Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/cechy/jizera.aspx?kilo=komentar
Home Česká republika Jizera Mapa

Řeka Jizera - komentář k řece

71% Oblíbenost řeky


Napiš svůj komentář

Jméno: Standa Hajský, Datum: 21.02.2023
Riegrova stezka kaskáda 103 km, kláda ve vjezdu do kaskády.Je 0,5m nad vodou mezi dvěma skalisky, lze objet za větší vody vlevo.
Jméno: Petr, Datum: 16.04.2022
Pozor na horní Jizeře u Ostrova hrůzy - při nájezdu ze středu do levého ramene je pod vodou strom s větvemi. Při jízdě jsou proti směru proudu a jsou špatně viditelné. Už druhá nehoda, včera s tonutím pod nimi, složitá záchrana, resuscitace a následný převoz do nemocnice ve stabilizovaném stavu.
Jméno: Kristýna, Datum: 16.03.2020
První velká peřej z Riegrovky (vždy prohlednout) s úvodními velkými balvany je zaterasana kládami. Tento stav je zde poměrně často.
Jméno: Jirka M., Datum: 14.03.2019
Elektrárna v Hubálově se propadla do zemně a jez v Hubálově je uprostřed protržený, při splouvání dávejte velký pozor, z jezu koukají kusy dřeva a mohou tam být i dráty pod hladinou, dbejte pokynů povodí labe na informačních tabulích před jezem.
Jméno: Tibor Sedláček, Datum: 13.02.2019
Na jezu Otradovice probíhají jakési stavební práce. Podjezí je zůženo zásypem, díky čemuž je válec pod jezem ještě hnusnější než obvykle.
Jméno: Jiří Král, Datum: 31.07.2018
pozor VODA NEBEZPEČNÁ KE KOUPÁNÍ - STŘEVNÍ INFEKCE! úsek Malá Skála-Svijany během víkendu 28.-29.července. Průjem, horečka, nevolnost, zvracení, únava atd. Jeli jsme ve 20 lidech a postihlo všechny kdo se koupali. Zvláště u malých dětí velmi nebezpečné!! Voda neproudí a je to stoka...
Jméno: Tibor Sedláček, Datum: 15.06.2018
Na jezu Hubálov (Loukovec) došlo k podemletí pravobřežního pilíře a zřícení betonových konstrukcí u malé vodní elektrárny. Momentálně na jezu probíhají zabezpečovací práce a jez je uzavřen pro vodáky.
Jméno: , Datum: 25.02.2018
Ostrov hruzy dost zapadan stromy.
Jméno: TR, Datum: 03.08.2016
Jeli jsme koncem cervence 2016 a do taboriste Vostrov (u jezu na 58km) jsme se dle kilometraze vubec nedostali, pri pokusu jet nahonem vlevo nas zastavila elektrarna a kdosi mistni rikal, ze to tam snest vubec nejde... Ale po navratu zpatky k hlavnimu jezu slo normalne lode prenest a vody pod jezem bylo dost, navic cca 1-2km po leve ruce krasne, nejspis uplne nove, taboriste s pisecnou plazi :-)
Jméno: Radek, Datum: 07.08.2015
Ahoj,chtěl bych zde upozornit na velmi nebezpečnou situaci, která vznikla na dolní Jizeře. Jedná se o to, že na jezu Brodce ř.km 24,9 došlo na pravé straně k úplnému otevření stavidel MVE,a řeka zde rázem klesla odhadem tak o 1,5 m. Veškerá voda z koryta nyní valí plným průtokem doprava na česle MVE a tvoří zde velmi silný, dolů padající proud !V půlce tohoto sešupu je ještě jakási hrubá mříž, (hrubé česle) která by situaci vtaženého vodáka rozhodně nepomohla, spíše naopak ! Obnažené koryto řeky je znát již několik set metrů nad jezem, takže je dost času si uvědomit, že něco není v pořádku. Nejpozději pod siln. mostem Brodce - Horky je třeba najet k levé straně, kde je možno bezpečně vystoupit na obnažený, levý břeh, ev. na korunu jezu, který se nedradičně zvedá cca 1,5 m nad vašimi hlavami. Důvodem celé této podivnosti je pravděpodobně oprava mostního pilíře v Horkách.
Jméno: Jirka J., Datum: 28.03.2015
Lesní jez na km 136.5 je zvýšený o cca 40 cm. Kotvící lanka jsou i zespodu, měchuřiny pozor. Jak bude vypadat válec za VV nevím, raději prohlédnout.
