Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/polsko/kamienna.aspx
Home Polsko Kamienna Mapa

Potok Kamienna

90% Oblíbenost řeky


 • Pramen: soutokem několika potoků na severní straně Krkonoš
 • Délka toku (sjízdné) v km: 27
 • Obtížnost:
    Úsek Říční km Obtížnost
  horníJakuszyce - Szklarska Poreba31.0 - 24.1WW IV-V (X)
  Szklarska Poreba - Piechowice24.1 - 18.1WW V - IV
  středníPiechowice - Cieplice Zdrój18.1 - 8.5WW IV-III
  dolníCieplice Zdrój - ústí do Bóbru8.5 - 0.0WW II-I

 • Podmínky: potok se nachází nedaleko hraničního přechodu s ČR, takže je velmi dobře přístupný i pro české vodáky. Svých charakterem připomíná Mumlavu. Horní část dosahuje velmi vysoké obtížnosti s mnoha zablokovanými a balvanitými místy se spádem přes 50 promile! Většinou zde bývá množství napadaných stromů. V horní i střední části je množství malých přírodních i umělých stupňů, za kterými se velmi často tvoří silné vývary. Většina z nich se dá sjíždět, ale záleží na stavu vody. Některé jsou životu nebezpečné již od střední vody (napr. v Piechowicích, kde jsou vyskové regulační zdi). Každoročně se v dubnu na středním úseku pořádají vodácké závody.
 • Sjízdná na čem, kdy, pro koho:
  Limity sjízdnosti jsou definovány pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou, která si dokáže i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody. Pro majitele kajaků, zkušené vodáky nebo pro vodáky, kterým nevadí občasné přetahování, může být limit nižší. Naopak pro rafty, laminátky nebo začínající vodáky je obvykle nutné vody více.
  ÚsekkdyVodočetAktuálně Pogodynka Aktuální sjízdnost
  střednína jaře nebo po deštíchopt. 130-150 cm v Piechowicich, což je 155-180 v Jeleniej Górze
  minimum: 120 cm
  optimum: 140 cm
  úsek: od S. Poreby
  vodočet: Piechowice
  měřeno: 06.06. 05:00
  65 cm
  0,96 m3/s
  Mapa sjízdnosti Statistika sjízdných dnů v měsíci - úsek od S. Poreby
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Měsíc123456789101112
  Rok 2023336500
  Rok 2022320500001002
  Rok 2021010060221001
  Rok 2020072005010310
  Rok 2019010640000100
  Rok 2018000300000103
  Průměr121321010101

  Ještě podrobnější informace o sjízdnosti v tomto úseku?

 • Charakter řeky:
  Úsekšířka, typ korytaokolítyp lodědoporučeno prorychlost plavbykajakzkušené4 hod. do Szklarske Poreby, pak 2-3 hod. do Piechowic
  celá4 - 8m, častá zúženíúdolí, lesy

 • Nejhezčí úsek:
 • Nebezpečný úsek: zablokovaná místa, padlé stromy hlavně v horní a střední části, nebezpečné stupně
 • Obvyklý začátek a konec:
 • Plavbu spojit s řekou: Bobr
 • Přístup k řece: silnice i vlak dobře
 • Tábořiště: (Přidání nového odkazu )


Řeku už jeli: (4)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Hany
6 Motokros - Piechowice WW IV, WW V 31.10.20 kajak Hodnoceni
Vodočet: 17m3 (ale vodočet od PC hlasí 12m3) Popis: Po 2x sjeté Mumlavě řešíme co dál jet. Když zazní Kemeinna mám radost. Kokám, že má mít 17m3. Mám ji v hledáčku a kolem fakt dobrý pádlery:) Začátek překvapil i Toma. Začínáme motokrosem... Úvod dost dobrej. V první půli motokrosu padám hlavou pod vodu a schytávám přivítání Polské Kameinné. Ještě že adrenalin funguje. Další úseky jsou neustále obzoru schované a jen Díky předjezdci Pepínu, relativně svižně se posouváme přes velké množství kaskád až k závěrečné soutězce v Piechowicích. 2x procházím koryto a kontroluju pasti. Záchrana z obou stran. Mám dobrý pocit z celého dne, kdy jsem vše ustál pouze jedním zvedáním. Asi bych litoval to nezkusit a tak vyrážím jako předposlední. To že tři přede mnou měli problém a vytáhli je tak tak nevím. Video, které mi to budě v hlavě ještě dlouho připomínat říká šuplík nejezdi!!! Celá kaskáda se dala relativně kontrolovat, ale do posledního válce jsem si chybně nejel a poslední vlna mi mění směr,narážím na levou strany skály. Následně mě vývařiště přenáší na pravou stranu šuple, tam fakt nechci Několik pokusů se dostat ven končí vždy u pravé skály. Tom, mě několikrat minul odchytit špičku. Vývařiště nepouští a neskutečně drží. Bohužel mě proud natlačí naskály, že se mi nedaří udržet rovnováhu. Pádlem se zarývám pod sebe a propadám. Dva marný pokusy srovnat pádlo a zkusit zvednout v rozbouřené a propěněné vodě končí krysou. Neskutečná pračka, kde se nedá nic udělat. Tento zážitek mi kazí závěrečný dojem. Záchrana funguje dobře a kluci mě loví ven. Loď se točí ještě několik minut, než se jí podaří odlovit. Dobrá a cenná zkušenost. Je to krásná, ale zároveň asi nejzrádnější říčka, co jsem zatím sjel. Těžký místa neustávají, jejich nespočet, za málo vody je to šílené šutroviště, kde lodě dostávají zabrat. Jen fakt s někým kdo ji dobře zná.

Ivis
7 Piechowice,ul.Tysiaclecia,pesi most, za nebezpecnym stupnem,u obchodu zverimex a pekarna 16,6 - Cieplice Slaskie Zdroj,2.most,u Sw. jadwigi Slaskiej,kostel 9,8 WW III, WW IV 6.4.19 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 110 cm Piechowice 8,1 m3/s ,Jelenia Gora 99 cm, 11,7 m3/s Popis: Hezke pereje vetsinu trasy. Rekl bych idealni usek pro Palavu. Sirka 10-15 m. Na rozdil od jinych popisu bych zde obtiznost ubral ,rekl bych pereje ww2 obcas a vetsinou ww1. Rychly tok ,zadne prekazky ! Krasne stale tece. Prumer pres 7 km/h. Super! Jen v 2/3 trasy jsem tak tak zastavil pred zeleznou zabranou . Myslel jsem ze dal je prehrada, ale byla to jen vysoka betonova zed ( min 50 m) , ale je to asi jen protipovodnova zabrana. V kazdem pripade diky te zel. zabrane je i dal reka absolutne cista. Super. V zaveru jsem byl atrakce pro polaky. Asi na 3 mistech si me fotily na mobil. Jinak tento udajny 10cm podstav asi tak nevideli ani v hornim divokem useku ( kde je i ww5) dve auta kajakaru. Souhlasil bych s popisem zde ze horni usek podobne jak Mumlava dle toho co jsem videl z auta .

stevo
4 Szklarska Poreba - Piechowice WW IV, WW V 18.4.13 kajak Hodnoceni
Vodočet: 26 m3/s v Piechowicích (174 cm) Popis: Nářez.Více na webu.

klaus
2 WW II 16.4.11 kajak Hodnoceni
Vodočet: Popis: AMP Kamienna


Zobrazit podrobnosti vodáků o této řece z jejich zápisků
Průvodce kilometráží:

Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour