Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/morava/moravice.aspx?kilo=komentar
Home ČR - Morava Moravice Mapa

Řeka Moravice - komentář k řece

74% Oblíbenost řeky


Napiš svůj komentář

Jméno: Miroslav Snášel, Datum: 03.12.2020
Ahoj, na řece Moravici je v propusti u nové MVE (ř.km. cca 38 - asi 1km pod jezem v Janských koupelích) v propusti umístěno nově několik obrovských kamenů, které zcela znemožní splouvání tohoto nového jezu.
Jméno: Milan, Datum: 30.07.2013
MORAVICE + OPAVA = skvělá 2-4 denní alternativa k suchým českým řekám. Je však zapotřebí využít letního odpouštění nádrže Podhradí na Moravici, řeka Opava pod Opavou je pak již sjízdná celoročně: 1 den: Podhradí - Žimrovice 16km (táboření v Areálu dobré pohody) 2 den: Žimrovice - Kravaře 17km (táboření u loděnice po domluvě) 3 den: Kravaře - Jilešovice 16km (táboření u hlučínského jezera) 4 den: Jilešovice - Ostrava Třebovice 11km Na Moravici v době odpouštění sice rozhodně nebudete na řece sami ale zato v době, kdy mnohé řeky jsou již suché, splujete čile proudící řeku a pak po vplutí do řeky Opavy již asi žádného vodáka nepotkáte, jen mírně proudící, mezi poli a loukami meandrující řeka...
Jméno: , Datum: 14.04.2012
Internetový vodácký průvodce, mapa a kilometráž řeky Moravice: www.geotrips.eu/cs/mapa/kilome... a další úsek na www.geotrips.eu/cs/mapa/kilome... Honza
Jméno: Dr.Bota, Datum: 02.04.2012
Jeli jsme v pátek 30.3. z Malé Morávky, přibližně na 93 km je ve vodě hrázka a do ní nějaký šikula dal nějaký železo. To nám udělalo díru do lodičky
Jméno: Honza Hrubeš, Datum: 18.03.2012
Moravice nad Slezskou Hartou od Malé Štáhle čistá bez problémů.
Jméno: Anna, Datum: 21.06.2010
Po dlouhém pátrání se mi podařilo zakoupit vodácko-cyklisticko-turistickou mapu Moravice. Mají ji za 79 Kč v hotelu Slezský dům v Podhradí za mostem vpravo.
Jméno: mirek snášel, Datum: 15.04.2009
18.4.09 jsme jeli na deblech Moravici - začínali jsme na Podolském potoku - po soutoku s řekou průtok cca 15 kubíků - jezy nutno prohlédnout, nové - 1.ve Velké Šťáhli nesjízdný , 2. těsně před vzdutím přehrady Slezská Harta - obrovský vracák, dá se snadno přenést vpravo, NESJÍŹDĚT !!! Jinak svižně tekoucí hezká řeka s krásným okolím.
Jméno: Stoky, Datum: 12.04.2008
Budu lehce reagovat na Pavlův komentář k sobotě 5.4.2008. Dnes 12.4.2008 jsme jeli podobný úsek horní části Moravice, stav 104 cm (7,66 m3) ve Valšově. Řeka byla sjízdná bez problémů na různých lodích(po jednom Pyranha Stretch, Prijon Canyon, Baraka, Orinoko a Fileta), ačkoliv podle tohoto serveru by sjízdná být neměla (podle Vodáckého průvodce od Shocartu pro sjízdnost stačí 100 cm na vodočtu ve Valšově, raft.cz uvádí limit 8 m3, což odpovída cca 107 cm). Jez na 91,5 km sjízdný byl, v koruně jezu jsme nic nenašli. Připojuji se k zákazu sjíždění jezu za Velkou Štáhlí - nebezpečný. Při tak nízkém stavu vody je dosti problematické sjíždění dalšího malého jezu (stupně) hned za silničním mostem (snad 87,6 ř.km), neboť po celé šířce jsou co metr kovové traverzy vystupující nad dřevěné desky a při nízkém stavu vody hrozí protržení vzducholodí. Ahoj Stoky
Jméno: Pavel, Datum: 09.04.2008
Sobota 5.4.2008, stav 9.5 m3/s ve Valšově, horní úsek Moravice. Start u Mostu na Lesní mlýn (km 93.2). Nad Dolní Moravicí na jezu km 91.5 je něco velmi nepříjemného na koruně jezu - vzal jsem šponu ze dna mého ubohého Xena cca 2 mm - pravděpodobně nějaká pásovina - a padl dolů takřka po hubě. Jez je do levé zatáčky, cca 1.5 m vysoký, a vřele doporučuje nejezdit. Jinak zbytek do Břidličné bez problémů, všechny jezy sjízdné, jen stupeň za Velkou Štáhlí (v navigaci, je vidět ze silnice) o hubu - vývar cca 6 - 8 m, raděj nejezdit. Za tohoto stavu Podolský potok sjízdný z Rýmařova.
Jméno: ozzogar, Datum: 30.07.2007
Bacha na ř. km. 22,7, je tam na léto nově postavená lávka a nedá se podjet. Místo poznáte snadno, je to cca 3km pod lesním jezem, 100 m před Větřkovickým mlýnem se zbytky jezu. Řeka se dělí na dvě ramena, na ostrově je skautský tábor. V pravém rameni je drobná kaskáda coby zbytek jezu, teď v létě přehrazená prknem, aby se skautíci mohli koupat - což by až tak nevadilo... Vlevo je klasický průjezd, kde ovšem skautíci postavili "lávku" v podobě dvou kmenů s přibitými prkny. Kajak ji může vrchem přejet, ale pro kanoe je to prvotřídní past. Lávka byla při průtoku pouhých 7,5 kubíku v úrovni hladiny a vidět je jen tak tři čtyři metry předem. Řeka tu teče rychle, ale před lávkou je vpravo malá tišinka, takže tam jde, máte-li prostor, rychle přistát. Při hromadných akcích na Moravici to ovšem je problém, druhá loď ještě přistane, ale třetí má smůlu, není kam. Raději přistaňte na špici ostrova a omrkněte to, třeba ji někoho napadne před dalším sjezdem sundat. Doporučuji pořadatelům, aby se skauty domluvili, že na víkendy, kdy se pouští voda, dají lávku pryč. Jestli příště pojede víc lodí, bude to masakr... A těch Pálav z půjčovny, proražených o čouhající hřebík... ;-)
Jméno: Robert Adam, Datum: 21.09.2006
Všem, kteří pokoušejí osud při sjíždění tzv. "Hrázky" za kempem v Podhradí. Tak jako v posledních letech při každém sjezdu tak i 16.09.06 jsem byl svědkem, jak tři rozjaření muži spolu s čtyřmi dětmi na Coloredu, tak jako mnozí jiní, kteří se opájejí pocitem nepotopitelnosti raftu, za uznalého pokyvování okolí, "bravurně" sjeli tuto vodní stavbu. Když jsem jim pak oznámil, že se právě dopustili porušní plavebních řádů a trestného činu obecného ohrožení, vůbec nechápali o co tu jde a proč jsem tak rozčilený. Domnívali se, že pokud mají bezpečnou loď, děti jsou vybaveny záchranými vestami a oni nejsou pod vlivem alkoholu, pak