Jméno: Štěpán F, Datum: 12.08.2013
Ahoj. Jel jsem úsek Malá skála - Mladá Boleslav a mám následující poznatky: Jel jsem s malým klukem, což bylo naprosto v pohodě, žádná krizovka, jen jsem to musel odďobat sám... :) Ale teď to horší: absolutně nulová šance pro plutí v jednom, nebo dvou slabých lidech, neb jezy NEJSOU VŮBEC USPŮSOBENY pro přenášení lodí...dlouhé úseky, někde roxory, rozvalené zdi apod. Proto velký pozor, kdo jedete sami, nebo jste slabší. Nemít kolejda, tak jsem v řiti a ani ta nebyla všude spásou. Jinak další pozor, břehy nejsou moc přístupné a pod Svijany jde v zásadě jen o volej. Závěrem trochu pozitiva. Nááádherná krajina, nikde nikdo (vyjma přenášení pro někoho dobrá zpráva :) ), klídek. Jsem rád, že jsem jel! Št.
Jméno: Kuba, Datum: 08.05.2013
Ahoj, přijde mi trochu zavádějící popis stavů, při kterých jsou splavné jednotlivé úseky. Jeli jsme 1.5. z Rokytnice do Semil na pálavách při stavu Jablonec 54 cm, 11,9 m3/s. Vody nebylo moc, ale stačila, sneslo by se ještě i o kousek míň, jet se dala i peřej v Poniklé, jediné místo, kde bylo málo vody a museli jsme asi 50 m přetáhnout bylo pod jezem v Benešově u Semil, tedy až pod Sytovou. Přitom podle popisu má být pro plavbu nad Sytovou pro pálavu minimum 65 cm. Já bych psal od Vilémova Jablonec n J 50 cm a ne od H. Sytové. Jinak to bylo pěkné, jen těch nesjízdných jezů je hromada a přenášení nic moc.
Jméno: Bobeš, Datum: 22.07.2012
V sobotu 21.7.2012 jsem se byl podívat jak probíhají práce na jezu Březina ř.km. 66,6. Jez je hotový a velmi dlouhý, odhadl bych to na skoro 100m. Protože jsem koukal na jez shora ze skály, nebylo vidět, jestli je u paty jezu schod nebo ne. V každém případě na lodi se asi sjet nedá, možná na raftu. Přetáhnout se dá na pravém břehu asi 20m před jezem. Zde byly v minulosti stromy a houpačka, vše je vykáceno a srovnáno do roviny. Plocha pod jezem je srovnána do roviny a romantické ostrůvky jsou v háji. Rybí přechod nikde !! Je to škoda, zde by se určitě našlo místo pro šlajsnu.
Jméno: Kilmoon, Datum: 02.05.2012
Ćást středního úseku Jizery z Horní Sytové do Bítouchova (122 - 104.6) je tady na raft.cz psaný jako jedničková voda. Počítali jsme s tím, že když je hodně vody, tak se obtížnost zvyšuje, ale i WW II lze na otevřené laminátce dobře zvládnout. Vyrazili jsme teď na konci dubna, když bylo na vodočtu 114 cm, a užívali si peřejí, které měly sice trochu větší vlny, ale za to v nich skoro nebyly kameny. Změna však přišla na 117. km, kde se v kilometráži píše "peřej u skály, proud táhne vl". Prý tam bývá obvykle málo vody, ale teď jí tam bylo opravdu hodně a z místa se stala peřej, kterou bych tipnul na WW II+ nebo možná i III. Místo je skalnaté esíčko s velmi ostrou zatáčkou doprava, kde proud opravdu táhne doleva na skálu. Pro nás však byly větší problém četné vysoké vlny, mezi kterými jsme museli kličkovat. Poslední jejich sérii jsme však už neunikli, z kánoe se stala ponorka a my skončili ve vracáku pod skálou. Jedinou ztrátou pro nás bylo uplavané dřevěné pádlo, které nás mrzí, ale už ho má asi na hraní nějaký jez nebo chatař. Včera jsme se tam šli podívat, co jsme to vlastně jeli a nebylo těžké najít bezpečnou trasu i pro otevřenou kánoi - ovšem bylo o čtvrt metru vody méně. Každopádně doporučuji každému, kdo tudy pojede za vyššího stavu hladiny a nebude mít nafukovačku nebo kajak, aby udělal totéž a úsek si prohlédnul, je dobře přístupný i ze silnice.
