Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/cechy/zlaty_prachat.aspx
Home ČR - Čechy Zlatý potok (Prachatický) Mapa

Potok Zlatý potok (Prachatický)

87% Oblíbenost řeky


 • Pramen : u Skříněřova v Libínské hornatině
 • Délka toku (sjízdné) v km : 16
 • Obtížnost :
    Úsek Obtížnost
  celý][s u Lažišťka - ústí do Blanice16 - 0WW I-II

 • : Nejzajímavější je horní úsek od silnice Prachatice – Nebahovy – Mičovice, který teče šest kilometrů v sevřeném údolí s lesy a loukami. Před Vitějovicemi se údolí otevírá a potok pokračuje v lukách a polích až k ústí do Blanice z pravé strany. Končit se dá u cesty (zelená značka) před Vitějovicemi, v obci nebo až na Blanici.
 • :
  ÚsekkdyVodočetAktuálně CHMU Aktuální sjízdnost
  celýna jaře nebo po deštích minimum: 45 cm
  úsek: u Lažišťka
  vodočet: Hracholusky
  měřeno: 19.09. 0:00
  13 cm (0,17 m3/s)

  Statistika sjízdných dnů v měsíci - úsek u Lažišťka
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Měsíc123456789101112
  Rok 2020000005050
  Rok 2019010002000000
  Rok 2018000001000001
  Rok 2017000200000000
  Průměr000002010000

  Ještě podrobnější informace o sjízdnosti o tomto úseku?

 • :
  Úsekšířka, typ korytaokolítyp lodědoporučeno prorychlost plavby
  celý4 - 7 m údolí, lesy, pak loukykajak, Pálavazkušené 

 • : horní
 • : nízké lávky a padlé stromy
 • : Hořepník, Červená Řečice
 • : Blanice
 • : silnice špatně, občas z mostů
 • : (Přidání nového odkazu )


Řeku už jeli: (3)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Herčus
9 Frantoly (100 metrů nad sil. mostem) - Vítějovice (sil. most) WW I, WW II 11.6.20 nafukovací singl Hodnoceni
Vodočet: vodočet Hracholusky, stav: 50 cm, 3.3 m3/s Popis: Brzo ráno vstáváme a letíme směr Prachatice, protože teče Blanice a Zlatý potok. Domníváme se, že limitních 100 cm na Blanici v nejhezčím úseku pod Blanickým Mlýnem těsně nestihneme (více info o Blanici v zápisníku Blanice) a tak jedeme stihnout Zlaťák v nejdivočejším horním úseku za lehce nadlimitní vody. Nejdřív ve Vítějovicích obhlížíme z mostu a necháváme tu auto, druhým se vezeme směr předpokládaný start u mostu nedaleko obce Lažišťka, kde vidíme nad mostem stupeň a dostatek vody, tak jedeme ještě výš a začneme kousek nad mostem na obec Frantoly. Na startu to vypadá, že by šel Zlaťák jet ještě výš, ale nechceme ztrácet čas a ubývající vodu. První dvoukilometrový úsek od mostu u Frantol k mostu u Lazišťky je docela rychleji tekoucí celkem často peřejnatá potočina s poctivou WW1, šíře 2,5-6 metrů za našeho stavu s dostatkem vody, jen v kamenitějších peřejích je nutné hledat stopu, zarostlost VR1-3, ale přenášíme jen 2x. Za většího stavu se voda zrychlí, protože má solidní spád 10-12 promile a pak by to mohlo být až zbytečně a nebezpečně moc rychlý. Již zmíněný stupeň nad mostem u obce Lazišťka by mohl za větší vody taky pozlobit i když není moc vysoký, protože je za zatáčkou v proudu bez vracáku a pokud by byl třeba padlý strom nad stupněm, byl by to problém. Pod mostem začíná nejhezčí úsek Zlaťáku, kdy to nejprve připomíná dosavadní plavbu, ale postupně se začne zarývat do hlubšího lesnatého i lučinatého údolí, ještě se o trochu zvýší spád na 10-15 promile, ke kontinuální WW1 přibudou kratší WW2 pasáže, které by za větší vody byly nejspíš poctivé a možná s pluskem. Koryto se rozšíří na 3-10 metrů a trochu víc vody by nám neuškodilo přesto na příjemnou plavbu stačí, zarostlost se sníží na VR0-2, jen ke konci údolí nad Vítějovicemi jak tok opouští údolí se zarostlost zvedne opět na VR1-3, přenášíme 3x nízkou lávku, 2x strom a 1x zelenou tmu, celkem na celém úseku tedy 7x. Stromů bylo sice víc, ale dali se objet. Jedna lávka v proudu ke konci údolí vyrobená z dvou kmenů utrpěla nárazem lodi a čuměl jsem, když jsem pod ní podsunul loď a zjistil, že v ní jsou hřebíky, no naštěstí to měla loď bez újmy. Ke konci údolí může proud táhnout ndo nebezpečných míst v podobě břehů s kořeny, stromy a tak, přesto se nám všem potok moc líbil a klidně si ho dáme znova, pokud by netekla Blanice, která je prostě jedinečná :). Jsem rád, že jsme Zlaťák chytli, protože vodu mívá asi jednou do roka. Na vodě od 8:30 - 10:45 s častými přestávkami na focení. Vodočet je až pod našim cílem, takže náš stav odpovídá na vodočtu v čase zhruba v 11:30.

Ivis
17 Nebahovy( Lažíštka)- Čichtice , most před soutokem s Blanicí WW I, WW II 3.3.19 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 35 cm, 2,4 m3/s Popis: Horní usek Nebahovy - Vitějovice super! 7 km krásné peřejky ww1,ww2. První 3 km všechno krásné průjezdné, první vystoupení bylo díky tábornické lavičce přes potok. Hned 2x. Pak pár překážek bylo ale ok. Ve Vitějovicích jsem měl skončit, usek do Protivce (5 km) uzž bylo relativně dost překážek a prům. rychlost byla zhruba 3 km/ h. I když i zde to hezky teklo i když peřejek už ubylo. Poslední usek začal velmi pomalou vodou ale po kilometru přišla brutální kaskáda po které přišly opět zajímavé peřejky. Nicméně překážek snad bylo ještě víc než na předešlém useku. Na 1. useku se střídala šířka od 4 do 10 m. Dal pak bylo 4- 5 m jen. Vody bylo ok, i když prý 10 cm podstav. Jen před Čichticemi vzal dost vody nÁhon, ale i tak vpohodě. Škoda těch překážek.

Chobotnice j.
2 Zpod vrchu Hnojnice až do Blanice WW I 13.4.13 laminátová kánoe Hodnoceni
Vodočet: 35cm Popis: Do Čichtic strašná šutrovačka, pak vracela elektrárna vodu a dál dobrý. Náročný na kormidlování v zatáčkách s vrbičkama.

Zobrazit další podrobnosti o této řece ze zápisníku

nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

Reklama
Spolujízda (pendl aut)


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.