je vše v pořádku a pod kontolou. Opak je ale pravdou. Každý vůdce jakéhokoliv plavidla je povinen seznámit se s vodní cestou , po které hodlá plout(Moravice je vodní cestou pro rekreační účely) a respektovat veškerá její značení. Tato vodní stavba je označena jako nesjízdná a není určena k překonávání jakýmkoliv plavidlem. Při jejím sjíždění je posádka vystavena vysoké míře rizika a ohrožení zdraví, jak o tom svědčí každoroční případy zachraňovaných a resuscitovaných. O to závažnější je, pokud jsou takovému riziku vystaveny vlastní či svěřené děti. Sebevědomí těch mužů svědčilo o naprostém neuvědomění si rizika, které jim hrozilo. 1.okamžité převrácení lodi, pokud se nájezd na hranu vracáku nepovede naprosto dokonale (viděl jsem zde, jak se "Matylda" - raft o výtlaku několika tun, zachycena vracákem pod hrází, převrhla během 2 sekund). 2.vlastnosti vracáku, který v tomto místě rozhodně drží a nepouští. 3.hypotermický šok (sportovní šusťáková souprava ve vodě "teplé" 10-12 st.C tělo neochrání), který během pár desítek sekund způsobí, že v ruce neudží cigaretu, natož hozené lano nebo topící se dítě. 4.absence jištění ze břehu, které se pro nesjízdnost, technickou náročnost a především vysokou míru rizika a ohrožení života záchranářů, nezajišťuje. Nechtěl bych být v kůži těch mužů, až by matkám dětí měli oznámit, že své děti mohou (v lepším případě) navštívit ve Vítkovské nemocnici. Vím, že díky vlastnostem nafukovacích lodí je 98% sjetí úspěšných. Jsou tady ale ona 2% u nichž, pokud dojde ke zvrhnutí a posádka je vystaveni vodnímu živlu, nehrozí jen vykoupání a příp. rýma. V tomto případě hrozí trvalé následky na zdraví i smrt. Prosím uvědomte si to! Prosím uvědomte si, že vlastnosti nepotopitelného raftu a jeho zdánlivé bezpečí nedokážou překonat specifická nebezpečí řeky a staveb na řece umístěných(viz. každoroční případy utonutí raftařů na jezech řeky Bečvy).
Jméno: Medved, Datum: 06.09.2006
Pozor - opravený tzv.Větřkovský most pod Podhradím(dříve tam byla lávka z kmenů)je posunut a nové "přemostění"je za vyššího stavu průjezdné s obtížemi,hlavně v souvislosti s rychle tekoucí vodou a "špuntem"vytvořeným z množství lodí při organizovaných akcích. 6.9.2006
Jméno: Petr, Datum: 31.03.2005
Ten stupeň není na začátku Břidličné, ale na konci Velké Štáhle. Je opravdu nepříjemný, vloni jsem v něm hodil krysu při 8m3 a ven mě tahal kamoš na házečce. Za větší vody bych rozhodně přenášel. Pozor na včasné vysednutí, před jezem je navigace. Na začátku Štáhle je taky jez (asi 200m za vlnkou pod mostem) a ten bych hodnotil taky jako nesjízdný. Je pod ním dlouhé a silné vývařiště. Dá se objet úzkou uličkou vpravo, která ale bývá někdy ucpaná dřevem. ( dneska nebyla :-)
Jméno: Vojta Jančar, Datum: 29.03.2005
Na začátku Břidličné, hned za prvními domky je nepříjemný stupeň, za jarní vody nebezpečný, zřejmě neprůjezdný válec. Přítok Moravice - Černý potok od Bruntálu, docela hezký potok bez větších překážek (neprojížděli jsme městem, kde v navigaci může být leccos!!)tak do WW I+.
Jméno: Petr, Datum: 22.03.2004
Horní Moravice z Malé Morávky je docela průjezdná, až na úsek pod Morávkou, kde je kombinace nízké lávky za zatáčkou, pak o 50m dále padlý strom a pak jez. Jinak je to meandrující potok s ostrými zatáčkami, prudkým proudem a občas zarostlým korytem. Nic extra vyjímečného. Pokud je z jara voda, jsou asi vhodnější řeky pro splutí.