Jméno: Vojta, Datum: 08.01.2012
Na přítoku Jizery - Žarnovníku je kromě řady obligátních stupňů třeba počítat v tuhle chvíli také v horní půlce s dvěma místy, kde jsou přes potok spadlé stromy, které při případné prohlídce jen z auta nejsou vidět. Jinak tu dále probíhají některé stavební práce, takže v jednom místě je někdejší regulační zeď nyní rozebrána a koryto materiálem podstatně zúženo. No a pod mostem na samotném soutoku s Jizerou na vodáky ještě čeká lešení...
Jméno: Pavel, Datum: 20.09.2011
Jizera z Malé Skály do Mohelnice nad Jizerou. Od jezu Dolánky ř.km. 82,3 až do Turnova je z řeky mrtvá měsíční krajina. V Turnově na jezu ř.km. 79,5 je napravo rybí propust s pontonem. Velmi pohodlné přenášení a do střední vody také bezpečné. Jez Svijany ř.km. 70,3 nová past na vodáky !!! Napravo náhon do mlýna, vlevo staví soukromý investor MVE. S vodáky se samozřejmě vůbec nepočítá, takže za SV a VV potenciální smrtelné nebezpečí. Jez Březina na ř.km. 66,6 je vpravo provalený a sjízdný bez větších problémů. Probíhají na něm ale rekonstrukční práce, takže za pár měsíců bude vše jinak. Pavel
Jméno: Obroušený jazyk, Datum: 13.07.2011
Chtěl bych upozornit že jez Loukovec už dnes vypadá malounko jinak, když je více vody a současně je puštěna propusť u elektrárny, tak se tvoří pod jezem dva proudy proti sobě, jeden od propustě a druhý od vody padající přes jez, trochu nás to tam semlelo a nebylo to nic příjemného, když pominu hodinové lovení barelů, které zůstaly uprostřed víru.
Jméno: Tomáš z Klokočí, Datum: 26.05.2010
Ahoj k přenášení u elektrárny v Lišném: V případě, že je pod Splzovským jezem málo vody, volte cestu nádherným náhonem, před elektrárnou přenášejte zpět do koryta tedy v pravo (50ti metrové přenášení) silní jedinci můžou obejít elektrárnu a pokračovat náhonem (400 metrů přenášení)
Jméno: Kuba Turek, Datum: 04.01.2010
Jez v Březině mezi Turnovem a Mnichovým Hradištěm je uprostřed protržený (nevím jak dlouho, ale průtrž stará není). Dá se v pohodě splout i na otevřence středem, ale doporučuji vystoupit před ním vpravo a prohlédnout, protože se ukrývá za pravotočibou zatáčkou.
Jméno: VickyCZ, Datum: 06.10.2009
Ahoj, 21-23.9. jsme pohodově sjížděli Jizeru od Paraplíčka do Mnichova Hradiště. Tábořiště i peřej Paraplíčko super, ale pak už vody nebylo moc, před Železným Brodem to chvílema drhlo. V Železném Brodu jez v opravě (spíš není vůbec), dá se normálně projet. Nad jezem Splzov jsme přetáhli lodě doleva do náhonu, po dojetí k fabrice nepříjemné přenášení asi 400m. Šlajsna na Malé Skále v pohodě, pak chvíli málo vody. Dále pak jez Dolánky a nepříjemný jez v Turnově, lodě jsme museli stáhnout dolů přes gumový jez úplně vlevo, pod jezem taky málo vody. V Ploukonicích za silničním mostem vpravo se dá dobře tábořit u písníku. Jez Březina je pobořený, provalenou dírou se dá v pohodě sjet. Od Březiny do Loukovce je pěkný úsek s několik set metrů dlouhou skalní stěnou po levé straně, ze které visí dolů popínavé rostliny, no paráda. Od jezu Loukovec voda nechutně páchne až do Mnichova hradiště. Celkově se nám řeka líbila, chce to ale trochu víc vody (ale dá se to i teď). Celkově super ;)
Jméno: Jakub Hlavatý, Datum: 04.08.2009
2.8.2009 - jednodenní klidná a pohodová rekreační plavba z Kačova (pod jezem) do Otradovic, místy příjemné osvěžující peřeje (Brodce), jinak klid a pohoda. Pro rekreační vodáky a začátečníky bez chyby. Jako moje první voda (10let) naprosto bezvadné!!!
Jméno: datl, Datum: 19.07.2009
Dnes (55cm na vodočtu v Jablonci n.J.tj. asi 10kb.) jsme jeli z Vilémova do Dolní Sytové (84-86 cm a 11-12kb. na vodočtu v Sytové) i přes to že na www.raft.cz nám svítila červená. Za tohoto vodního stavu je celý úsek (včetně míst kde vodu odvádějí náhony) slušně sjízdný jak pro kajaky tak i pro nafukovací kanoe. Nikde jsme nedrhli, ale je pochopitelně třeba vyhýbat se některým kamenům a sledovat kam voda teče. Řeka příjemně proudí. Voleje nejsou nijak zvlášť dlouhé a některé jezy se dají sklouznout. Kráčející bagr který jsme před třemi nedělemi v korytě jen obtížně objížděli je pryč. Obtížnost: dlouhé úseky WW I, sem tam peřejka za II. Pěkné ale krátké stupně u továrny v Poniklé (před ním jez a hned za ním most) může být i nepatrně těžší než II (ale kdo nechce, lehce přenese). Dají se najít i hezké vlny na surfování.
Jméno: Jan Pavliš, Datum: 06.04.2009
V Jablonečku cca. 100m před kempem ATC Zátiší v korytě po levé sraně, asi 3 metry od navigační zdi (od břehu) již neexistujícího jezu jsou těsně pod hladinou železný dráty. Z levého břehu ( ze zdi) za čisté vody jsou vidět. Z lodi je bohužel vůbec nevidíte. Pářou měchuřiny a to dost nečekaně !!! Před kempem tedy u bývalého jezu jezděte raději vpravo. Máme od nich díru v lodi 20x20.Stav vody byl 31 kbelíků na vodočtu v Jablonečku.
Jméno: Kilmoon, Datum: 12.06.2007
Jizeru jsme jeli v červnu 2007 z Malé Skály do Mnichova Hradiště za nížšího stavu vody a její tok bylo střídání mělčin a olejnatých úseků. Nepříjemné bylo i velké množství monstrózních vysokých jezů - ze sedmi je sjízdný pouze ten v Malé Skále (pokud začínáte v kempu na ostrově a chcete si jej sjet, zavezte lodě co nejdále na konec ostrova, jez je těsně před ním, jinak byste k němu museli lodě daleko nosit) a dobře se dá splout i provalený jez u Březiny, který je v kilometráži označen jako nesjízdný. Ostatní se musí přetáhnout, je-li málo vody, nebo přenést, je-li jí hodně. Čistota vody nebyla taková, jakou bych čekal, jednu dobu jsme se třeba museli propádlovávat dlouhým olejem s hladinou potaženou zeleným povlakem. Z kulturních památek je hned u řeky Dlaskův statek v Dolánkách, který by rozhodně stál za návštěvu (pokud nepřijedete v pondělí jako my).
Jméno: vojta, Datum: 12.09.2006
Jizeru jsme jeli na konci srpna od ústí Kamenice až po železniční most u obce Otradovice (tj. skoro až do Labe). Po téměř po celou dobu je řeka krásně čistá. Většina lidí končí už v Turnově, ale je to rozhodně škoda. Já jsem dál už také čekal jen samé voleje, ale ve skutečnosti se až do Mnichova Hradiště v korytě objevují lehké peřejky a řeka svižně teče. Nejhezčí úsek je určitě pod Přepeřemi. Za Mn. Hradištěm už řeka opravdu hodně zpomalí. Cestu dál dost komplikují časté jezy (hlavně okolo Mladé Boleslavi). Pokud není malá voda a nelze zastavit u koruny (a tím si usnadnit spoustu práce), čekají na člověka místy dost komplikovaná přenášení. Pokud se tím člověk nenechá odradit a propluje přes Benátky a dál ještě po dlouhém voleji k dalšímu jezu (nechutná hromada betonu), tak se řeka i ve svém závěru ještě na pár kilometrů krásně uvolní a začne znovu téct. K dříve zmniňovanému mostu u Otradovic, kde jsme skončili, se dá dojet i autem. Vojta
Jméno: , Datum: 11.09.2006
Od 8. do 10. 9. jsme rekreačně sjeli Jizeru z Paraplíčka do Skuhrova - velmi příjemná plavba po většinou proudící řece. Voda byla po předchozích deštích mírně zvýšená (slabě nad 140 cm v Žel. Brodě). Oproti kilometráži a staršímu článku upozorňuji, že jez v Dolánkách se přes ostrov přenáší velmi špatně - dole jsou prudké šikmé stěny. Lépe se přenáší zleva po schůdkách a lávce (neteče-li mnoho vody přes korunu jezu!). Jez v Březině je po velké vodě provalený a dá se jet i na otevřené laminátce (z 10 pokusů 4 úspěšné - takže jen pro ty kteří si umí poradit s převrženou lodí ve velkém proudu - nikoli pro začátečníky!). Na závěr bych jen podotkl, že při daném průtoku jsou snad nejhezčí překvapivě 4 km pod jezem v Přepeřích.
