Přijel jsem dneska z Rakouska a dívám se, jestli se tu neobjevily nějaké nové informace, nebo názory v souvislosti s neštěstím. A vidím, že tady panuje hyperkorektní mlčení, před pár lety nevídané. Když si zpětně procházím třeba diskuse pod články seriálu Osudné okamžiky... Ale asi je na hodnocení nehody brzo.
Chci jen napsat, že zainteresování lidé kolem Salzy, se kterými jsem měl o nehodě možnost mluvit, mají naprosto jasno. V okamžiku, kdy zjistili, že jsem Čech, pustili se do mě jako vosy. Můžu všechny ujistit, že s takovou zlobou jsem se tady nikdy dřív nesetkal. Pro ně jsme prostě dneska bandou vyčůránků, kteří ve snaze ušetřit za licence (a související náklady), berou na řeku nezkušené klienty v nafukovacích deblovkách a riskují tak jejich životy.
Mluvil jsem s několika guidy a záchranáři, nevím, jestli byli domluveni, nebo to někde nějak oficiálně zaznělo. Všichni se nezávisle na sobě shodli, že 1. posádka lodě na řeku v tomto stavu neměla, což dokazuje cvaknutí na bezproblémovém místě. 2. organizátor podcenil nácvik plavání v proudu a chování v případě převržení.
S tím vlastně souvisí i pohrdavé konstatování Ing. Česneka v této diskusi o suprguidech, kteří podle něj nebyli schopni pochytat své klienty - pokyny totiž mají naprosto jednoznačné: peřej proplavat středem až do tišiny, příp. plaváčkovi zabránit v plavání ke břehu, stavění se v proudu a pod. nebezpečném jednání.