Jméno: Honza Hrubeš, Datum: 12.05.2003
Po většinu roku je sjízdný náhon Strouha, který odbočuje z Moravice v Kylešovicích a ústí do Opavy v Komárově u motorestu Oáza. U Černého mlýna je lépe přenášet náhon přímo kolem mlýna, levé rameno bývá bez vody, jen pár zarostlých kaluží a tůněk. Rozhodně žádný zázrak, ovšem když nikde v okolí nic moc neteče, Strouha zpravidla aspoň trochu vody má a docela svižně proudí. Vhodné jako drobné zpestření plavby po mnohem línější Opavě.
Jméno: Honza Hrubeš, Datum: 03.05.2002
Vodáckou mapu Moravice v měřítku 1:25 000 v r.2000 vydal: MAP studio - vodácký klub Tolstého 16, 746 01 Opava Tel./fax: 0653/213125 e-mail: sykora.maps~iol.cz V současné době vím o jediném místě, kde je mapa k mání, a to v prodejně suvenýrů na náměstíčku těsně před vstupem do zámku v Hradci nad Moravicí. Můžete si ji případně zkusit objednat na výše uvedené adrese.
Jméno: Hana Vichova, Datum: 05.04.2002
Doporučení: přímo u řeky Moravice v Hradci v areálu TJ je možno ubytovat se v ubytovně s restaurací. Cenově přijatelné, nocleh 80-100 Kč. Je možno vystoupit přímo z lodě, možnosti parkování aut i autobusů také přímo v areálu. Více na www.fpf.slu.cz/~vic10lb nebo na www restaurace Sport, Hradec nad Moravicí. Restaurace i ubytovna otevřena po celý rok!!!
Jméno: Honza, Datum: 02.04.2002
Autobusem můžete dojet přímo do Kružberka nebo Jánských Koupelí a autobusem se lze rovněž vrátit z Podhradí (nebo zde začínat). Spojení najdete na www.jizdnirady.cz . Spojení vlakem na Opavu je možno využít i při ukončení v Hradci, stačí to zabalit pod silničním mostem a domorodci už vám poradí, jak se k nádraží dostanete. Při hromadné velikonoční akci lze chytit stopa dokonce i v mokrém neoprenu, jak jsme se sami přesvědčili. To díky mojí skleróze, ale o tom snad až někdy příště...
Jméno: Matouš Hrubý, Datum: 01.04.2002
Chci dodat jen poznámku pro ty, kteří jsou s dopravou lodí i sebe podobně jako my odkázáni jen na vlak a vlastní nohy: vlakem se dá dojet ke Kružberku nejblíže do Svatoňovic - odtud to jsou asi 3 km po silnici. Skončit je možno v Hradci či Brance, odkud jede vlak do Opavy, anebo až v Opavě-Kylešovicích u silničního mostu, který se nachází za dvěmi nesjízdnými splavy. Od mostu se jde doleva asi 100m k zastávce autobusu, anebo ještě asi půl km stejným směrem až k sídlišti, odkud jezdí víc linek směr nádraží Opava východ. Ahoj!!
Jméno: David Slavata, Datum: 01.01.1970
Nemohu pochopit jednu věc. Proč k tak nádherné a absolutně jedinečné řece jako je Moravice, kterou pravidelně sjíždějí stovky až tisíce vodáků nebyl napsán ani jeden komentář. Takže mám radost že jsem první. Pravidelně řeku sjíždím každý rok 2x. Řeka je sjízdná pouze když se vypouští přehrada Kružberk. Minulý rok to bylo kolem 24.4.2000.Bylo tam tolik lidí, že byl problém vlézt do vody (byly vedra kolem 30 stupňů). Sjet autem s lodí od hráze dolů k řece trvalo asi 3 hodiny. Byli tam lidi z celé republiky i ze zahraničí. Z občerstvením si nikdo nemusí lámat hlavu. Všude jsou upíchnuté bečky s pivem a čepuje se o stošest (to by mě zajímalo jak to mají prodejci vyřešeno s finančním úřadem). Na loukách kolem řeky se pořádají různé slavnostní akce (hasiči z místních vesnic se dost předvádějí). Řeka rychle plyne a koryto je přehledné. Krásné zalesněné údolí opravdu stojí za to. První významný splav je v Jánských koupelích. Je bez problémů sjízdný, pokud vám ovšem nebude vadit spousta čumilů, kteří na vás čumí z mostu hned za splavem. Pak je splav v Podhradí. Ten je zásadně sjízdný pouze na raftu. Jinak ne. Plno pomníčků je důkazem toho kolik se tu už utopilo lidí. Myslím že každý rok minimálně jeden. V Podhradí je další hospoda. Taky je tu kemp ze kterého se také vyjíždí. Za Podhradím pak řeka teče nádherným zalesněným údolím. Po pravé straně ale bylo nedávno vybudováno oplocení obory (pěkně to tam zhyzdili) takže bude problém vylézt z řeky na břeh. Waissonův (nebo jak se to píše)splav se dá taky sjet. Pro zájemce je tam vykopaný tunel ve skále, kterým se odvádí důmyslným systémem akvadutků voda do Žimrovických papíren (postaveno někdy kolem roku 1836). Pozor v Žimrovicích je vybudován umělý vodní kanál, kde se konají závody. Žimrovický splav se dá taky sjet bez problémů. Nesjízdný pro otevřené lodě je Branecký splav (minulý rok jsem tam viděl kluka co se tam točil asi půl hodiny pod splavem než ho vytáhli - pak ho odvezla sanitka a nevím jestli to v té studené vodě přežil). Z Branky do Opavy je to taky celkem zajímavá cesta. Je tam několik hospod. Končí se většinou v areálu zdraví nebo "U Chovatelů" Plavba z Kružberku do Opavy se dá zvládnout za jeden den. Moravice je jednoduchá řeka pro začátečníky. Jediný problém je v tom, že ji splavují lidé, kteří mají v sobě taky hodně alkoholu a to je hlavní důvod toho proč se tam téměř každý rok někdo utopí. Takže vodáci AHOJ! David
Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

03.12.20 Moravice: Ahoj, na řece Moravici je v propusti u nové MVE (ř.km. cca 38 - asi 1km pod jezem v Janských koupel ... více
30.07.13 Moravice: MORAVICE + OPAVA = skvělá 2-4 denní alternativa k suchým českým řekám. Je však zapotřebí využít letn ... více
14.04.12 Moravice: Internetový vodácký průvodce, mapa a kilometráž řeky Moravice: http://www.geotrips.eu/cs/mapa/kilom ... více
02.04.12 Moravice: Jeli jsme v pátek 30.3. z Malé Morávky, přibližně na 93 km je ve vodě hrázka a do ní nějaký šikula d ... více
18.03.12 Moravice: Moravice nad Slezskou Hartou od Malé Štáhle čistá bez problémů. ... více
21.06.10 Moravice: Po dlouhém pátrání se mi podařilo zakoupit vodácko-cyklisticko-turistickou mapu Moravice. Mají ji za ... více
15.04.09 Moravice: 18.4.09 jsme jeli na deblech Moravici - začínali jsme na Podolském potoku - po soutoku s řekou průto ... více
12.04.08 Moravice: Budu lehce reagovat na Pavlův komentář k sobotě 5.4.2008. Dnes 12.4.2008 jsme jeli podobný úsek horn ... více
09.04.08 Moravice: Sobota 5.4.2008, stav 9.5 m3/s ve Valšově, horní úsek Moravice. Start u Mostu na Lesní mlýn (km 93.2 ... více
30.07.07 Moravice: Bacha na ř. km. 22,7, je tam na léto nově postavená lávka a nedá se podjet. Místo poznáte snadno, je ... více

více ... Přidat Hotline
Spolujízda (pendl aut)

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.