Jméno: Honza Pokorný, Datum: 02.07.2002
Loni v létě jsme sjeli Jizeru z Turnova do Brandýsa nad Labem za den. Dá se to. Přenese se 19 jezů, odpádluje pár desítek km oleje. Věřím, že dříve, když nebylo tolik jezů, tak na vydlabané kládě cesta skoro až do Prahy pro látky a trochu toho šafránu trvala podobnou dobu jako s ČD. Pro ty, kteří by si to chtěli zkusit, navštivte podrobnější reportáž na www.sweb.cz/ddafe/jizera.html. Ahoj!
Jméno: Míla Pražák, Datum: 01.01.1970
Většina vodáku jezdí Jizeru v horním úseku,já chci připomenout dosud nevyužívaný úsek spodního toku.Pro úplné začátečníky, rodiny s dětmi,oddíly,ale i zkušené vodáky pro pohodu je určen úsek z Benátek nad Jizerou na soutok s Labem do Toušně.Dá se to sjet za jeden den,ale my to jezdíme v pohodě celý víkend.Začněte v Benátkách nad Jizerou u čističky(po proudu od mostu cca 200m)Pozor na rozbořený jez , stojí za to ho sjet.V poklidu se nechte unášet až ke Kačovu,k jezu,který přeneste po pravé straně,zastavte se v kiosku na párek a pivo(mají skoro pořád otevřeno).Můžete se i zhoupnout na zdejší kouzelné houpačce.Před Předměřicemi Vás čekají dvoje lehké peřeje a pod lesem to někdy pořádně vře.Řeka stále svižně proudí až ke káranskému jezu.Když je otevřen dá se splout,ale jinak pozor!!!Velké vývařiště,raději přeneste vpravo. Přespání doporučuji na levěm břehu naproti Podbrahům.Z Káraného do Toušně to pořád pluje svižně,tak se ani nenadřete.Na soutoku pozor na parníky,vezměte to proti proudu přes řeku asi 200m přívoz,tam se dá dobře přistát a je to blízko vlakového nádraží.Míla
Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

21.02.23 Jizera: Riegrova stezka kaskáda 103 km, kláda ve vjezdu do kaskády.Je 0,5m nad vodou mezi dvěma skalisky, lz ... více
16.04.22 Jizera: Pozor na horní Jizeře u Ostrova hrůzy - při nájezdu ze středu do levého ramene je pod vodou strom s ... více
16.03.20 Jizera: První velká peřej z Riegrovky (vždy prohlednout) s úvodními velkými balvany je zaterasana kládami. ... více
14.03.19 Jizera: Elektrárna v Hubálově se propadla do zemně a jez v Hubálově je uprostřed protržený, při splouvání dá ... více
13.02.19 Jizera: Na jezu Otradovice probíhají jakési stavební práce. Podjezí je zůženo zásypem, díky čemuž je válec p ... více
31.07.18 Jizera: pozor VODA NEBEZPEČNÁ KE KOUPÁNÍ - STŘEVNÍ INFEKCE! úsek Malá Skála-Svijany během víkendu 28.-29.če ... více
15.06.18 Jizera: Na jezu Hubálov (Loukovec) došlo k podemletí pravobřežního pilíře a zřícení betonových konstrukcí u ... více
25.02.18 Jizera: Ostrov hruzy dost zapadan stromy. ... více
03.08.16 Jizera: Jeli jsme koncem cervence 2016 a do taboriste Vostrov (u jezu na 58km) jsme se dle kilometraze vubec ... více
07.08.15 Jizera: Ahoj,chtěl bych zde upozornit na velmi nebezpečnou situaci, která vznikla na dolní Jizeře. Jedná se ... více

více ... Přidat Hotline
Reklama
Spolujízda (pendl aut)
Reklama

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Metuje