moravy na Moravu přes Rakousko. Vzhledem k přísným rakouským předpisům jsme na šanci museli čekat mnoho let.

Miloš H.
22 Raabs an der Thaya (vodočet u pěší lávky) - Drosendorf (do vrcholu meandru) ZW, WW I 25.5.19 nafukovací kajak Hodnoceni
Vodočet: Vodočet Raabs an der Thaya: 129 cm, 7.28 m³/s Popis: Čekal jsem, že Thaya více poteče. Hodně široká a samá elektrárna. Pod jezy kousek sucho a pak hned stojící voda. Asi 3x delší peřeje tak 50 až 100 m. Dojel jsem vodu 121 cm a pak dojel zase vyšší vodu? Okolí hezké, Hrady, meandry.

Eki
2 Unterthurnau - hranice s ČR ZW 18.11.17 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: cca 2,5 m3/s Popis: Na vodu pod mostem a jezem, pak pusté kaňonovité údolí s mírnými peřejkami a rulovými skálami. Stav vody spíše limitní, trochu to už v peřejkách a rozlivech drhlo. Hranice jde k řece asi třikrát, spluto s bráchou na pálavě.Více na webu.

Aleš K.
13 Raabs - Eibenstein ZW 8.6.16 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: Raabs 106 cm Popis: V Raabsu to vypadalo na totální sucho, ale hned pod Raabsem začínají voleje, kde sucho nevadí (spojené rybníky ala Berounka) Po cestě nádherná zřícenina Kollmitz. Ideální nasedačka na pravém břehu na konci Raabsu u školy.Více na webu.

Večerníček
25 Raabs an der Thaya - státní hranice ČR ZW 4.6.16 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: Popis: Zastávka v Eibenstein.

Mišel
25 Raabs an der Thaya - státní hranice ČR ZW 4.6.16 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: Popis: Na Palavě.

Stanislav V.
25 Raabs an der Thaya -státní hranice ČR ZW, WW I 4.6.16 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: Popis:


Zobrazit podrobnosti vodáků o této řece z jejich zápisků
Průvodce kilometráží:

Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

Reklama
Spolujízda (pendl aut)
Reklama

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama