Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/cechy/konopis.aspx
Home ČR - Čechy Konopišťský potok Mapa

Potok Konopišťský potok

72% Oblíbenost řeky


 • Pramen: v oblasti Votic ve středních Čechách
 • Délka toku (sjízdné) v km: 8.5
 • Obtížnost:
    Úsek Říční km Obtížnost
  dolníhráz Konopišťského rybníka - Racek8.5 - 5.0ZW
  Racek - Poříčí nad. Sáz.5.0 - 1.0WW I-II+ (III)
  Poříčí nad Sáz.- ústí do Sázavy1.0 - 0.0ZW

 • Podmínky: Potok pramení u Votic ve středních Čechách a jeho tok směřuje téměř přímo na sever. V Poříčí nad Sáz. se vlévá zleva do Sázavy. Po té, co tok mezi Bystřicí a Konopištěm projde skrze soustavu rybníků (Splavský ryb., Semovický ryb., Konopišťský ryb.) protéká zalesněným mělkým údolím, místy lemován loukami. Typické jsou pro tento úsek dlouhé rovinky s lávkami. Na levém břehu až k přemostění potoka silnicí č.106 na ř. km 6,0 se rozkládá uznaná bažantnice, kde se pořádají časté hony a vstup je sem zakázán. Obtížnost úseku převážně ZW. Pod mostem se začíná charakter toku pozvolna měnit. Za obcí Racek na ř. km 5,0 se zařezává do hlubokého skalnatého kaňonu. Okolní les s množstvím padlého tlejícího dřeva dává údolí nádech pralesa. Charakteristické jsou prudké zatáčky, množství balvanů a padlých stromů v řečišti. Na ř. km 3,0 leží osada Měsíční údolí, jedna z prvních trampských osad u nás, následuje obec Potočiny s horolezeckým terénem, která se táhne až k Poříčí nad Sáz. Obtížnost je závislá na vodním stavu a množství dřeva v korytě od WW I až po WW II+, při vyšší vodě místy až WW III, v úseku před ústím pak ZW. Potok pod Konopišťským rybníkem sjízdný již při mírně zvýšených vodních stavech k jezu před mostem silnice č. 106, kde lze také zhodnotit sjízdnost pro celý úsek. Dále pak zejména peřejnaté úseky pod obcí Racek jen po vydatných deštích. Ideální podmínky nastávají při vypouštění rybníků. Koryto je jen velmi málo udržované, nutno počítat s překážkami v podobě napadaného dřeva, balvanů z okolních skal a naplavenin, které však lze překonat.
 • Sjízdná na čem, kdy, pro koho:
  Limity sjízdnosti jsou definovány pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou, která si dokáže i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody. Pro majitele kajaků, zkušené vodáky nebo pro vodáky, kterým nevadí občasné přetahování, může být limit nižší. Naopak pro rafty, laminátky nebo začínající vodáky je obvykle nutné vody více.
  ÚsekkdyVodočetAktuálně CHMU Aktuální sjízdnost
  dolnípo deštích nebo při vypouštění rybníků odhad minimum: 3 m3/s
  úsek: od Konopiště
  vodočet: Poříčí n. Sáz.
  měřeno: 24.01. 10:00
  47 cm (0,09 m3/s)
  teplota: 1oC
  Mapa sjízdnosti
  Statistika sjízdných dnů v měsíci - úsek od Konopiště
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Měsíc123456789101112
  Rok 2018001000000000
  Rok 2017420000000000
  Rok 2016003000000000
  Průměr111000000000

  Ještě podrobnější informace o sjízdnosti v tomto úseku?

 • Charakter řeky:
  Úsekšířka, typ korytaokolítyp lodědoporučeno prorychlost plavby
  celý 1 - 6m, většinou 3mlesykajak, Pálavazkušené, některé úseky pro znalé 

 • Nejhezčí úsek: Racek - Potočiny (Měsíční údolí)
 • Nebezpečný úsek: Měsíční údolí - úzký průplav před lávkou, padlé stromy
 • Obvyklý začátek a konec: Konopiště, ][ č.106, Racek, Potočiny, Poříčí nad Sáz.
 • Plavbu spojit s řekou: Sázava
 • Přístup k řece: bez problémů po [E55] u Benešova odbočit na Konopiště (dobře přímo z parkoviště - placený hlídaný parking), dále pak z mostu na silnici č.106 mezi Týncem nad Sáz. a Benešovem event. z obce Racek nebo z Poříčí nad Sáz. možno zajet až do obce Potočiny.
 • Tábořiště: (Přidání nového odkazu )


Řeku už jeli: (6)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Eki
2 Konopišťský rybník sem a tam ZW 13.9.20 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: rybník plný, průtok potokem 0,1 m3/s Popis: Po Konopišťském rybníce okolo od Žofiiny lávky pod zámek a zas zpět a pak pralesem blíže k nátoku. Voda zelená od sinic. Hezky a slunečno. Zrcadlení na vodní hladině. Lesy a turisti okolo. Nepotkána žádná loď. Spluto na pálavě.

Ivis
9 Konopiště, zámek, hráz rybníka 8,4 - Poříčí n.S. ,most 0,2 WW I, WW II, WW III 11.3.19 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 68 cm, 0,76 m3/s Popis: Bombastický začátek přímo s výhledem na zámek Konopiště. Bylo ideálni, že je pondělí a ještě lehce sněžilo, jinak bych byl pro turisty velká atrakce při foukání a nastupovaní. I když byl oficialně velký podstav, tak nakonec největší dření bylo kousek po startu k mostu u velkého parkoviště. Pak pěkný výhled na zámeckou oboru skoro 2 km. Pod obcí Racek ale postupně minimálně téměř 20 stromů přes potok. Což pokazilo výsledný dojem. Jinak bych dal 4 hvězdičky vodácky a za design za krásné okolí zámku a pak Měsičního udolí 5 hvězdiček. Pod obcí Racek přišly větší peřejky, kde by víc vody neškodilo, ale šlo to. Překvapivě ale nejakčnější část přišla až těsně před Poříčím, kde bylo několik kaskádek. Zaujal mě i název Vidlákova Lhota na ř.km 4,0. -))). Jinak najeto přesně 8,8 km a prům. rychlost diky plno přenášení nakonec 3,6 km/h.

Fíla
9 Konopišťský rybník hráz - soutok se Sázavou WW II, WW III 5.6.13 kajak Hodnoceni
Vodočet: Popis:

stevo
5 pod silničním mostem [106] - Poříčí - hřiště WW II 5.6.13 kajak Hodnoceni
Vodočet: vodočet Poříčí n. Sáz., stav: 98 cm, 5.9 m3/s Popis: Limit pro pohodlné splutí, výjimečně bez lávek, stromů a přenášení.

Hanz
8 WW II, WW III 5.6.13 kajak Hodnoceni
Vodočet: vodočet Poříčí n. Sáz., stav: 98 cm, 5.9 m3/s Popis: Několikrát jsme přenášeli padlé stromy. Po povodni ale nikde nebyly lávky. Na březích nánosy bahna. Nejhezčí úsek je pod Rackem. V Poříčí je několik stupňů, je třeba je prohlédnout, tvoří se pod nimi válce. Odpolední svezení na cca 2 hodiny.

Fíla
9 Konopišťský rybník hráz - soutok se Sázavou WW II, WW III 4.6.13 kajak Hodnoceni
Vodočet: Popis: Nejhezčí vodní stav ze 4 jízd. Best of.

Jenda Piknik
9 Konopiště - Poříčí WW II, WW III 4.6.13 kajak Hodnoceni
Vodočet: vodočet Poříčí n. Sáz., stav: 120 cm, 9.3 m3/s Popis:

Fíla
9 Konopišťský rybník - Poříčí ZŠ WW II, WW III 2.6.13 kajak Hodnoceni
Vodočet: Popis:

Zobrazit další podrobnosti o této řece ze zápisníku
Průvodce kilometráží:

Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.